4. Znížte hodnotu negatívnej udalosti
Nepríjemné situácie, ktoré zažijeme, pokladáme za dôležité. Niekedy za príliš dôležité. A možno aj sú.
Ak sú také dôležité, tak v porovnaní s čím? Avšak možno v porovnaní s inými dôležitými, inými oveľa dôležitejšími situáciami v živote, je práve táto, ktorou sa tak trápime, celkom nepodstatná. Alebo nepodstatnejšia.
Niekedy negatívny dopad situácie na seba pokladáme za obrovský. Preto ho tak intenzívne prežívame. Možno ten dopad je nepríjemný. Ale je taký, že by sme sa s ním mali toľko trápiť? Je to negatívne, čo sa nám stalo, stále také obrovské, keď to porovnáme s niečím iným, pre nás tiež významným? Možno ani nie je.
Porovnajte, čo sa vám stalo s niečím iným – pre vás oveľa významnejším.
Keď vám šéf pred všetkými na porade vynadal ako ste pokazili nejaký projekt (a vy ste ho naozaj pokazili), tak je to naozaj nepríjemné. Ale v porovnaní s tým, že by vás vyhodili z práce, preradili na bezvýznamné miesto, alebo by vás zrazilo auto – tak je to v porovnaní s týmto naozaj maličkosť.
Keby vám takéto porovnanie urobil niekto iný – tak sa urazíte, že vás nechápe.
Ale keď si takéto porovnanie urobíte sami pre to, aby ste získali trocha pokoja vo svojej mysli, tak to pre seba urobte.
Neľutujte sa. Situáciu vyriešte alebo sa od nej odpútajte. Keď sa už vyriešiť nedá, tak pomáha odpútanie tým, že jej hodnotu znížite a tak sa s ňou ľahšie vyrovnáte.
Znížiť hodnotu negatívnej udalosti a potom mávnuť nad tou situáciou rukou – zvykne pomôcť sa od nej odpútať.
Veď čo je na tom, že mi vynadal pred ostatnými kolegami? Tak som sa chvíľu cítila trápne, šéf sa vytočil… ostatní vyvaľovali oči… ja som si poplakala…
Čo je to v porovnaní s tým, keby … (doplňte si niečo, čo je pre vás oveľa vážnejšie ako toto).
5. Skúste reflektívne písanie
Denníky, teda zapisovanie svojich myšlienok a emócií, majú liečivý účinok. Denník je miesto, kam sa dajú odložiť a schovať negatívne myšlienky.
Nepíšte si ich do mobilu alebo do počítača. Písať ručne na papier je dôležité, lebo motorika umožňuje celo-telový zážitok – vyslanie myšlienok cez ruku až na papier.
Dobré je mať aj trhací denníček, kde svoje omieľania môžete spísať a potom stránku vytrhnúť a zahodiť alebo dokonca spáliť. Je to také ritualizované, ale takto to niektorým pomáha ešte viac.
Takže seriózna inštrukcia: veci, ktoré sa vám opakovane vracajú v mysli a sú vám nepríjemné, môžete ukončiť tak, že ich opíšete ako príbeh na papier. Vtedy dokážeme príbeh uzavrieť a dostať ho tak z hlavy.
Trhací denník na odkladanie omieľacích negatívnych myšlienok by sa mohol predávať ako Omieletník. 🙂
6. Vyslovte krivdu a reflektujte situáciu
Niekedy nám krivdí konkrétny človek. Inokedy aj bez zásahu konkrétneho páchateľa sa nám vymkne situácia spod kontroly a na jej konci vyzeráme ako hlupáci. Niekedy sú blbé okolnosti, niekedy je na nás zlý konkrétny človek, inokedy sme sami jediným páchateľom.
V podobných situáciách podľa potreby postupujte takto:
- Povedzte niekomu, čo sa vám stalo a uvedomte si, či a čo ste mohli urobiť inak. Vypýtajte si od poslucháča postrehy a možnosti, čo sa dalo urobiť inak. Prejavte ľútosť, že ste to nespravili inak (ak ste mohli).
- Dajte si druhú šancu – veď nabudúce si dáte pozor a zareagujete určite inak.
- Keď pochopíte, na čo si máte dať pozor, ste o kúsok skúsenejší. Z toho môžete mať radosť – poučili ste sa.
Takýto postup vám môže priniesť pocit konštruktívneho uzavretia témy a omieľanie sa zastaví.
Ešte nás čakajú 3 techniky na ďalšej strane.