fbpx
psychológia šťastia titulka

Endorfíny – eufória z utrpenia

Epidémia nepohybu a endofíny

Naprostá väčšina populácie prestala robiť ťažkú fyzickú prácu a stále menší počet ľudí športuje. Pre ľudský druh je od útleho detstva až do vysokého veku prirodzený intenzívny a v podstate neustály pohyb. Celé naše telo, mozog aj psychika sú na pohyb nastavené. S príchodom industriálnej a potom informačnej civilizácie, najmä deti a mladí majú viacej voľného času a veľkú časť z neho trávia s médiami. Televízia, pri ktorej donedávna trávila mládež v priemere aj 4 hodiny denne už dnes prestáva byť primárnym dôvodom nepohybu. Stali sa nimi digitálne médiá novej doby – hracie konzoly, počítače, tablety a najmä smartfóny a deti na nich trávia spolu až 6 hodín denne.

Výsledkom je, že sa mladí prestávajú hýbať, nezažívajú fyzicky náročné situácie a teda nezažívajú euforický pocit spôsobený prirodzeným spustením endorfínov.

Niekoľko hodín denne na sociálnych sieťach má dvojaký účinok, ktorý vedie k zvyšovaniu depresie:

  1. Nedostatok pohybu je spojený so zvýšeným rizikom depresie. A pohyb je jeden zo spôsobov ako liečiť jej prejavy.
  2. Obsah a interakcie na sociálnych sieťach zvyknú spôsobovať aj znížené sebavedomie, stres, sociálne porovnávanie, úzkosti, čo vedie k zvýšenému riziku depresie.

A to by nám nemalo byť do smiechu, aj keď ten endorfíny spúšťa. 🙂

david-calderon-1065259-unsplash

Photo by David Calderón on Unsplash

Ako sa dostanete k endorfínom? Pohybom a jedlom.

  • Hýbte sarobte fyzicky namáhavú prácu – rúbte drevo, prenášajte kamene. Starajte sa o záhradu, budujte. Spustíte endorfíny a ešte aj niečo užitočné spravíte.
  • Cvičte a športujte – intenzívne cvičenie počas 30 minút postačí. Aktívny pohyb 10 dní po sebe sa ukazuje ako dostatočný impulz na to, aby zlepšil prejavy depresívnych pacientov. Chôdza, beh, loptové športy – všetok aktívny pohyb funguje. Ak zažijete pri športovaní aj zábavu dostanete ďalšiu dávku endorfínov. Napríklad vysoko intenzívny intervalový tréning sa aj skúmal.
  • Aj pomalé a naťahovacie pohyby ako jóga či tai-chi, fungujú podobne ako intenzívne a rýchle športy. Je to preto, lebo pri strečingu napínate svaly, vytvárate mikrotrhliny a bolesť spustí endorfíny.
  • Typy pohybu obmieňajte – zapájaním rôznych svalových skupín sa endorfíny spustia skôr. Ak budete vystavovaní pravidelne rovnakým situáciám, ktoré spúšťajú endorfíny, tak telo sa adaptuje, zmení vnímanie toho, čo je stav ohrozenia a endorfíny sa prestanú spúšťať.
  • Smejte sa – zaujímavé je, že smiech spúšťa endorfíny. Natriasate celé telo a to spôsobuje krátky telesný šok. A to spustí malú dávku endorfínov. Endorfíny sa spúšťajú pri úprimnom smiechu, pri silenom to nefunguje.
  • Chystajte si príležitosti, pri ktorých sa naozaj zabavíte. Už len očakávanie zábavy a smiechu spúšťa endorfíny. Dokonca ovplyvňuje zníženie stresových hormónov. Takže, ak cestou z práce viete, že by vás doma mohol čakať komediálny seriál, prídete domov už uvoľnenejší.
  • Poplačte si – úprimný plač je reakcia na smútok. Smútok je emócia slúžiaca na to, aby sme sa vedeli vyrovnať so stratou. Smútok aj plač sú spojené s bolesťou, je to krátky stres – a to spúšťa endorfíny. Vyvolávať plač si nemusíte pripomínaním naozaj zlých a smutných chvíľ v živote. Pustite si film, ktorý vás dojme – a to môže byť rozprávka, romantická komédia aj dráma.

Jedlo

  • Zaveďte do svojho režimu aj pôst – pôst je vhodný nielen zo zdravotných dôvodov, ale v čase hladovania telo spustí dávky endorfínov. Určite však svoje pokusy s postením konzultujte s niekým kto sa vyzná. Na druhej strane, ak ste zdraví, mať  raz za čas celodenný pôst nevyžaduje žiadne extrémne znalosti a ani opatrenia.
  • Jedzte feferónky – kapsaicín obsiahnutý v pikantných papričkách spôsobuje rovnaké pálenie ako popálenina. Popálenie je bolestivé a táto bolesť spustí endorfíny. Preto mnohí z nás tak milujeme štipľavé jedlá.
  • Jedzte (striedmo) čiernu čokoládu. Kakao spúšťa endorfíny. Najlepšie je odhryznúť si z čokolády s aspoň 70% obsahom kakaa. Inak jete viac cukru a tukov ako čokolády.

Takže stručne k endorfínovým cvičeniam – fyzicky sa namáhajte, smejte sa a plačte si, postite sa a jedzte feferónky a čokoládu. Dobrú chuť.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore