fbpx
psychológia šťastia titulka

Hygge je šťastie na dánsky spôsob

hygge

Keď už máte všetko, prácu, priateľov, rodinu, bývanie aj zabezpečený život – potom si môžete užívať hygge. Aspoň tak to vyznieva z reprezentatívnej knihy Malá kniha Hygge – Dánske umenie šťastného života.

(menej ako 10 minút hyggelig čítaníčka, 1295 slov, 2 strany)

hygge miek wiking

Hygge, čítaj hügä – je dánske slovo vyjadrujúce pohodu, pohodičku.

Hygge je pocit, ktorý vzniká, keď sedíte v útulnom prostredí, v prítmí, najlepšie zakrytí dekou, popíjajúc niečo teplé, blízko ohníka a v kruhu priateľov. Alebo, ako píše autor – hygge je kakao pri sviečkach.

Autorom knihy o hygge je Meik Wiking, riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Takže vie o čom píše. Meik Wiking skúma nielen Dánov, ale prispieva svojimi zisteniami aj k celosvetovým výskumom šťastia.

Takže pozrime sa na to, čo píše viking 🙂 o šťastí v krajine, kde je veľa tmy, zimy a nepríjemného počasia. Ale aj kde je dostatok stability, bohatstva a slobody. Dáni neboli na tom dobre vždy, ale posledné desaťročia majú dobre spravovaný štát. Darí sa im kombinovať ekonomickú aj sociálnu stránku života.

Dáni patria vo výskumoch šťastia World Happiness Report k jasnej špičke šťastných štátov už osem rokov po sebe.

Môj názor je, že je to vďaka tomu, že Dáni žijú v dobre spravovanom štáte, ako som o tom písal v poslednom článku. Aj preto si Dáni môžu a vedia užívať hygge. Avšak pravidlá hygge sú univerzálnejšie a môže si ich vyskúšať a užiť každý a nemusí byť práve Dánom.

Viete ako sa robí hygge?

Hygge, podobne ako šťastie, nie je niečo, čo nájdete. Hygge vytvárate tým ako si upravíte domov, hygge vytvárate tým, že sa stretávate s druhými, hygge vytvárate tým ako si užívate všedné aj sviatočné dni v roku. Pozrime sa na niekoľko princípov hygge ako ich opisuje Meik Wiking v knihe Hygge.

Svetlo s atmosférou

V krajine blízko polárneho kruhu je veľa tmy – na umelom svetle preto naozaj záleží. Zapaľovanie sviečok je síce roztomilé a tvári sa často až duchovne, ale je zdraviu škodlivé asi ako keby ste zhlboka dýchali na rušnej križovatke. A tak osvetľovanie miestnosti lampami a sviečkami je v Dánsku niečo ako umenie a ďalšia gramotnosť popri čítaní a písaní. Kto nie je bytový architekt nie je Dán! Skrátka, útulná a mäkkým svetlom osvetlená izba je základom dánskeho hygge.

Svetlo má vplyv na našu náladu, málo svetla spôsobuje priveľa melatonínu a tak sme ospalejší a relaxovanejší ako by sme chceli.

Obývačka, spálňa, kaviareň, čajovňa aj pracovisko má mať atmosféru – a tú tvorí aj správne hygge osvetlenie.

Je pochopiteľné, že pocit bezpečia, šťastného návratu domov, k rodine, či stretnutie s priateľmi sú spojené s dánskym pocitom hygge. Je to silný a dávny pocit, keď sa naši predkovia konečne dostali domov z lovu a zasadli v jaskyni pri ohni alebo v chatrči pri rozpálenej peci.

hygge kávička

Domov

Vyzerá, že najväčšou zručnosťou Dánov pri tvorení šťastia je vytvorenie útulného domova. Keď vonku zúri zima, tak sa je kam schovať. Keď v práci idem naplno, tak je si kde oddýchnuť. Keď chcem byť s priateľmi tak, ich mám kde usadiť.

Umenie útulného domova je však spojené nielen so schopnosťou vedieť si všetko správne nasvetliť lampami a sviečkami. Treba mať svoje útulné kútiky, sviečky, deky, vankúšiky, kozub alebo iný zdroj tepla a svetla, výrobky z dreva, trocha prírody v keramickej váze, knihy a niečo vintage. Skrátka, niečo staré, použité, ošarpané, ale vkusné.

Niektoré veci zhrniem v jednej vete – robte si svoje výrobky, vyzdobujte si dom, oslavujte sviatky, užívajte si dobré jedlo a nápoje, a najmä sladkosti.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore