Jedným z dôležitých faktorov duševného aj fyzického zdravia, dobrých vzťahov, spokojnosti so životom a v podstate celkového šťastia je emocionálna stabilita. A určite ste si v situáciách napätia, problémov a konfliktov niekedy hovorili, že byste chceli byť emocionáne vyrovnaní.
Čo to je emocionálna stavilita?
Emocionálna labilita vs. stabilita
Emocionálna stabilita (vyrovnanosť) a jej protipól labilita sú kľúčovou osobnostnou črtou, ktorá je typická schopnosťou alebo neschopnosťou zvládať emočné impulzy.
Emocionálne labilní ľudia rýchlo a intenzívne reagujú na podnety, a skôr pod ich vplyvom konajú ako si to vôbec stihnú uvedomiť. Emocionálne labilní ľudia majú výkyvy nálady, sú menej vytrvalí, rýchlejšie vzplanú a emócie prežívajú intenzívnejšie. Výsledkom je viac konfliktov, častejšie agresívne správanie a v obdobiach pokoja (keď sa nič moc nedeje), sú nepokojní aj nespokojní a hľadajú vzrušenie. Takíto emocionálne labilní ľudia a aj ich okolie bývajú menej spokojní so životom a tak to ovplyvňuje aj ich mieru prežívaného šťastia.
Emocionálne stabilní ľudia prežívajú emócie v rovnakej škále aj intenzite – ten rozdiel však je, že s nimi vedia lepšie pracovať. Vedia emočný impulz zachytiť, pozorovať, spomaliť a premeniť ho na užitočné správanie, prípadne ho aj neprejaviť. Nehovorím o potlačení, či odstránení emócie. Emocionálne stabilní ľudia si svoje emócie uvedomujú, rozumejú im a vedia ich racionálne lepšie kontrolovať a zakomponovať ich zmysluplnejšie do svojej osobnosti, hodnôt, potrieb aj priorít. To sa prejavuje na konštruktívnejšom riešení konfliktov, lepšej vytrvalosti v práci, stabilnejších vzťahoch, či zmysluplnejšom prežívaní života.
Keďže emocionalita je prepojená aj s telesnými prejavmi, tak emocionálne stabilnejší ľudia majú aj menej psychosomatických problémov ako tí emocionálne labilní.
Neuroticizmus ako sa inak hovorí emocionálnej labilite spôsobuje aj častejšiu tendenciu prežívať negatívne emócie ako strach, hnev, vina, či smútok. Neurotickí ľudia majú aj menšiu odolnosť voči stresu.
Keďže emocionálna labilita je vec, čo ľudí trápi, tak mnohí chcú byť emocionálne stabilnejší, chcú vedieť svoje emócie ovládať a rozumieť im. A v tomto článku nájdete jeden z prekvapivých návodov ako na to.
Emocionálne labilní prežívajú častejšie negatívne emócie
Ako sa dá dosiahnuť emocionálna stabilita?
Nečakanú odpoveď na to dal jeden nedávny výskum. A tá odpoveď je o to prekvapivejšia, že riešenie je bezprácne.
Jedinečný výskum univerzity v Houstone skúmal okolo 1.800 mužov a žien od ich 16-tich do 66-tich rokov. Presnejšie, merali ich osobnosť v ich 16-tom roku života a potom o 50 rokov znova.
Výskum zisťoval, či sa osobnosť ľudí mení v priebehu ich dospievania a starnutia. Vedci hľadali odpoveď na typickú otázku, ktorú si vo vnútri odpovedáme často sami a intuitívne: Aj teraz v dospelosti sa stále cítim podobne ako keď som bol mladý. Len vyzerám staršie, ale som to stále ten istý ja, som to stále tá istá ja.
Je to však pravda?
Sme takí istí na strednej škole ako v dôchodku?
V čom sa meníme a v čom sme rovnakí?
Viac sa dozviete na ďalšej strane.