psychológia šťastia titulka

Lagom je švédska cesta k rovnováhe a spokojnosti

lagom titulka

Posledné roky je populárne dánske hygge (cítiť sa dobre) alebo fínske kalsarikänni (chlastačka v spodnom prádle). A o nich som už článok písal. Najnovšie je v móde švédske Lagom. A keďže rôzne prístupy ku šťastiu ma zaujímajú, tak som pre vás prečítal pár kníh o Lagom a vybral z nich to najpodstatnejšie.

O tom ako dobre žiť nás najviac učí kultúra a spoločenské presvedčenia, v ktorých vyrastáme. A to sa vo Švédsku odráža nielen v správaní jednotlivcov, rodín, ale aj v riadení štátu. A severania asi vedia, čo robia. Aj Švédsko je posledné roky opakovane v prvej desiatke najšťastnejších krajín.

Dánsko, Fínsko, Nórsko aj Švédsko sú na tom veľmi podobne. O hygge a Dánsku som už písal a aj som Dánsko v tomto článku porovnával so Slovenskom.

lagom švédsko
Škandinávci a Holandsko boli vždy v prvej desiatke šťastných krajín. zdroj: The Atlantic

Práve tento úspech Škandinávcov v hitparáde šťastia veľmi pravdepodobne motivoval severských aj zahraničných autorov, aby začali o špecifikách severanov písať. Preto je toľko kníh o Lagom, Hygge, Lykke či Kalsarikänni. Dá sa z týchto pojmov a prístupov severanov niečo naučiť? Hm.

Poďme na lagom.

Čo znamená Lagom?

Začnime významom slova Lagom. Švédi si okolo neho vytvorili legendu (veľmi pravdepodobne nepravdivú), že slovo lagom pochádza z Vikingského rituálu spoločného pitia medoviny z rohu. A každý Viking si odpil tak akurát, aby ostalo aj pre ostatných. Odpil si tak akurát – lagom.

Lenže to nie je pravdivý príbeh. Ten je oveľa prostejší. Lag znamená v švédčine zákon, a v starej švédštine laguhm znamená „podľa zákona“. Nejde však iba o spoločenskú dohodu, že sa máme držať zákonov, ale aj základná životná filozofia, že sa máme v bežných veciach správať podľa zdravého rozumu, byť striedmi a šetrní k sebe, k druhým a prírode.

Dnes je tento význam len mierne posunutý a znamená „ani príliš veľa, ani príliš málo, iba tak akurát“. Lagom nám v podstate hovorí nepreháňaj to ani s konzumom, ani so sebazapieraním. Ži s rozumom a striedmo. Aj si užívaj, aj buď skromný. Rovnovážne a rozvážne.

Nepredvádzaj sa

Spoločenský rozmer Lagom znamená aj iné. Nepredvádzaj sa. Aj keď si v niečom skvelý, nadpriemerný, tak sa nenadraďuj nad druhými. Buď normálny, obyčajný. Tento spoločenský rozmer utlmuje sociálne porovnávanie, ktoré výrazne znižuje prežívanú spokojnosť s vlastným životom. Vo švédsku aj iných severských krajinách sa úspechmi, bohatstvom a peniazmi nepredvádzame. A to je rozumné. Práve severania a aj Holanďania majú rovnostárstvo, rovnocennosť a rovnoprávnosť hlboko v kultúre a prispieva to tomu ako sú šťastní.

Knihy o Lagom

V slovenčine aj češtine vyšlo viac kníh o Lagom. Najviac sa mi páčila kniha od Niki (Nicole) Brantmark (posledný obrázok). Niki je pôvodne z Londýna, vyštudovala psychológiu a s manželom Švédom a deťmi sa presťahovala do Malmo vo Švédsku. Tam začala robiť blog o interiérovom dizajne a začala písať aj o švédskom životnom štýle.

Kniha má práve ten zaujímavý aspekt, že Angličanka žijúca vo Švédsku píše o tom, ako vidí švédske móresy a porovnáva ich s Angličanmi a Američanmi.

Moja kritika kníh o týchto „hygge a lagom“ knihách je, že koľko priestoru všetci venujú tomu, čo ma zaujíma najmenej – zariaďovaniu bytu, štýlu a jedlu. Tieto témy som zhrnul až na konci.

Takže ešte raz – lagom znamená tak akurát, ani moc ani málo, striedmo a šetrne, nie však pustovnícky. Ako sa to prejavuje v rôznych oblastiach života? Čo z toho môžeme prebrať a použiť pre lepší život?

Mne sa najviac páčila časť o manželstvách a svadbách, tak som pridal aj niekoľko mnou nájdených dát.

LAGOM V OSOBNOM ŽIVOTE

Spánok

Dobrý spánok je základom regenerácie mysle aj tela. Spať treba vedieť. Najmä vtedy, keď nám to nejde samo. Čo robiť a čo nie, aby sme sa dobre vyspali?

Dobrá príprava na spánok:

  • Čítajte si knihu. Mne to výborne funguje a vďaka tomu prečítam asi 40 kníh ročne. Jednu mám pri posteli na večerné čítanie a druhú (inú) knihu čítam ráno s kávou.
  • Pustite si potichu pokojnú hudbu.
  • Pomazlite sa s domácimi zvieratkami, deťmi alebo partnerom.
  • Zapíšte si do denníka veci, za ktoré ste vďační a ktoré ste úspešne dokončili. Uzavriete tak svoj deň.
  • Choďte na večernú prechádzku. čerstvý vzduch a pohyb uvoľňuje.
  • Spite naľahko vo vyvetranej, chladnej a zatemnenej miestnosti.

Zlá príprava na spánok:

  • Reťazové sledovanie seriálu alebo rozrušujúceho filmu (akčný, horor).
  • Ísť si zabehať alebo sa riadne fyzicky namáhať.
  • Prezrieť si všetky príspevky na sociálnych sieťach.
  • Nedodržiavanie pravidelnosti večierky.

Večer si dajte saunu, ktorá vás očistí, upokojí a utlmí. Sauna, striedanie tepla a chladu pôsobí veľmi osviežujúco (1-2 kolá) alebo príjemne utlmujúco (3-4 kolá). Určite však pôsobí podporujúco na srdce a krvný obeh.

Severské zobúdzanie – ráno si dajte studenú sprchu alebo ranný kúpeľ v jazere za každého počasia. Studená voda pôsobí vzpružujúco a antidepresívne.

Šup do lesa a pod holé nebo

Choďte do lesa, urobte si piknik na lúke, choďte k vode a okúpte sa, požičajte si loďku a povozte sa. Všetko, čo do prírody donesiete aj odneste. A odneste z lesa aj nejaké smeti navyše. Lagom štýl je starať sa o prírodu.

V prírode buďte ako moja manželka – ako lesná koza. Na každej prechádzke sa zastaví pri jahodách, kríkoch malín, černíc a šípok, pri kvetinkách, hríboch aj rozkvitnutej lipe… a zbiera a zbiera alebo sa krmí a krmí. A je šťastná. Potom suší, zavára a letnú úrodu si užívame aj počas zimy.

Ak ste z mesta, prenajmite si jednoduchú chatku a užite si pár dní v lese. My sme si ju pre istotu kúpili a žijeme v nej trvalo.

Kúpte si stan a užite si kempovanie vonku alebo divoké stanovanie v lese.

Cvičte a hýbte sa

Základ lagom pri pohybe je nepreháňať to. Netrénujete na maratón, ani na olympiádu. Len sa hýbte každý deň. Niekedy sa nemusíte ani zapotiť.

Choďte peši do práce, vystúpte z auta alebo dopravy o zastávku skôr a doprechádzajte sa peši.

Choďte po schodoch, nie výťahom.

Neposedávajte celý deň, ale choďte na prechádzky, pokojne s termoskou čaju alebo kávy v ruke.

Bicyklujte do práce, na nákupy alebo na návštevy. Dajte si bicykel poruke, skôr na neho nasadnete.

LAGOM RECEPT NA ÚSPECH

Úspech neriešte. Bohatstvo neriešte.

Švédi pracujú efektívne a chodia včas domov. Žiadnych milión hodín nadčasov. Žiadne úzkostlivé sledovanie šéfa, aby ste náhodou neodišli domov pred ním. Vo Švédsku všetci odchádzajú domov spolu – aj so šéfom. Najprv život, potom práca.

Keď budete robiť viac ako 50 hodín týždenne, tak robíte navyše dosť zbytočne. Podľa štúdií potom klesá efektivita. Ale môžete stratiť iné dôležité veci v živote – pohodu, priateľov aj zdravie.

Vstávajte skoro ráno, budete efektívnejší, produktívnejší aj proaktívnejší. Užite si ráno. Pre seba. Nie pre prácu. Pre rozcvičku, čítanie… a pripadne prácu, na ktorú sa potrebujete sústrediť a v plnej kancelárii vám to nejde.

Fikapaus

Je pauzička na kávu, na koláčik, na pokec, na pretiahnutie svalov. Oddychový čas aj raz za hodinu. Ale určite na obed. Ľudia, ktorí pauzičkujú sú efektívnejší a sústredenejší.

Nevynechajte obed

Briti aj Američania (aj Slováci) často vynechajú obed alebo si ho nechajú doniesť a zjedia ho pred monitorom.

Nemusíte zrovna chodiť do trendy reštaurácií, ale odíďte z kancelárie aspoň na terasu. Prerušiť prácu, pojesť si pekne pomaličky, porozprávať sa s kolegami. To je pauza, ktorá je lagom.

Pre introvertov je dobré ísť sa ešte prejsť, pustiť si hudbu do uší a slniť sa. Čokoľvek, len počas obeda nepracovať a potom ešte chvíľku pokojne tráviť.

Po práci

Po práci je lagom nepracovať. Žiadne maily, ani iné informácie a vyrušenia z práce. Trávte čas s deťmi, s partnerom alebo kamarátmi. Ak máte koníčky, tak šup na ne.

VZŤAHY LAGOM

Švédi a Švédky ževraj:

  • viac načúvajú,
  • sú autenticky úprimní – nelichotia, keď sa im niečo nepáči,
  • a sú dochvíľni. Vážia si čas druhých.
  • Švédi nemajú mobily na stoloch, keď sú s priateľmi
  • a často robia umenie fiky – teda spoločné pauzičky na kávu. Kávičku?

Už na začiatku som naznačoval, že mnohé podstatné veci v spoločnosti nie sú tvorené jednotlivcami, ale tým ako sa kultúra a spoločenské presvedčenia odrážajú v riadení štátu. To ovplyvňuje krajinu a každodenný život ľudí oveľa viac. A Švédsky spoločenský systém je v mnohom nastavený tak, aby ľudia mohli byť čo najviac nezávislí. Napríklad škôlky sú dobre dotované a prístupné pre každého, aby obaja rodičia mohli chodiť do práce.

Rodičovské dovolenky

Švédsko je napríklad prvou krajinou, ktorá zrušila materskú dovolenku a zaviedla rodičovskú dovolenku pre oboch rodičov! (v roku 1974)

Švédi majú jednu z najdlhších rodičovských dovoleniek- Rodičia si môžu medzi sebou rozdeliť 480 dní (69 týždňov). Na Slovensku máme 238 dní (34 týždňov). Švédi majú aj z hľadiska financií jedny z najvýhodnejších rodičovských pre otcov na materských. (graf Statista)

A až 90% švédskych otcov túto možnosť využíva! Otcovia sú v priemere celých sedem týždňov na rodičovskej dovolenke. Pomer času otcov a matiek na rodičovskej dovolenke sa vo Švédsku stále viac vyrovnáva.

lagom švédske rodičovstvo
zdroj: STATISTA

Švédski manželia, partneri, či rodičia majú oveľa častejšie a oveľa viac rovnocenne rozdelené práce v domácnosti. Toto je švédske lagom v domácnosti.

Svadby

Ako televízneho experta zo Svadby na prvý pohľad ma najviac zaujalo, čo píše Niki Brantmanová o švédskych svadbách.

Vo švédsku sa uprednostňujú jednoduché svadby. Cieľom je zábava, stretnutie, spoločenský program a zážitok. Svadby aj rozlúčky so slobodou sú relatívne lacné a orientované na príležitosť stráviť spoločne čas.

Napríklad v USA priemerný rozpočet na jednu svadbu stúpol za posledných pár rokov o 5.500 dolárov a to až na 30.000 dolárov! (The Knot 2015 Real Weddings Study). A to bez svadobnej cesty.

V porovnaní s USA (aj mnohými inými rozvinutými krajinami) sú Švédi naozaj lacní.

Jedlo, oblečenie a domáci dizajn v škandinávskom štýle

Všetky tieto knihy o severskom šťastí mi lezú na nervy tým, že neúmerne veľa priestoru venujú receptom, obliekaniu a interiérovému zariaďovaniu bývania. To ma nezaujíma a ani na to nemám vkus.

Zaujíma ma ako lepšie žiť.

Nezaujímajú ma nové recepty, lebo už neviem, čím by som sa od dobroty napchal. Nezaujíma ako štýlovo bývať, lebo zas a znova fičí severský IKEA štýl. Takže tieto časti pri čítaní vynechávam alebo len prelistujem. Sorry, ženské magazíny nečítam.

K oblečeniu lagom celkom jednoducho:

  • všetko, čo nenosíte dajte do zberu šatstva,
  • nakupujte v sekáčoch alebo na swappoch, kde sa oblečenie vymieňa.
  • Ak pracujete v nóbl miestach, tak vám treba.
  • Vždy ma vedelo pohoršiť aj rozosmiať, keď som pracoval pre nóbl firmy, ktoré sa honosili kreativitou a originalitou a všetci chodili nahodení v uniformách oblekov a sukničiek s halenkami.

Ak by som sa držal Lagom, tak pri jedle:

  • varte energeticky úsporne,
  • jedzte striedmo,
  • kupujte mieste potraviny od farmárov
  • konzumujte viac zeleniny a menej mäsa,
  • jedlo nevyhadzujte
  • ale spotrebujte alebo kompostujte.
  • Bylinky a drobné zeleniny si dopestujte na balkóne v predzáhradke.

Lagom pri bývaní znamená:

  • Minimalistická výzdoba
  • Čisté biele steny
  • Veľa priestoru a málo vecí
  • Zbavte sa vecí, čo nepoužívate alebo ich máte len odložené na „čo keby sa zišli“
  • Recyklujte, čo sa dá
  • Kupujte veci z druhej ruky (je viac fejsbúkových IKEA skupín)
  • Domácnosť si tvorte sami – šite, maľujte, vyrobte si (trocha tvorivej a remeselnej práce vám prospeje)
  • Používajte a nakupujte veci z prírodných materiálov
  • Používajte energeticky nenáročné kúrenie, spotrebiče a žiarovky
  • Aj Slováci aj Švédi chodia doma naboso, v ponožkách alebo papučiach. Nie v topánkach zvonka ako Američania. Nechápem ako vo všetkých amerických filmoch chodia v byte a po kobercoch vo vonkajšej obuvi. Fuj!

Keďže všetkého s mierou a teda lagom, tak toto je koniec blogu o ani veľa ani málo :-).

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore