fbpx
psychológia šťastia titulka

Kurz vďačnosti online

kurz vďačnosti online

Kurz vďačnosti online je rozsiahly a prakticky orientovaný video-kurz. Jeho cieľom je podporiť každého vo väčšom uvedomovaní si dobra, ktorým sme obklopení. Vďačnosť je hlboko podceňovaná zručnosť.

Dosah vďačnosti na turbulentný svet

Prežívanie a praktikovanie vďačnosti má dosah na celý náš svet. Skoro doslova.

Nielen kvôli aktuálnej epidémii, ale aj kvôli turbulentným politickým, ekonomickým aj kultúrnym udalostiam sme bombardovaní informáciami, ktoré majú na nás negatívny vplyv. Negatívne ovplyvňujú:

  • naše prežívanie prítomnosti (všetko je zlé – udalosti, politika, ľudia, médiá),
  • ale aj budúcnosti (všetko sa rúti do záhuby – globálne otepľovanie, ničenie prírody, rozpad demokracií, nástup demagógov, rozdeľovanie spoločnosti, zvyšovanie nespravodlivosti…).

Intuitívne na vlastných zážitkoch, ale aj na základe výskumov vieme, že negatívne podnety viac priťahujú našu pozornosť a silnejšie ovplyvňujú naše prežívanie aj správanie.

kurz vďačnosti

Negatívne aspekty života nás intenzívnejšie ovplyvňujú ako tie pozitívne a dobré.

Navyše sme negatívnymi informáciami vďaka médiám a sociálnym sieťam bombardovaní v podstate neustále.

Vnímanie týchto negatívnych aspektov života má iba niekedy mobilizujúci účinok (keď chceme problémy riešiť alebo protestovať), ale častejšie majú skôr deštruktívny vplyv. Na našu psychiku, na správanie a v konečnom dôsledku aj na naše vzťahy a spoločnosť.

A preto je dôležité, aby sme aktívne niečo robili.

Vďačnosť ako cesta zvyšovania dobra

Je veľa rôznych možností ako ovplyvňovať svoj vnútorný aj vonkajší svet.

Môžeme aktívne vstúpiť do politiky alebo založiť občianske hnutie, ktoré sa snaží niečo konkrétne zmeniť k lepšiemu. Môžeme korektnejšie vystupovať na sociálnych sieťach a prejavovať viac pochopenia a rešpektu našim názorovým oponentom.

Môžeme oveľa menej sledovať cez médiá každodenné dianie v krajine a vo svete. Môžeme aj viac rezignovať na vonkajší svet a venovať sa iba svojej rodine, chalupe, čítaniu kníh, meditácii, chodeniu po prírode alebo sa dokonca celkom presťahovať mimo civilizáciu.

Všetky tieto a aj mnohé iné riešenia majú svoje čaro aj pozitívne účinky na naše zdravie, psychiku, na naše vzťahy a aj komunitu a spoločnosť, v ktorej pôsobíme.

Ale nemusíme preto „emigrovať“ z reality.

Vďačnosť ako realistické vnímanie sveta

Nemusíme sa vyhýbať vonkajšiemu svetu, ani ignorovať negatívne udalosti okolo nás. Môžeme viac a citlivejšie vnímať a prežívať všetko to pozitívne, čo okolo nás ešte stále zostalo.

A v tomto je vďačnosť ako jedna z pozitívnych emócií výdatným pomocníkom.

  • Pozitívne emócie pomáhajú konštruktívne spracovať aj negatívne emócie a lepšie sa vďaka nim vieme vyrovnať aj so stresom z negatívnych udalostí.
  • Vďačnosť mení naše vnútorné nastavenie a umožňuje, aby sme boli viac vnímaví k dobrej a láskavej časti našej reality.
  • Vďačnosť ovplyvňuje naše myslenie aj emocionalitu a má tak pozitívny vplyv aj na naše telo a správanie.
  • Vďačnosť prejavovaná navonok upevňuje vzťahy a podporuje dôveru a spoluprácu medzi ľuďmi.
  • Vďačnosť nám pomáha prehlbovať pozitívny zmysel našich zážitkov, vzťahov, práce aj sveta, v ktorom žijeme.

Vďačnosť nevytvára sebaklam,
ale pomáha do nášho zorného poľa vrátiť všetko to dobré, čo kvôli množstvu toho negatívneho prehliadame.

A.B.

Ak vás zaujíma rozvíjať sa vo vďačnosti, tak v Kurze vďačnosti na happytarian.sk sa dozviete o vďačnosti mnoho nového a budete mať pol roka možnosť učiť sa, kultivovať a rozvíjať svoju vďačnosť ako celoživotný happytariánsky návyk šťastia.


Ako vznikol happytarian.sk a Kurz vďačnosti online

kurz vďačnosti online happytarian
titulka www.happytarian.sk

Som (Aleš Bednařík) tréner soft-skills zručností, pracujem so skupinami, cestujem do firiem, škôl, neziskoviek, nemocníc a iných organizácií po celom Československu.

Ale rok 2020 je veľmi špecifický – vďaka epidémii COVID-19 som väčšinu roka nemohol robiť svoju prácu. Určite nie tak ako doteraz. Nemohol som sa väčšinu roka stretávať s 15-člennými skupinami a deň-dva riešiť témy, ktoré ich zaujímajú.

A tak je pre mňa rok 2020 rokom prechodu do online sveta. Urobil som niekoľko webinárov, sám som sa zúčastňoval online výuky (napríklad som absolvoval kurz o Well-beingu Julie Santos na Coursere).

A tak inšpirovaný nevyhnutnosťou sociálnej izolácie od júna poctivo píšem scenáre, natáčam videá, strihám, titulkujem a vytváram online prostredie, kde chcem zdieľať, čo som vytvoril.

Prvým je Kurz vďačnosti a budú nasledovať mnohé iné.

Užívajte život, riešte a ovplyvňujte, čo dokážete a prijímate nevyhnutné.

A buďte vďační za všetko to dobré,
čo nás stále obklopuje.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore