fbpx
psychológia šťastia titulka

Sex a zmysel života

Možno je tento titulok príliš bulvárny a možno je aj trochu nepresný, ale poukazuje na to, že sex nie je len čisté telesné a hedonické užívanie si rozkoše, ale má dopad aj na pozitívne prežívanie vzťahov a dokonca aj na zmysluplnosť života.

Ale poporiadku.

Veľké množstvo výskumov už dokázalo (intuitívne vnímané) prepojenie sexu a väčšieho šťastia. A stačí si uvedomiť ako vám je dobre po sexe a ešte aj na druhý deň. Pôžitok zo sexu a jeho vplyv na náladu je všeobecne známy. Druhí si na vás môžu aj všimnúť, že ste ho včera mali, lebo sa vyškierate viac ako obvykle.

Tieto výskumy však idú ďalej.

blank
Photo: Mickael Gresset on Unsplash

Cena sexu za rok

Kým spomeniem tie, kvôli ktorým píšem tento článok, tak začnem jedným bizarným.

V jednom experimente sa pokúsili vyčísliť a porovnať akú cenu v peniazoch by mal pre ľudí zvýšený pocit šťastia zo sexu. Pýtali sa ľudí koľko by asi museli zarobiť, aby sa to vyrovnalo tomu, keby mali po celý rok sex. Zistili, že mať sex raz týždenne počas celého roka, ľudia prirovnali tomu, že by ich to urobilo šťastnými asi toľko, ako keby zarobili ročne 50.000 dolárov (asi 43.000 € – dobrý ročný príjem nie?).

Stavím sa, že kopec ľudí by sa sexu vzdalo, aby tie prachy mohli zarobiť. Taký celibát, už nejako podobne funguje, ale miesto peňazí dostávajú bývanie a stravu. Aj mnoho iných ľudí v dnešnej dobe uprednostňuje tvrdo pracovať. Nemajú čas ani na sex, ani na ostatné aspekty intímnych vzťahov. Chcú mať svoj príjem.

Problémov však ostáva, že mať peniaze a nemať dobré a naplňujúce vzťahy neprináša viac šťastia. Skôr naopak. Mať peniaze a nemať vzťahy je cesta do depresie.

Tento článok aj v nejakej miere vysvetľuje to, prečo tvrdo pracujúci ľudia, ktorí nemajú dostatok intímnych a sexuálne naplnených vzťahov tak často postupne strácajú pocit zmyslu života.

Sex, pôžitok a šťastie

Dokazovať, že sex prináša pôžitok, je ako sypať soľ do mora. Avšak sex je predsa len o niečo zložitejší.

Mnohé aktivity prinášajúce pôžitok nám pozdvihnú náladu, prinesú potešenie a radosť. Ale iba na chvíľu, krátkodobo a dokonca sa môžu zvrhnúť na zhnusenie alebo otupenie.

Skúste si kýblom zmrzliny zvyšovať náladu dlhšie ako hodinu, a rýchlo ho znova naplníte natrávenou zmrzlinou.

Podobné by sa vám mohlo udiať, ak by ste milovali hojdanie sa a robili ho pridlho. Mnohé pôžitky majú tú vlastnosť, že sa ich po chvíli nabažíme (hedonická adaptácia) a premenia sa na nepríjemný zážitok.

Zaujímavé však je, že sex sa tejto krátkodobosti vymyká. Samozrejme aj pri sexe platí, že existuje hranica, kedy častejší sex už daný pôžitok ani ďalšie efekty súvisiace so šťastím neprináša.

Aj keď ľudia majú odlišne silné libido, a majú teda odlišne často chuť na sex,

výskumy ukazujú, že sex raz týždenne stačí na to, aby sme efekt šťastia a zmysluplnosti prežívali.

Inak povedané, platí, že čím častejšie máte sex, tým viac ste šťastní, ale častejšie ako raz týždenne to už nefunguje.

Niektorí si po tomto poviete ako vo vtipe Woody Allena – Ona Hovorí: Čo? Tak často? – On hovorí: Čo? Tak zriedka?

Vráťme sa však k výskumom a ich výstupom.

blank
Photo: Évelin Terres

Sex dnes, šťastie zajtra

V sérii výskumov sa psychológovia vo Švajčiarsku a v Kanade chceli pozrieť, či sex prináša ešte niečo viac ako chvíľkovú rozkoš a či teda prináša aj dlhodobejšie efekty šťastia. Výskumníci sa v dvoch nezávislých štúdiách pýtali ľudí na to ako často mali sex, či bol spojený s nežnosťami a (mazlením, objímaním, hladkaním, bozkávaním) – teda na fyzické prejavy. Pýtali sa aj na mimosexuálne nežnosti a prejavy náklonnosti v danom vzťahu – teda na vzťahové prejavy. Okrem toho sa ich pýtali aj na psychologické aspekty – na prežívanie pozitívnych emócií ako je radosť, či spokojnosť so životom.

Výsledky sú nasledovné:

  • Sex prispieva ku šťastiu a spokojnosti so životom.
  • Funguje to vtedy, keď je sex spojený s nežnosťami a prejavovaním fyzickej aj emocionálnej náklonnosti medzi partnermi.
  • Sex (mnohí by už mali tendenciu písať, že milovanie) ovplyvňuje náladu aj na celý deň.
  • Uspokojivý sex (milovanie) predpovedá dobrý vzťah aj na mesiace dopredu.
  • Sex u účastníkov štúdie podnecoval chuť prejavovať náklonnosť a nežnosti hodiny po jeho skončení.

Obe štúdie prepojili výskumy sexu a výskumy vzťahov a poukázali na to, že ľudia pri sexe nehľadajú iba sex, ale intímne zblíženie a prežívanie pozitívnych emócií. Sex nie je len hedonické (pôžitkárske) využívanie funkcií tela, ale aj posilňovač pozitívneho vzťahu s partnerom.

Zo štúdií vyplynulo aj nasledovné – keď sex z rôznych dôvodov nie je medzi partnermi možný, tak aj samotné prejavovanie nežností a náklonnosti posilňuje vzťah. Platí to dokonca aj naopak. Ak partneri z rôznych dôvodov neprejavujú nežnosti a pozitívne emócie, tak sex medzi nimi kompenzuje tento nedostatok a prináša vyššiu spokojnosť vo vzťahu.

Nuž prepojenie tela a duše je aj v tejto oblasti dosť tesné.

Z pohľadu psychológie šťastia je zaujímavé, že sex v jeden deň zvyšoval pocity spokojnosti so vzťahom aj so životom ešte aj na druhý deň.

Ešte viac zaujímavé je, že naopak to neplatilo – ak boli ľudia jeden deň šťastní, tak to nemuselo spôsobiť, že mali večer alebo na druhý deň sex.

blank
 pixabay.com

Sex a zmysel života

Ono by to presnejšie malo byť sex a prežívanie zmysluplnosti svojho života.

Psychológovia z George Mason University vo výskume sexu a jeho vplyvu na naše šťastie išli ešte o kúsok ďalej. Zisťovali, či sex má vplyv aj na taký rozmer šťastia, ktorý je vnímaný často až duchovne – zmysluplnosť života. A našli celkom pekné veci.

Aj tento výskum potvrdil to, čo ste už čítali vyššie – sex ovplyvňoval zlepšenie nálady na druhý deň.

Čo je zaujímavé, že sex nemusel súvisieť s prežívaním intimity počas sexu, ale keď bol prežívaný pozitívne (že si ho užili), tak takisto ovplyvňoval dobrú náladu. To mohlo súvisieť s tým, že účastníci tohto výskumu boli iba vysokoškolskí študenti, ale aj s tým, že aj iné pôžitky, ktoré si uvoľnene užijeme, nám zvyšujú dobrú náladu – hedonizmus v nejakej miere ovplyvňuje prežívanie šťastia.

Zaujímavé je, že nehralo žiadnu rolu či boli sexuálni partneri v dlhodobom vzťahu. Dôležitejšie bolo prežívanie intímnosti počas sexu – to malo priamy vplyv na mieru v akej sexuálny zážitok ovplyvňoval zvýšenie šťastia.

Takže nezáležalo na dĺžke vzťahu, ale na miere prežívanej intímnosti počas sexu.

Najviac zaujímavé však je, že

ľudia po pozitívnej a intímnej sexuálnej skúsenosti okrem zlepšenia nálady, láskavejšieho prežívania vzťahu, zažívali aj to, že ich život má zmysel.

Platilo to rovnako pre mužov ako pre ženy.

Prežívanie zmysluplnosti života sa objavuje často vtedy, keď naše základné potreby spolupatričnosti sú naplnené. Celkom neprekvapivo sex pocit spolupatričnosti posilňuje vďaka intímnosti a nežnosti milostného vzťahu.


PS: Výskum o prepojení sexu a zmysluplnosti sa robil klasicky na univerzite medzi študentmi, bolo ich pár desiatok a robil sa tri týždne. Preto by výskum ešte chcelo opakovať, urobiť ho na početnejšej vzorke, doplniť iné vekové skupiny a robiť ho dlhšie. Ale inak vyznieva optimisticky.Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore