fbpx
psychológia šťastia titulka

Hygge je šťastie na dánsky spôsob

hygge
blank
Hyggelig atmosféra

Užívanie si prítomnej chvíle

Už to pri čítaní knihy o Hygge skoro vyzeralo, že Dáni sa zaujímajú len o pohodlie a vybavenie domova alebo pôžitkoch z tepla, jedál a nápojov.

Našťastie sú v hygge zakomponované dve kľúčové zručnosti potrebné pre ozajstné prežívanie šťastia. Jednou z nich je užívať si prítomnú chvíľu.

Keď pijete kávu, tak si užívate jej vôňu, chuť. Vnímate ako vás ohrieva spolu s dekou a ohníkom. Keď robíte koláčik, tak si užívate jeho prípravu a potom servírovanie a nakoniec si pochutnávate spolu s návštevou.

Ak si robíte výzdobu, tak si ju vyrábate, vymýšľate kde čo zavesíte a potom sa tešíte z toho ako to vyzerá.

Najzmysluplnejšie užívanie si prítomnosti, je však užívanie si rozhovorov s priateľmi a rodinou.

Priateľstvá, rozhovory a len tak byť spolu

Asi najzmysluplnejšou časťou hygge je dôraz na spoločné „hyggovanie“. Tráviť čas len tak pojedaním, popíjaním, či už vnútri pri krbe alebo v kaviarničke, alebo vonku na pikniku, či grilovačke. Spoločenský kontakt podporuje významne naše šťastie, pocit bezpečia aj prežívanie láskavého priateľstva.

Zdieľať, objímať sa, piť teplé nápoje, prejavovať náklonnosť, len tak si pokecať, prejavovať záujem o druhých – to všetko napríklad spúšťa aj hormón oxytocín. Jeden z hormónov šťastia, ktorý je výrazne závislý od sociálneho kontaktu.

Najzaujímavejšie je však následovné – rozhovory a stretnutia majú svoje pravidlá, ktoré pomáhajú udržiavať hygge atmosféru. V rozhovoroch je neprípustné sa predvádzať, predháňať, púšťať do sporov, či niekoho vynechávať. Skrátka každý sa môže zapojiť a je vítaný, každý môže niečím svojím prispieť. Nesúťaží sa, nepolitikárči. Prejavuje sa rešpekt a rovnosť. Nepúšťate sa do výbušných tém. Pomáha neformálnosť, autenticita a srdečnosť.

Jediný problém je, že ak ste Dánom cudzí, tak vás len tak medzi seba nepustia. Dlho trvá, kým vás príjmu medzi seba.

Aby som to zhrnul – hygge stojí na troch pilieroch:

 • užívanie si prítomnej chvíle (tešiť sa z výhľadu, z tepla v deke, z prítomnosti blízkych…)
 • pôžitky (jedlo, pitie, posedávanie a polehávanie)
 • priateľstvá (oslavy, kávičky, pokecy, pikniky…)

Všetky tri svojím spôsobom prispievajú aktuálnemu aj dlhodobému šťastiu.

Manifest hygge

manifest hygge
 1. Atmosféra – stíšte svetlá, zapnite sviečky.
 2. Prítomnosť – vypnite telefóny a venujte sa tomu, čo je tu.
 3. Pôžitky si vychutnajte.
 4. Rovnosť – my je viac ako ja. Rozdeľte si prípravu hostiny aj čas v diskusii.
 5. Vďačnosť – užívajte si, že všetko je to tak dobré ako sa len dá.
 6. Harmónia – nesúťažíme. Seba aj druhých máme radi nezávisle od ich postavenia a úspechov.
 7. Pohodlie – zlož sa, ponúkni sa a relaxuj.
 8. Zmier – politiku a presviedčanie si nechajme na inokedy.
 9. Spoločenstvo – splietajme priateľstvá, spomienky aj príbehy.
 10. Útočisko – toto je tvoj kmeň, tvoje miesto a tvoje bezpečie.

Fínske kalsarikänni

Mimochodom, za rok 2018 sú majstrami sveta v šťastí Fíni. A tí majú tiež svoje špecifické hygge – je to kalsarikänni. Znamená – vypiť si doma v spodnom prádle bez úmyslu už ísť von. WTF?

Myslím, že toto je našej krajine oveľa bližšie ako Dánske hygge. Fíni vôbec neskrývajú úmysel piť alkohol. Fíni si tiež zakladajú na neformálnosti, dokonca idú až do spodného prádla. Skrátka, vyzliecť si všetko oblečenie, čo vás omína po celý deň, až po vlhké ponožky, vyvaliť sa v teplákoch alebo v gaťkách na diván s otvoreným pivom alebo pohárom vínka.

Na rozdiel od Dánov si Fíni vôbec nezakladajú na nejakom vkusnom nábytku, osvetlení, či bytových doplnkoch. Dáni majú viac puritánsku kultúru a tak sa to prejavuje aj na ich hygge.

Fínsko : Slovensko

Fínsko bolo ešte pred 100 rokmi boli veľmi chudobnou agrárnou krajinou. V roku 1917 sa odtrhli od Ruska a ich HDP bolo hlboko pod svetovým priemerom. Vyzerá, že práve ich alkoholická kultúra im z toho ruského prístupu k pitiu ostala.

blank

Pred troma rokmi dal dokonca fínsky minister zahraničných vecí vyrobiť pre Fínov špeciálne emoji – muž v slipoch pije pivo a žena v spodnom prádle pije pohár vína. Obaja sú rozvalení na diváne. ThisIsFinland.

Nuž na Slovensku to už roky robíme – je to obvykle výraz nekultúrnosti a opilectva, s ktorým máme desaťročia výrazné problémy. Každý desiatky občan našej krajiny je alkoholik, ničí si zdravie aj rodinné vzťahy a k šťastiu to nijako neprispieva. Ale čo už – Fíni, na rozdiel od nás, majú deväť mesiacov v roku vonku naozaj tak odporne, že sa im nečudujem, že nejdú von.

Takže na záver – myslím, že Fíni patria k najšťastnejším národom napriek tomu, že ich výraz pre šťastie je spojený s alkoholizmom a povaľovaním sa pred televíziou, čo nie je ani náhodou cesta k väčšiemu šťastiu.

Z času na čas je to určite dobré – skrátka, vykašľať na všetko to, čo by sme mali robiť – byť aj doma slušne oblečení, striedmo piť, neflákať sa. Je to určite dobré kvôli rovnováhe, niekedy naozaj nerobiť nič alebo porušiť pravidlá, pokiaľ tým nikomu neublížime. Našťastie je aj veľa iných možností ako sa vykašľať na všetko – napríklad ísť do prírody, čítať si, len si tak poležať a pospať si…

Záverečný komentár k severanom – keď je štát dobre spravovaný, tak dokáže vykompenzovať dokonca aj kruté podnebie, zlozvyky občanov a mylné predstavy o šťastí.

Na zdravie.

About The Author

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore