psychológia šťastia titulka

Plávanie so žralokmi

Keď človek hodinu pláva, bežia mu myšlienky sami v asociačných stromoch. Vytvárajú príbeh. Tu je ten môj z plavárne. Spojil súčasné tragické a napäté udalosti okolo nájomnej vraždy dvoch mladých ľudí s nepísanými pravidlami plávania v pezinskom bazéne. V naše krajine je to ako plávanie so žralokmi v bazéne.

PLAVÁREŇ

Niekedy je v bazéne viacej ľudí a nie je dosť miesta, aby si každý mohol plávať ako len chce. Keď je plnšie, tak si zasahujeme do trajektórií plávania. Chce to trpezlivosť, ústretovosť a prispôsobovanie sa. Aby si každý čo najpohodlnejšie zaplával a neprekážal druhým plavcom.

Vyžaduje to, aby každý sledoval aj druhých plavcov a menil smer pohybu tak, aby sa nezrazili. To poznáme všetci aj z iných bežných situácií. Keď ideme po preľudnenej ulici a vyhýbame sa protiidúcim, keď jazdíme v autách a snažíme sa zaradiť do pruhu…

TACIT COORDINATION – SKUSMÁ SÚHRA

Takéto koordinovanie fungovania v spoločnom priestore slúži na to, aby nevznikali konflikty, aby sme spoločný priestor, ktorý užívame, mohli užívať všetci bez ubližovania druhým.

Takéto koordinovanie pohybu empatickým vnímaním správania druhých, sa volá tacit coordination. Je to skusmá koordinácia alebo skusmá súhra. Je to jedna z veľmi častých foriem kooperatívneho predchádzania konfliktom v bežnom živote. Dokonca si ju väčšinu času ani neuvedomujeme.

Keď sa však takáto súhra nedeje, tak sa ľudia v bazéne po zrážke alebo údere nohou rozčuľujú. Ale na ulici prekvapene uskakujeme pred hromotĺkom, pred nejakým idiotom v aute na poslednú chvíľu strhávame volant…

Veď to všetci poznáte – keď niekto ignoruje druhých a stará sa iba o seba – tak nás to pohoršuje. Cítime morálne oprávnenie sa rozčúliť, že niekto porušuje pravidlá „skusmej súhry“.
Pohoršenie a hnev prichádza na základe toho, že vieme, že v danej situácii by každý mohol dosiahnuť svoje bez toho, aby druhému ubližoval.

A už smerujem k pointe.

Plávanie so žralokmi a spravovanie štátu

Roky sme na Slovensku svedkami toho, ako mnohí porušujú takéto pravidlá súhry, morálne očakávania, či dokonca zákony spojené so zdieľaním a spravovaním spoločného.

A to nehovorím iba o tom, že sa rúbu lesy, z ktorých máme úžitok všetci. A niektorí ho chcú iba pre seba. Hovorím aj o tom, že máme zákony a súdy, ktoré majú slúžiť rovnako všetkým. A nie jedným vydláždiť diaľnicu k neoprávnenému obohateniu a druhým narobiť kľukaté uličky, v ktorých sa stratia.

Hovorím aj o tom, že dane platíme všetci do „spoločného bazéna“, aby sa investovali do spoločného úžitku. A zasa tu sú niektorí, ktorí si ich nehanebne privlastnia len pre seba. Hovorím aj o tom, že eurofondy sú tu aj na to, aby sa cez ne dostalo čo najviac do spoločného úžitku. A zasa sú tu viacerí, ktorí si z eurofondov robia fond súkromný.

A keď sa niekto ozve, keď niekto odhalí ich nehanebnosť, tak schytá. Schytá mlčanie (veď počkáme, kým to prejde), schytá aroganciu, ponižovanie a zosmiešňovanie, schytá ťahanice po súdoch alebo médiách.
A pred týždňom schytali aj guľku.

Plávanie so žralokmi
Photo by Jared Rice on Unsplash. Slovensko medzi žraloky pridal Aleš.

Je to na nás – búriť sa

A je na nás, že keď sme svedkami toho, ako niekto schytá (dokonca aj za nás), či sme potom ticho. Alebo sa ozveme. A ozveme sa tak nahlas, že odstránime tých, čo potichu aj otvorene podporujú zlodejov, vrahov, klamárov, podvodníkov, mafiánov.

Je na nás, aby sme tých arogantných, čo si myslia, že sú nad pravidlami spoločného bazéna dali tam, kam porušovači zákonov patria (do uzavretého akvária).

Je na nás, aby sme tých, čo ignorujú súhru v zdieľanom priestore z tohoto priestoru vytlačili. Aby sme ich vyhnali do ich súkromného priestoru v dobre stráženej cele.

Preč s nimi – pretože v spoločnom bazéne plnom žralokov a krokodílov sa nedá plávať, ani dobre žiť.

Iba sa o život strachovať alebo o neho bojovať.

BOJUJME.

Slovom, zhromažďovaním, verejným tlakom.

Takto sa pridávam.


PS1: Sú aj menej viditeľné svinstvá ako vražda, ale sú rovnakým dôkazom vlády žralokov a iných zvierat z Orwellovej Farmy. Napríklad príbeh Ľubice Lapinovej.

PS2: Tento článok vyzerá akoby nesúvisel s hlavnou témou Psychológie šťastia.
Súvisí. Som oprávnene rozhorčený občan a dávam to otvorene najavo. Verím, že stojím na strane spravodlivosti proti neprávostiam, tak tým snáď trochu prispejem k šťastiu mnohých.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore