S klesajúcim šťastím národa stúpa riziko nepokojov
Mám však väčšie obavy ako je strach o naše šťastie.
Celosvetové výskumy šťastia v krajinách, kde došlo k nepokojom, revolúciám a prevratom ukazujú, že klesajúce šťastie v národe bolo predzvesťou kolapsu.
Ak klesá šťastie národa, stupňuje sa jeho ochota k radikalizácii, revolúcii, skrátka k neriadenej zmene.
Podobné sa stalo napríklad v Británii. Kráľovstvu sa ekonomicky darilo – HDP stúpalo o 2%, nezamestnanosť klesla na 4,9%. Ale miera šťastia Britov klesla až o 15%. A potom prišli voľby o Brexit a vieme, ktorým smerom sa Briti vrhli.
Mimochodom meranie šťastia predvídalo aj inú revolučnú zmenu. Napríklad v Egypte a Sýrii tiež stúpalo HDP aj Human Development Index, ktorý meria iné parametre životných podmienok. Obe rástli a boli na dobrej úrovni – okrem parametrov šťastia. A prišla Arabská jar, ktorá viaceré krajiny uvrhla do zúfalstva a chaosu.
Podobný vývoj ekonomického rastu, ale s poklesom šťastia občanov viedol Ukrajinu k Majdanu v roku 2014.
Iniciatíva Za slušné Slovensko pomáha proti radikalizácii
Na Slovensku sa nám ekonomicky darí. Nastavenia ekonomických reforiem ešte pred vládou Smeru a vývoj ekonomiky v Európe tomu výdatne napomáhajú. Zároveň však niekoľko rokov klesá spokojnosť obyvateľstva.
V časoch, kedy stúpa počet strán, skupín a indivíduí, ktorí sú rasistickí, demagogickí, násilní, fašistickí, paranoidní a konšpiratívni, je naozaj dôležité robiť im protiváhu.
V časoch kedy sociálne médiá sú schopné všetky tieto negatívne postoje a správanie ľudí zosilňovať a šíriť, je dôležité, že existujú ľudia a skupiny, ktoré chcú upokojovať, hnutie, ktoré hlása a robí slušnosť a chce zastaviť šíriace sa zlo.
Jednou z takých protiváh je aj Iniciatíva Za slušné Slovensko. Keď vidím ako vytrvalo držia svoju základnú líniu slušnosti, dištanc od straníckej politiky, ako organizujú mítingy, ako spájajú občanov, tak cítim optimizmus a nádej.
Hudobná kultúra má svoju Pohodu.
Občianske hnutie má svoju Iniciatívu Za slušné Slovensko.
V kontexte boja proti zlu, v kontexte hlásania myšlienok slušnosti, mieru a spravodlivosti, a najmä v kontexte toho, že nespokojní a nešťastní občania majú tendenciu k radikalizácii, ktorá môže viesť až k celospoločenskému násiliu – by si iniciatíva Za slušné Slovensko zaslúžila Nobelovu cenu mieru.
Ešte stále je nám dosť dobre
Tešme sa, že ešte stále žijeme v dobrej krajine. Ale búrme sa nespravodlivosti, zneužívaniu moci a všetkým, ktorý chcú dobrú situáciu zneužívať na sebaobohacovanie na úkor druhých. Neostávajme ticho, keď skupiny a jednotlivci vyvolávajú umelé nepokoje a nespokojnosť, aby vyvolali strach a tak získali na svoju stranu neistých a nespokojných. Aj keď je to otravné, tak vyvracajme konšpirácie, fake news aj nenávistné útoky postavené na pokrivenom vnímaní reality.
Aj keď som v tomto blogu chcel byť veľmi kritický, výsledné čísla hovoria, že žijeme v prvej tretine najlepších krajín sveta – ekonomicky, politicky, sociálne aj z hľadiska šťastia jednotlivcov. V porovnaní s najlepšími sme pozadu, ale v porovnaní s dvoma tretinami sveta sme pred nimi.
PS: S iniciatívou nemám nič spoločné. Nikoho osobne nepoznám ani som s nimi nikdy nekomunikoval. Spoločné mám iba to, že chodím na námestia a to, čo hovoria mi je blízke. A nielen to – robia obrovský kus práce a prejavujú odvahu. A chcú pomáhať nám všetkým proti niekoľkým, čo zneužívajú moc vo svoj prospech a na náš úkor.
PS2: Za rok 2018 je na prvom mieste šťastných krajín Fínsko.