psychológia šťastia titulka

10 rád ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku

Pre mnohých je dovolenka vytúžený čas, na ktorý sa tešia mesiace dopredu. Po tvrdej práci chceme zaslúžený odpočinok. Je to však najlepší spôsob, ako žiť dobrý život? Prečo žijeme tak, že zo života potrebujeme dovolenku? V tomto článku dostanete dve sady po 5 rád ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku.

Pred pár dňami ma Jaroslav Barborák požiadal o rozhovor do podcastu aktuality.sk Ráno Nahlas. Bavili sme sa o šťastí, dovolenkovaní a oddychovaní. Všetky tri témy pokladám za odlišné, aj keď na rôznych úrovniach spolu súvisia.

Mal som ale pocit, že sme neprebrali všetko a nebol som dostatočne konkrétny, ako by som chcel. Tak mi náš rozhovor ešte chvíľu vŕtal v hlave. A tak mi postupne napadlo pár doplňujúcich vecí, všeličo som si naštudoval a dal do tohto článku.

Nuž, na podcast som sa nestihol pripraviť tak, ako zvyknem – dovolenkoval som totiž doma s manželkou a mojimi rodičmi, ktorí prišli na pár dní na návštevu ku nám do lesa. 🙂

Aleš Bednařík s Jaroslavom Barborákom v diskusii o šťastí, oddychovaní a dovolenkách, ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku dovolenka
S Jarom Barborákom v diskusii o šťastí, oddychovaní a dovolenkách.

Tu si vypočujte podcast.

Vynález dovolenky

V slovenčine znie pojem dovolenka významovo čudne – niekto vám musí dovoliť odísť z práce, aby ste si mohli ísť poriadne oddýchnuť. Angličtina zase storočia používala pojem holiday, čo znamená posvätný deň, teda deň, v ktorý sa nesmie pracovať. Také dni sa majú svätiť, čiže je povinnosť venovať sa modlitbám a iným činnostiam zasväteným bohu.

Keďže však dovolenky začali existovať až koncom 19-teho storočia, tak sa iba vtedy uchytil nový pojem vacation, ktorý v podstate znamená únik, vyprázdnenie mesta. Ľudia vyprázdnia pracoviská, svoje bydliská a odídu do letných alebo zimných destinácií (podľa ročného obdobia).

adirondacké hory ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku dovolenka
Adirondacká oblasť je ohraničená červenou bodkovanou.

Odísť z mesta a tráviť čas v prírode bola však pred dvesto rokmi predstava skôr strašidelná, než lákavá. V lesoch sa predsa odjakživa bojovalo o prežitie, nie rekreovalo. Keď ale v roku 1869 pastor z Bostonu William H.H. Murray vydal svoju sprievodcovskú príručku Dobrodružstvá v divočine, tak ňou narušil dovtedajšiu predstavu, že príroda je len divočina, ktorú treba dobyť a skrotiť. Murray napísal veľmi praktickú a príťažlivú knihu o Adirondackých horách, obrovskej a prírodne nádhernej oblasti plnej jazier (okolo 200), lesov, riek, hôr a zveriny. Kniha bola napísaná veľmi pútavo a tak vylákal neďalekých ňujorčanov na výlety do tejto oblasti. A tým spustil americkú dovolenkársku mániu.

A nielen to. Bol jedným z prvých autorov, ktorý písal o škodlivosti života vo veľkých mestách a romanticky opisoval pozitívne účinky prírody na ľudské telo a dušu.

Na dovolenky sa však nechodí len posledné storočie – už Rimania a Gréci chodili oddychovať do svojich letných sídiel. A asi chápete, že letné sídla si mohla dovoliť len bohatá vrstva. Aj európska šľachta a zámožnejšie panstvo boli jediné spoločenské vrstvy, ktoré si za posledné dve tisícročia mohla dovoliť dovolenky (to znie pekne – dovoliť si dovolenku). 🙂

Posledné storočie však vďaka priemyselnej revolúcii a politickým zmenám viedlo k tomu, že vznikla široká stredná vrstva, ktorá si mohla dovolenky dovoliť (to znie naozaj pekne). Dnes sa dovolenkovanie netýka pár privilegovaných jednotlivcov alebo rodín, ale miliónov ľudí.

Tento článok však nie je to tom ako sa pripraviť na dovolenku v zmysle, čo si máte kúpiť (opaľovací krém, karimatku, plutvy), ani vám nedám tipy na skvelé destinácie (Bali, či Mali?), ale povieme si ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku. Dostanete odporúčania, ako sa rozhodovať, aby ste voľný čas dovolenky využili čo najviac nielen pre oddych, ale aj na načerpanie pocitov šťastia, spokojnosti a zmysluplnosti.

Šťastie, oddych, dovolenka

Mnohí vyrazia na dovolenku oddychovať, ale vrátia sa z nej často tak unavení, že potrebujú ešte pár dní na to, aby sa v práci spamätali. Dovolenka ich tak vyčerpala, že o oddychu nemôže byť ani reči. Iným sa stáva, že pred koncom dovolenky už cítia nervozitu a po návrate z nej sa cítia ešte nešťastnejší ako pred odchodom na ňu. Dovolenka nevedie vždy k oddychu a dovolenka nezvykne spôsobiť, že žijeme šťastnejší život.

Voľný čas je ale pre naše šťastie naozaj kľúčový. Dovolenka (ako jedna z foriem trávenia voľného času) je obvykle spojená s cestovaním. Odídeme z nášho bydliska a ideme za dobrodružstvom niekam preč. A aj keď si počas dovolenky môžeme oddýchnuť, neprispieva ku šťastiu tak veľa, ako by sme chceli. Štúdie ukazujú, že pred dovolenkou (lebo sa na ňu tešíme) a počas nej sa cítime mierne šťastnejší (lebo si ju užívame), ale po nej až takí šťastní nie sme. A s týmto chceme v tomto článku niečo urobiť – účinok dovolenky chceme maximalizovať. Preto záleží na tom, ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku.

Faktory, ktoré k dobrej dovolenke prispievajú psychológovia šťastia takisto skúmajú. Dali by sa stručne vymenovať takto – oddelenie/zotavenie, autonómia, majstrovstvo, zmysel a družnosť. Poďme si ich rozobrať.

ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku dovolenka
Image by mrsiraphol on Freepik

5 faktorov, podľa psychológov šťastia, ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku

Oddelenie/zotavenie

Výskumy nám ukazujú, že ak počas dovolenky musíte zapájať fyzicky aj mentálne tie isté procesy ako v práci, tak si veľmi neoddýchnete. Preto oddelenie od práce tým, že z nej odídete, ale aj tým, že počas dovolenky robíte niečo iné ako v práci, vám pomôže s oddychom aj s prežívaním šťastia.

Málokto pracuje pod holým nebom ako drevorubač, lesník, či plážový plavčík. Naopak, skoro každý v práci sedí, pozerá do počítača, je zavretý v kancelárii alebo vo výrobnej hale. Preto pobyt vonku, pod holým nebom a v prírode vedie k rýchlejšej a kvalitnejšej regenerácii a k vyšším pocitom šťastia.

Ale najmä – na dovolenke by ste nemali zažívať stres. Vzrušenie, napätie, námahu – to áno. Ale stres, že niečo nestihnete, niečo nezvládate, či ste s niekým v konflikte – tak toto radšej nie.

Takže medzi odporúčania patrí – neberte dianie na dovolenke a ani sami seba veľmi vážne. Buďte veľkorysí a nie tvrdohlaví puntičkári. Ste na dovolenke, nie v práci. Nebuďte perfekcionisti, nechcite dokonalosť, nemajte vysoké očakávania. Ešte raz – oddychujete, nepracujete.

Autonómia

Ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku? Samostatne! Samostatnosť a kontrola nad tým, ako, kde, s kým a čím trávite voľný čas naozaj zvýši pozitívne prežívanie spokojnosti s dovolenkou.

Autonómia znamená, že berieme do úvahy seba a svoje potreby. Znamená to, že sa slobodne rozhodujeme a že robíme veci, ktoré si riadime podľa seba. Faktor slobody/autonómie je jedným zo zdrojov celkového šťastia v živote. Preto je dôležité tráviť dovolenku tak, že máte počas nej pocit, že robíte to, čo práve chcete.

Koncept dovolenky v podstate obsahuje práve toto. Na rozdiel od práce, kde ste viazaní cieľmi, riadení náročnými nadriadenými a rozmaznanými klientami, tak na dovolenke sa riadite podľa seba.

Autonómne, slobodné prežívanie a správanie v nás vyvoláva pozitívne prežívanie našej individuality, prináša spokojnosť z možnosti vyberať si podľa svojich potrieb a chutí a poskytuje voľnosť a užívanie si slobody.

Takže medzi odporúčania patrí – pokojne si dovolenku naplánujte podľa svojich potrieb a predstáv. Ale hocikedy, keď sa počas dovolenky cítite inak, či máte chuť na niečo iné, tak to slobodne zmeňte. Vzdajte sa plánov. Aj tých, čo ste si vytvorili sami. Najhorším otrokárom bývame my sami voči sebe.

A čisto teoreticky – kúpiť si zájazd, počas ktorého sa o všetko postará niekto iný, nemusí priniesť toľko uspokojenia z autonómnosti ako program, ktorý si robíte sami.

Majstrovstvo

Dovolenka neznamená robiť nič. Váľať sa na pláži nie je príliš uspokojujúce. Opálite sa aj doma na balkóne, netreba kvôli tomu letieť tisíc kilometrov do rezortu.

Dovolenka, na ktorej ale robíte činnosti, ktoré sú pre vás nové, sú výzvou, vyžadujú námahu a učiť sa nové veci, oveľa efektívnejšie prispievajú oddychu. A okrem toho ešte viac zvyšujú pocit šťastia z vykonávanej činnosti a spokojnosti z toho, čo ste zvládli. Namáhavé činnosti vedú k flow, čiže sústredenému ponoreniu do náročných činností – a prinášajú veľa šťastia navyše.

Nemusíte robiť práve extrémne športy. Obyčajná turistika, plávanie, či iné jednoduché, ale fyzicky namáhavé a sústredenie vyžadujúce činnosti spôsobia, že prestanete vnímať čas a vaša myseľ aj telo splynú s danou činnosťou.

Keď prestanete vnímať čas,
tak dovolenka bude nekonečná!

Flow nezažijete rozvalení na plážovom ležadle. Tam skôr vypražení slnkom zaspíte.

Ak vás na dovolenku vyhnala túžba úplne vypnúť vedomie, tak asi žijete naozaj zlý a náročný pracovný život. A asi ste tak vyčerpaní, že nepotrebujete dovolenku, ale hospitalizáciu, či zmenu práce, alebo aspoň zníženie nárokov na seba.

Kam sa ženiete, že nemáte čas oddychovať priebežne?

Zmysel – zmysluplnosť

Potreba robiť niečo zmysluplné nás sprevádza po celý život. A mnohí by si mohli myslieť, že na dovolenke na zmysluplnosti nezáleží. Lenže je to inak. Prepiť, pretancovať, preležať, prespať, či pregamblovať celú dovolenku vo vás zanechá pocit prázdnoty a zabitého času.

Keď sa však učíme nové veci (jazdiť na skútri, či na koni), spoznávame nové miesta (navštívime prírodopisné múzeum, absolvujeme jazdu parným vlakom), zoznámime sa s novými ľuďmi, zažijeme pekné veci s našimi blízkymi, tak budeme mať na čo spomínať a zostane v nás pocit zmysluplnosti. Ten zvyšuje mieru prežívaného šťastia počas dovolenky a dokonca aj dlho po nej.

Pocit zmysluplnosti je naozaj často prepojený so smrťou (Čo? To ako súvisí so šťastím?) alebo menej strašidelne povedané s obmedzeným množstvom času. Preto máme potrebu stráviť čas spôsobmi, ktoré prežívame ako zmysluplné.

Uspokojujú nás činnosti spojené s harmóniou (sledovanie západu slnka, pozeranie do ohňa, či obdivovanie výhľadu z hory), ale aj s námahou (turistika), napätím (paragliding), či zapojením do večerných rozhovorov s rodinou aj s cudzími ľuďmi.

Aj počas dovolenky vnímame ako kvalitne sme daný čas využili.

Družnosť

Sme sociálne živočíchy. Dovolenku môžeme stráviť osamote alebo v spoločnosti druhých. Pre kvalitný oddych potrebujete mať k dispozícii oboje. Tak ako potrebujeme čas pokoja aj čas námahy, potrebujeme čas pre spoločenské aktivity aj pre čítanie knihy osamote.

Psychológovia šťastia odporúčajú spoločenské kontakty. Dobré vzťahy s druhými nás napĺňajú šťastím najviac so všetkých zdrojov šťastia. Obklopenie blízkymi ľuďmi znižuje množstvo negatívnych emócií a vyvoláva viac pozitívnych emócií. Zdieľanie dovolenkových zážitkov s druhými zosilňuje ich pozitívne prežívanie.

Tak, prerozprával som vám výsledky výskumu. A ešte pridám pár odporúčaní, ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku.

5 rád ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku
(ešte trocha inak)

Mesiace tvrdo pracujete a tvrdo pracujete aj preto, aby ste si mohli dovoliť dovolenku. Stojí teda za to poriadne zvážiť jej prípravu, aby vám naozaj prospela. Vlastne sa tieto rady netýkajú prípravy dovolenky (destinácie, balenia, či nákupu letenky), ale vašej psychologickej prípravy.

Rada prvá – Ujasnite si rozdiel medzi: Čo potrebujem a čo chcem?

Pri tejto rade možno robíte hneď prvú chybu, ktorá ovplyvní celú vašu dovolenku. Možno rozmýšľate viac nad tým, čo chcete, ale menej nad tým, čo naozaj potrebujete. Pýtate sa: Aký je medzi tým rozdiel?

Aké sú vaše naozajstné potreby? Čo potrebuje vaše telo a vaša myseľ? A vaša rodina a deti? Čomu ste sa nestíhali venovať v každodennom zhone? Na čom vám záleží?

Viete odlíšiť dovolenkové túžby prenesené z reklám cestovných kancelárií a fotografií ľudí zo sociálnych sietí od vašich ozajstných potrieb?

Zvážte aj 5 vyššie spomenutých faktorov ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku.

Dovolenka môže byť nielen skvelým mestom na čítanie zaujímavých kníh ako je Labyrintom lásky, ale aj potvrdením, že so svojím vzťahom musíte niečo začať aktívne robiť, ak sa počas nej stále hádate. Ale môže byť aj skvelou príležitosťou svoj vzťah osviežiť vrátane vášnivých nocí.

labyrintom lásky obálka

Rada druhá – Čo vám pomôže naozaj si oddýchnuť?

Niekto má rád spoločnosť, ale keďže celé mesiace trávi medzi ľuďmi (kolegami a klientami), tak mu možno viac oddychu prinesú miesta bez ľudí, často osamote. Iní trávia celé dni za počítačom, s mobilom v ruke a potrebujú poriadnu dávku out-doorového pohybu s podobne naladenou skupinou ľudí.

Naozaj máte radi preplnené pláže, piesok vo všetkých otvoroch, schnúcu soľ na koži a do biela rozpálené pobrežie? Nie je to len klišé, ktorému ste podľahli? Ide vám o skvelé selfíčka alebo o ozajstný oddych?

Čo sú veci, ktoré robíte v práci a od čoho si potrebujete oddýchnuť? Budú aktivity na dovolenke naozaj odlišné od toho, čo robíte v práci? Nebude vám stačiť prenajatá chata v nedaľekých kopcoch s výhľadom do doliny, pár dobrých knižiek a tiché rozhovory s blízkymi?

Jednu z najkrajších dovoleniek s deťmi sme strávili práve takto – v prenajatej chalupe na kopci, s rodinou kamarátov s podobne starými deťmi. A deťom stačilo vybehnúť von na dvor, na lúku a väčšinu programu im stačili palice, motýle a nimi vymýšľané hry.

ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku dovolenka
Image by wirestock on Freepik

Rada tretia – Prediskutujte si potreby a plány s ostatnými dovolenkármi.

Málokto ide na dovolenku sám. Idete s priateľmi, či s rodinou. Deti zásadne ovplyvňujú ako trávime dovolenku. Určite berte do úvahy ostatných členov výpravy. Čo potrebujú a čo chcú oni? Ako skĺbiť vaše potreby s vašimi kamarátmi, partnerom, či dokonca s deťmi?

Deťom (špeciálne malým deťom) je úplne jedno, kde ste. V milom ukrajinskom filme na Netflixe (Luxembourg, Luxembourg) je na túto tému dobrý vtip. Manželka sa sťažuje manželovi: Naša dcéra už má rok a ešte nebola pri mori!

Deti nezaujíma destinácia. Chcú byť s rodičmi, inými kamarátmi a mať priestor na spoločné hry. Obvykle nepotrebujú program, ani hračky a ani rodičov ako animátorov. Potrebujú podnetný priestor – les, lúky, breh mora, či potoka – a k tomu kamarátov, spoluhráčov.

Určite si zvážte, čo potrebujete pre seba, čo potrebuje každý jeden zo skupiny a ako to spoločne zladíte. Urobte si program tak, aby ste mali čas rozjímať osamote a oddychovať bez vyrušení druhými. A určite si naplánujte program aj tak, aby ste robili väčšinu programu spolu. Ale myslite aj na takú možnosť, že niekedy nemusíte robiť všetci všetko spoločne.

Rada štvrtá – Nefrflite. Užívajte si, čo zažívate.

Najhorší dovolenkár je ufrflaný dovolenkár. Ten kazí dovolenku sebe aj druhým.

Voda je moc teplá, strašne studená, hrozivo vlnitá, príliš mokrá. Jedla je málo alebo sa ním mrhá. Mäso je presolené, zemiaky nedovarené, je málo prílohy alebo je príliš okorenená. Miesto pobytu je hlučné alebo je tam príliš špiny. Ulice sú preľudnené, domáci sú hluční, ostatní turisti sú drzí.

Všetko, čo práve robíme alebo konzumujme je nedokonalé a má svoje nedostatky. Nič nie je dokonalé. To je realita a nie lenivosť, či morálny nedostatok ostatných ľudí.

Na dovolenke, tak ako každý všedný deň, by sme sa mali zamerať na pozitíva, na to, čo funguje, čo vnímame ako hodnotné. Prišli sme si užívať, nie kritizovať. A tak na dovolenke, viac ako inokedy, záleží na našom vnútornom postoji.

Prečo viac ako inokedy? Pretože, ak idete na dovolenku oddychovať, tak máte vysoké očakávania a máte zvýšenú citlivosť na to, či vám ju niekto alebo niečo kazí. A tak si svojimi prehnanými očakávaniami dovolenku kazíte sami.

Všetko má svoju krásu – aj škaredý pes, či zanedbaný dom. Vždy existuje niečo zaujímavé – aj gýčový západ slnka, či miestny starec sediaci na priedomí. Všetci sú v niečom milí, príjemní, zaujímaví, či láskaví – aj unavený čašník, či blázniví susedia v hoteli.

Prežívanie radosti, zvedavosti, pôžitku, údivu, obdivu aj vďačnosti vám prinesie veľa pozitívneho aj do úplne obyčajných chvíľ, činností, miest a stretnutí počas dovolenky.

banner kurz vďačnosti

O pozitívnych emóciách a o vďačnosti som už čo-to napísal.

A ešte rada piata a rada bonusová.

Rada piata – Dovoľte si plytvať časom.

Najmenej si na dovolenke oddýchnu výkonovo orientovaní ľudia. A to sú práve tí, čo oddych potrebujú najviac.

Netlačte na pílu – nemusíte denne vidieť tri galérie, prejsť 20 kilometrov, navštíviť všetky pamiatky. Nepotrebujete vidieť všetko, čo sa v danej lokalite nachádza. Ďalší kostol, ešte jedna ulica, odporúčaná reštaurácia… ešte, ešte, ešte.

Šťastný dovolenkár vie, kedy má dosť. Dobrá dovolenka je aj posedieť na zmrzline a zostať tam dve hodiny. Pohodová dovolenka je stráviť celé poobedie siestou. Dobrá dovolenka je ísť spať o desiatej a ráno sa zobudiť čerstvý a plný energie.

Šťastná dovolenka je aj keď niečo z plánov vynecháte a necítite kvôli tomu pocity viny. (Ale keď už sme tu!)

Dovolenka nie je súťaž, nezbierate trofeje ani medaily za množstvo. Zbierate zážitky. Ale množstvo zážitkov rýchlo prehluší vašu schopnosť si ich užiť aj zreflektovať. Prišli ste zo sveta práce, kde ste presýtení informáciami. Mozog potrebuje na dovolenke oddych.

Takže pozor na svoj perfekcionizmus, súťaživosť, produktivitu, efektivitu a iné správanie, ktoré je v práci cenené, ale na dovolenke kazí to podstatné – slobodu od cieľov a časového tlaku.

Bonusová rada – Žijete taký život, že z neho potrebujete dovolenku?

Toto by možno mohla byť prvá otázka, ktorá vám síce neposkytne návod ako sa pripraviť na šťastnú dovolenku, ale pomôže vám vylepšiť si celý život. Takže stojí za to si spytovať svedomie.

Mali by ste si na vyššie položenú otázku dať prísnu, autentickú, nediplomatickú a úprimnú odpoveď. A ak je vaša odpoveď, že váš život je preplnený, príliš namáhavý, nemáte čas na oddych a ste vyčerpaní, tak asi niečo robíte zle.

Ak si počas roka nestihnete oddýchnuť večer po práci a nepodarí sa vám to ani cez víkend, tak nečakajte, že si oddýchnete za dva týždne na dovolenke.

Nepotrebujete si vybrať najlepšiu destináciu.
Potrebujete zmeniť svoj život tam, kde už žijete.

Má byť dovolenka kompenzáciou za utrpenie, ktoré prežívate počas roka? Beriete dovolenku ako odmenu za tvrdo odmakané mesiace?

Alebo má byť dovolenka príjemný čas v prostredí, ktoré vám poskytne oddych, s ľuďmi, ktorých máte radi, pri činnostiach, ktoré vás nabijú energiou?

Keby ste prehodnotili, koľko času trávite v práci, tak možno by ste:

  • nepotrebovali dovolenku (a vyšlo by vás to lacnejšie),
  • získali viac času ako na dovolenke,
  • robili činnosti, ktoré vás viac bavia a menej ničia,
  • nemuseli toľko zarábať,
  • viac času strávili s ľuďmi, ktorí vás majú radi a vy ich,
  • boli šťastnejší a oddýchnutejší aj bez dovolenky.

Naozaj musíte riešiť veci do práce aj večer, či cez víkendy? Stojí vám to naozaj za to, stresovať sa v práci tak, že sa doma nevládzete rozprávať s parnerom/kou a hrať sa s deťmi?

Naozaj si myslíte, že sa musíte toľko naháňať a stresovať,
aby ste potrebovali dovolenku z vlastného života?

kniha sila pozitívnych emócií

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore