Na rozdiel od negatívnych emócií ako sú hnev, sklamanie, strach a smútok sú kladné emócie oveľa zriedkavejšie skúmané a oveľa menej o nich vieme. To, čo však o nich zisťujeme nás milo prekvapuje. Kladné emócie sa ukazujú ako veľmi užitočné pre náš život a šťastie.
Americká výskumníčka emócií Barbara L. Fredricson nebola, podľa jej vlastných slov, moc emočná, nebola s emóciami moc kamarátka. Bola taká ne-emočná. Typická racionálna vedkyňa, suchárka. Smiali sa jej za to, a ona sa smiala tým emocionálne preháňajúcim kamarátom.
Ale nedalo jej to, a keďže bola (a stále je) veľmi racionálne orientovaná, tak začala emócie skúmať. Dnes hovorí, že jej to zmenilo život – aj ten vedecký, aj ten emočný.
V podstate sa z nej stala dnes jedna z najväčších odborníčok a výskumníčok emócií vôbec. Najznámejším výskumníkom emócií je ešte Paul Ekman, ktorý je dnes považovaný za jedného z 15 najvplyvnejších psychológov vôbec. Ekmanovi vyšlo v českom a slovenskom jazyku viacero kníh. Paul Ekman skúmal emócie, ich medzikultúrnu univerzálnosť a ich mimické prejavy, teda ako vyzerajú v tvári.
A Barbara Fredricson?
Tá začala skúmať iba pozitívne emócie, lebo o negatívnych emóciách sa toho vtedy už čo-to vedelo a oveľa viacej ako o emóciách pozitívnych. O negatívnych emóciách vieme, že sú prepojené so stresom, s utrpením, s depresiami, s psychickými ochoreniami a tak sa im v psychológii aj iných príbuzných vedách venovala vždy väčšia pozornosť. Dnes vieme o negatívnych emóciách všeličo – prečo vznikli, čo sú ich spúšťače, na čo slúžia, ako ovplyvňujú telesné zmeny a menia myslenie…
Barbaru Fredricson však zaujímali pozitívne emócie, dôvod ich existencie a ich vplyv na náš život. Napísala skvelú knihu s divokým a dlhým názvom (ach tí vydavatelia) – Positivity, Groundbreaking Research Reveals How to Embrace the Hidden Strength of Positive Emotions, Overcome Negativity and Thrive (Pozitivita, Prevratný výskum odhaľuje ako sa chopiť skrytej sily kladných emócií, prekonať negativitu a rozkvitať – na obrázku je ešte iná edícia s iným podnázvom).
A práve ten predlhánsky podnadpis odhaľuje, čo je na jej výskumoch emócií zaujímavé. Práve v kontexte toho, o čom som písal na začiatku predchádzajúceho článku.
Som v pohode – tak nič neriešim
Poviem to znova, ale inak. Predpokladám, že práve vtedy, keď väčšina z nás je emocionálne v pohode, keď prežívame kladné emócie – sme veselí, nadšení, zamilovaní, uvoľnení… alebo sme v pohode a neprežívame v podstate nič emocionálneho, tak si to v lepšom prípade užívame a v horšom tomu nevenujeme žiadnu pozornosť, iba si robíme svoje.
A keď sme nahnevaní, frustrovaní, smutní, vystresovaní, nesústredení, tak nás to hnevá ešte viac a chceme s tým niečo robiť. Chceme, aby negatívne emócie prestali, a tak venujeme čas a úsilie tomu, by sme sa naučili ovládať hnev, prekonať smútok, znížiť stres, odstrániť frustráciu… Zameriavame sa na zvládnutie toho negatívneho.
Veď poznáte ten metaforický príbeh – ktorého vlka kŕmiš, ten rastie. Aj keď v tomto prípade sa snažíme kŕmiť vlka zeleninou, aby moc nerástol :-).
Ale všimli ste si ako sa tie dva prístupy ku kladným a k negatívnym situáciám líšia?
Pri pozitívnych emóciách nás málokedy napadne – fíha, tak tomuto sa chcem aktívne venovať. Ako si pridám do života viac pozitívnych emócií? Na tomto by som chcel zapracovať, takéto situácie a vzťahy by som chcel vyhľadávať, predlžovať ich, opakovať a užívať si vždy, keď sa dá!
Ale buď nám to nenapadne, alebo nám to príde blbé, ako keby sme si z pozitívnymi emóciami nemali vedome zahrávať. Tie predsa musia prísť spontánne.
To áno, aj prídu. Ale situácie, činnosti a vzťahy, ktoré nám takéto pozitívne emócie vyvolávajú máme v moci vyhľadávať a vytvárať.
To robia happytariáni!
Kladné emócie proti negativite
Z výskumov Barbary Fredricson však vyplýva ešte niečo pre všetkých veľmi zaujímavé – vyhľadávať, rozvíjať, pestovať, predlžovať a opakovať situácie, v ktorých prežívame pozitívne emócie má merateľný vplyv na naše negatívne obdobia, na naše stresy a konflikty.
Vďaka pozitívnym emóciám stresy zvládame a prežívame lepšie, a vďaka nim sa aj rýchlejšie zo stresov zotavujeme.
Na prednáške Stres a pozitívne emócie (21.2.2018) budem rozprávať oveľa viac o tom ako to funguje a aké rôzne pozitívne vplyvy to na naše zdravie, vzťahy, úspechy má.