fbpx
psychológia šťastia titulka

Terapia lesom – 100% prírodná liečba

prírodná liečba

Terapia lesom

Toto nie je najpresnejší nadpis. Terapia lesom obvykle neznamená liečbu, ale že nás príroda dostane do pôvodného nastavenia. Pre mnohých ľudí to znamená jednoduchú vec – dostať sa z horšieho stavu do lepšieho. Do toho prirodzeného. A to je liečenie 🙂

Do prírody sa môžete odviesť autom a tam si posedieť na lavičke. Ak si však chcete užiť prírodu naplno, určite je na mieste byť v pohybe – chodiť. Netreba
hneď nahodiť tempo nordic walking alebo bežať. Postačí aj obyčajná prechádzková chôdza.

Terapia lesom – pohyb

Výskumy ukazujú, že na zlepšenie viacerých zdravotných aj duševných parametrov postačuje iba pobyt v prírode, môžete dokonca ležať, sedieť a užívať si liečbu prírodou.

Ideálne je však chodiť aspoň 4 hodiny, aby ste prešli asi 5 kilometrov.

Iné výskumy ukazujú, že športovanie vonku má priaznivejšie účinky na upokojenie mysle ako keď cvičíte v miestnosti. Hýbať sa vonku má silnejšie účinky ako pohyb vo vnútri.

Keď vypustíte do prírody deti, nikdy sa vám nepodarí ich udržať, aby išli disciplinovane s vami. Pôjdu nezastaviteľne dopredu, zmenia nečakane smer z cestičky do lesa alebo sa zaseknú pri niečom fascinujúcom. Prechádzky v lese s našimi deťmi som mal rád, aj keď prechádzkou by som to nenazval. Detská taktika pohybu po lese je odvodená od čínskeho vojvodcu Qrok-sun-qroka. Základom je nepredvídateľné správanie, zmeny smeru aj nálad. Detská láska k prírode sa prejavuje aj ako spontánny rozbeh do neznáma, mlátenie palicami do žihľavy, zastávka pri mlokovi, odbočka k bútľavému stromu, a návrat späť odkiaľ sme sa stratili.

deti v prírode terapia lesom 100% prírodná liečba láska k prírode
Photo by Robert Collins on Unsplash

Pri rozprávaní o účinkoch prírody som úmyselne začal pohybom. Pohyb totiž nie je priamy liečivý vplyv prírody. Je iba nepriamy – príroda v nás vyvoláva chuť rozbehnúť sa, hýbať sa. Kyslík nás energetizuje aj motivuje k pohybu. Máte chuť aspoň rozpažiť, ale oveľa častejšie zrýchliť krok a rozbehnúť sa.

Príroda pudí k pohybu. A samotný pohyb je prospešný. Zlepšuje náladu a zvyšuje sebavedomie aj spokojnosť. A po poriadnom pohybe prichádza fyzická únava s oddýchnutou mysľou – a dobrý spánok. Dobre vyspatí ľudia sú šťastnejší a spokojnejší ako tí nevyspatí. Pohyb aj dobrý spánok a ich vplyv na naše zdravie a šťastie sú samostatné témy na články.

Tri zmysly pohybu

Aby sme zvládali akýkoľvek telesný pohyb, je nevyhnutné využívať a rozvíjať až tri zmysly:

  • vnímanie rovnováhy – equilibriocepcia
  • vnímanie polôh tela a končatín – propriocepcia
  • vnímanie napätia a uvoľnenia v svaloch – kinestézia

Byť v pohybe a robiť automatické aj vedomé pohyby, ktoré vyžadujú koordináciu vyžaduje dlhodobý výcvik. Tanec, plávanie, spev, loptové hry aj prostá naháňačka sú dôležité pre zdravie, ale rovnako aj pre zdravý psychický a neurologický vývoj v každom veku.

Nerozvíjať tieto zmysly je ako keby ste vyrastali v tmavej miestnosti – nerozviniete zrak. Ako keby ste žili v úplnom tichu – nerozviniete sluch.

Epidémia nepohybu medzi deťmi, teenagermi aj dospelými nespôsobuje iba nadváhu, ale má aj dôsledky pri nerozvíjaní troch zmyslov potrebných k vnímaniu a ovládaniu vlastného tela.

Znova musím zdôrazniť, že telesné telo a duševné Ja sú navzájom tak úzko prepojené, že duša a telo nie sú dve entity, ale jedna. A navzájom sa tak výrazne ovplyvňujú, že dualizmus tela a duše je skrátka iba starý a nepravdivý koncept. (Ale to je na iný samostatný článok.)

Pohyb zvyšuje emocionálnu inteligenciu

Uvedomovanie si telesných signálov je nevyhnutné na lepšie vnímanie emócií – tie sa totiž prejavujú v telesných signáloch. Ľudia používajúci telo sú aj emocionálne inteligentnejší. Ľudia, čo sa hýbu, sa vedia aj lepšie ovládať, pretože pohyb a športovanie sú o sebakontrole. A pre deti je najprirodzenejšie učiť sa sebakontrole pri ovládaní zložitých pohybov.

Sebakontrola je základným znakom psychickej zrelosti.

Dnešná epidémia nehýbajúcich sa detí je výrazne posilňovaná digitálnymi médiami. S obrazovkou v ruke sa nedá behať za loptou ani po lesných cestičkách. Komunikáciou cez virtuálny priestor sa deti nestretávajú s často komplexnými verbálnymi aj neverbálnymi prejavmi v komunikácii. Komplexné emócie a ich premeny počas rozhovorov v krátkych textových výmenách neexistujú.

Nedostatok pohybu aj nedostatok osobných interakcií detí ochudobňuje o rozvoj sociálnych aj emocionálnych zručností aj o rozvinutú schopnosť sebakontroly.

Naopak – pobyty v lese, tábory, výlety v skupinách výrazne tieto mimoriadne dôležité kompetencie pre život rozvíjajú. Aj toto je terapia lesom.

Aby som to uzavrel – príroda motivuje k pohybu. Pohyb rozvíja zdravie, telesnú zdatnosť, kognitívne aj emocionálne funkcie. Toto všetko prináša mnoho podnetov k šťastným chvíľam a tak prispieva k celkovej životnej spokojnosti.

O ďalších zmyslových pôžitkoch a liečebných účinkoch prírody si povieme v ďalšom článku o týždeň.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore