7. Nesťažujte sa – ani nahlas, ani v hlave
Výskumy ukazujú, že ak sa nahlas sťažujeme na niekoho iného, svojím sťažovaním zhoršujeme svoj vzťah voči druhému. Ohováranie je toho najlepším príkladom.
Ohováraním, sťažovaním sa (aj v hlave, nielen nahlas) trpia nielen ohováraní, ale aj ohovárači.
Ohovárame aj preto, lebo nám je niekto nesympatický, a potom je nám ešte viac nesympatický, lebo sme ho ohovárali. Ak chceme, aby nám bol niekto sympatickejší – nemali by sme o ňom rozmýšľať negatívne, ale vedome hľadať jeho/jej pozitíva.
Keď vedome hľadáme pozitíva a pozitívne úmysly druhej osoby, tak sa zmierni naše napätie voči nej. A o to nám ide.
Ak v hlave omieľate ako je niekto nepríjemný, podrazák, nevďačný, arogantný… tak obraz danej osoby v sebe posilňujete. Druhá osoba si v pohode žije svoj život a vy si ju nosíte v hlave a maľujete ju na čierno. Kto sa cíti zle? Tá druhá osoba to nie je. To len vy.
Takže radšej vedome vylepšite obraz druhej osoby vo vašej hlave. Bude sa vám lepšie spať.
Ako môžete vylepšiť obraz druhej osoby vo svojej hlave? Predstavte si ju v spodnom prádle, predstavte si ju ako si pokojne číta knihu, predstavte si ju v kruhu škôlkárov ako sa s nimi hrá na pieskovisku.
Môžete skúsiť aj techniku hľadania dobrého úmyslu. Aké dobré úmysly mohla mať druhá osoba, keď robila to, čo robila? Čo a koho tým chránila? Komu chcela prospieť a ako mu prospela? Nájdite, ale naozaj úmysly, ktoré aj sami hodnotíte ako dobré.
8. Zľavte zo svojho perfekcionizmu
Medzi deväť techník ako ovládnuť negatívne myslenie patrí aj schopnosť odolať perfekcionizmu.
Keď sa vám niečo nevydarí a vyzeráte pred druhými ako neschopní, tak to prežívate ako krivdu, vinu alebo hanbu. A tak ste sa veľmi snažili. Tak ste chceli byť úspešní a nevyšlo to.
A nielen to – dokonca vám to vyšlo a všetci okolo vás oslavujú. Lenže je to tak, že iba vy nie ste spokojní s tým ako ste danú vec urobili? Tak ste pravdepodobne perfekcionisti.
Perfekcionizmus existuje – ale dokonalosť nie.
Perfekcionisti trpia tým, že stále vidia ako sa dá vec, na ktorej robia, zdokonalovať. V nejakej miere je to užitočné – pomáha to robiť náš svet lepším. Ale svet perfekcionistu je svet nenapraviteľnej nedokonalosti.
Perfekcionisti neprežívajú uspokojenie z dobre vykonanej práce. Dokonca ani z vynikajúco vykonanej práce.
Snažiť sa o skvelý výsledok je dobrá vec – je často dôkazom odhodlanosti, vášne, nadšenia pre vec a prináša hlboké uspokojenie.
Avšak perfekcionizmus je motivovaný obavami, úzkosťou zo zlyhania a nízkym sebavedomým. Perfekcionisti sú podľa výskumov menej šťastní práve kvôli svojmu perfekcionizmu.
Sú dva typy ľudí práve s ohľadom na schopnosť uspokojenia z dobre vykonanej práce alebo urobenia dobrého rozhodnutia. Jedni sa volajú satisfiers a tí druhí maximizers. Čiže niečo ako Uspokojenci a Vylepšovači.
Uspokojenci sú spokojní s voľbami, ktoré robia. Vylepšovači majú často tendenciu hľadať lepšie a lepšie voľby a majú teda tendenciu byť perfekcionistami. Vylepšovači sú často perfekcionisti.
Perfekcionisti omieľajú viac ako Uspokojenci. Perfekcionistom ich voľba/riešenie/výkon nedá pokoj a stále hľadajú možnosti ako urobiť niečo lepšie. To vedie k omieľaniu.
Je vám asi jasné, že vo výskumoch šťastia Uspokojenci majú viac bodov a Vylešopvači menej bodov. Práve kvôli svojej neuspokojiteľnej povahe.
Takže odporúčanie – znížte svoje nároky, znížte svoje očakávania a budete prekvapení, že budete spokojnejší. Vyberte si voľbu, ktorá vám vyhovuje a už sa nezaoberajte tým, či by ste nenašli ešte niečo lepšie. Našli, ale:
hľadanie stále dokonalejšieho riešenia vám neprinesie toľko úžitku, koľko vám prinieslo námahy, nespokojnosti a teda utrpenia navyše.
9. Priznajte chybu – a odpustite si ju
Sebaprijímanie je jedným z najúčinnejších oslabovačov negatívneho myslenia a tým pádom aj stresu.
Sebaprijímanie je postavené na tom, že prijímate sami seba so svojimi silnými, ale aj slabými stránkami. Máte sa radi aj za to, čo je na vás skvelé aj nedokonalé. Prijímajte sa so svojimi chybami, nedostatkami a slabosťami.
S tým potom súvisí schopnosť uznať chybu. Nedokonalí ľudia robia chyby aj hlúposti. Keď také niečo vyvediete odpustite sami sebe. To prináša úľavu.
Situáciu, ktorú už nevieme vrátiť, opraviť, zmeniť, ani vyriešiť k väčšej spokojnosti, dokážeme opustiť tak, že si uznáme, že sme ju nezvládli ako by sme chceli. Sme omylní, nedokonalí a sem-tam robíme chyby. Stáva sa. Odpustite si.
Ak ste niekomu svojou nedokonalosťou ublížili ospravedlňte sa mu. Odľahne druhému a dokonca aj vám.
Prijmite svoje slabosti a nedostatky. Budete sa mať lepšie. Budete šťastnejší.
Hlava je dom, v ktorom bývate
Keď to tak počítam, tak ste nedostali deväť techník ako ovládnuť negatívne myslenie, ale ešte o pár viac. Tak verím, že si nejakú vyberiete a vyskúšate, keď vám v hlave začne niečo negatívne v myšlienkach krúžiť.
Takže na záver krátke posolstvo od herca, ktorý nás roky oblažoval zaujímavými postavami a mali sme ho radi. A pravdepodobne kvôli hlúpej chybe aj zahynul. Keby bol nažive, tak by si odpustil.