Ktoré vzťahy nám pomáhajú?

Čo má vplyv na to, nakoľko sa cítime šťastní? Výskumy ukazujú, že najsilnejším  faktorom, ktorý predpovedá šťastie a dobrý život, sú dobré vzťahy s inými ľuďmi.

Vplyv dobrých vzťahov ide ešte ďalej. Ľudia, ktorí sú sami a bez vzťahov, žijú kratšie a sú viac chorí,  ako tí  obklopení priateľskými ľuďmi. Blízkosť tých, ktorých vnímame ako priateľských, nás napĺňa pozitívnymi pocitmi, podporuje naše fyzické aj psychické zdravie, napĺňa nás sebavedomím aj dôverou v lepšiu budúcnosť.

Akými ľuďmi sa obklopovať, aby sme mali dobré vzťahy?

Samozrejme, nie je to iba o tom, akými ľuďmi sa obklopovať, to znie ako by ľudia boli vecami. Vzťahy s ľuďmi treba aktívne spoluvytvárať, podieľať sa na nich. Správať sa k nim podobne ako chceme, aby sa oni správali k nám.

  • Buďte v kontakte s ľuďmi, ktorí vám rozumejú a sú chápajúci. Najmä zdieľanie trápení v rozhovoroch s chápajúcimi priateľmi vám pomáha tie trápenia rozpúšťať. Zdieľané utrpenie je polovičné, mnohí to poznáte.
  • Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše nadšenie, úspechy, radosti. Zdieľanie radosti v prítomnosti priateľov, ktorí sa radujú spolu s vami, má efekt posilnenia radosti. Zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť.
  • Priateľte sa s ľuďmi, ktorí podporujú vaše ciele, vaše sny. Vtedy máte väčšiu motiváciu ich realizovať a väčšiu šancu, že ich dosiahnete. Priatelia vás môžu nielen podporovať, ale aj priamo vám pomáhať. Tak môžete svoje ciele a sny s nimi nielen snívať, ale ich spoločne aj dosahovať.
  • Trávte čas s ľuďmi, ktorí spolu s vami zdieľajú vaše pocity. Keď ste naladení na bláznivé nápady, tak sa k vám pridajú. Keď ste dojatí, tak s vami spolucítia. Ak ste podobne naladení,  nevznikajú nedorozumenia.
  • Spolupracujte a diskutujte s ľuďmi, ktorí vedia s nadhľadom zvládnuť odlišnosti, nesúhlas či dokonca aj kritiku. Neberú nesúhlas osobne, naopak, tešia sa,, že sa dokážu cítiť dobre aj v spoločnosti inak zmýšľajúcich ľudí.
  • Buďte s ľuďmi, ktorí odplácajú. Keď vy pomôžete im, pomôžu oni vám. Keď ste ich minule počúvali, budú nabudúce načúvať oni vám. Nemusia oplácať rovnaké rovnakým, ale máte vo vzťahoch s nimi pocit, že vám dávajú podobne, ako vy im. Či chcete alebo nie, aj vzťahy vnímame cez zisky a náklady. Ak sa vo vzťahu cítite vyciciavaní, zneužívaní, znevýhodňovaní, neprináša vám to dobrý pocit.
  • Vyhľadávajte ľudí, ktorí sú pozitívni, hľadajú riešenia, sú zvedaví a aktívni. Tak sa oveľa viac dozviete o sebe, o druhých a o svete. Viac sa naučíte, viac urobíte a budete sa cítiť lepšie, pretože budete v kontakte s ľuďmi, s ktorými budete mať pocit, že všetko sa dá zvládnuť.
Zaujímavé čítanie  Smartfóny časť 4 – Doba návyková I.

A ktorým vzťahom sa vyhýbať?

Nestačí iba vymenovať opak predchádzajúceho odseku.. Je potrebné zamerať sa aj na iné aspekty. Na to,  komu sa vyhnúť, máme celkom citlivé zmysly. Ale i tak často podľahneme kúzlu egocentrika, pocitu, že sme niekomu zaviazaní, či obave zostať bez priateľa.

  • Vyhýbajte sa tým, ktorí sú egocentrickí– to sú tí, ktorí stále hovoria o sebe, celý rozhovor rozprávajú a vy máte počúvať. Tí, ktorí pri každej téme otočia rozprávanie na seba a so zápalom vám vylíčia, čo oni v takej situácii robili. Takíto ľudia nemajú záujem počúvať vás, neberú vás do úvahy. Neriešia vaše pocity, vaše názory a v podstate ste im ukradnutí. Načo sa stretávať s niekým, pre koho ste iba zrkadlo, v ktorom aj tak vidia iba sami seba?
  • Vyhýbajte sa tým, ktorým nemôžete dôverovať– ak ste v kontakte s niekým, kto vás už reálne podrazil či oklamal. Niečo dôverné o vás druhým prezradil a ani ho to nezamrzelo. Miesto zahanbenia či ospravedlnenia, sa iba obhajoval.  Viete, že sa to stane znova. Pokiaľ s takým človekom nemusíte byť, vyhnite sa mu. Čakalo by vás ďalšie sklamanie.
  • Vyhýbajte sa tým, ktorí vás neberú. Na záver som si nechal tých najhorších.  Tých, ktorí vami opovrhujú, posmievajú sa vám, neberú vás vážne. Pokladajú vás za menej, než sú oni sami. Nejde o nesúhlas, či priateľské uťahovanie. Ak vám dávajú najavo, že váš názor je podradný, hlúpy a vy ako človek ste menejcenný – vyhnite sa im oblúkom.

Radšej mať málo priateľov z prvej skupiny, ako byť obklopený množstvom tých z druhej. Samozrejme, niekedy sa im nedokážete vyhnúť, iba im čeliť. Môžu to byť vaši blízki príbuzní alebo kolegovia z práce. Vyhnúť sa im však dá nielen tým, že sa s nimi fyzicky nestretávate. Je možné zmeniť svoje vnútorné nastavenie voči nim, a tak v lepšej psychickej kondícii prežiť stretnutie s nimi. Ale o tom si povieme inokedy.

Prečítajte si o vzťahoch aj článok, ktorý sa venuje dlhoročnému výskumu šťastia psychológov z Harvardu.

587total visits,5visits today