Umelý úsmev 3 – Pretvárka a spontánnosť

(zaujímavé čítanie na menej ako 12 minút, 1550 slov)

V predchádzajúcich článkoch som vysvetlil, že vonkajšie správanie poukazuje na postoj – a sú každodenné situácie, pri ktorých optimistický postoj je naozaj pomáhajúci. Vyžaduje to však seba-kontrolu, seba-ovládanie.

Prijať optimistický postoj aj vo vnútri, aby sme sa do neho nemuseli nútiť a teda sa pretvarovať, však naráža na prekážky. V minulom článku sme si vysvetlili jednu z kultúrnych prekážok. V tomto článku opíšem ďalšiu z nich.

 

sám sebou

Buď sám sebou, všetci ostatní sú už obsadení. – Oscar Wilde

Marketing nám hovorí: „Buď sám sebou!“
Žeby nám to hovoril iba preto, lebo to zvyšuje chuť spontánne nakupovať? Podporovanie individualizmu, pomáha konzumerizmu aj keď to znie paradoxne.

Motivačná literatúra nám hovorí: „Buď sám sebou!“
Žeby nám to hovorili preto, lebo ľudia túžia byť slobodní a chcú počuť o sebe pekné aj keď nepravdivé veci? Áno, a ešte aj preto, lebo chcú, aby ste si kúpili ich knihu.

Aj ja chcem, aby ste si môj článok prečítali a keď napíšem knihu, tiež budem chcieť, aby ste si ju kúpili. A takisto si budem myslieť, že hovorím pravdu. Ale nebudem preto hovoriť polovicu pravdy (aspoň si to myslím).

Pretvárka je fuj – byť sám sebou je super!
Nebuďte sami sebou – a buďte si toho vedomí!

Prvý výrok zjednodušene vyjadruje, čo si ľudia bežne myslia. Ten druhý chcem trocha viac v tomto článku rozobrať a poukázať na to, že ten prvý sa mýli v oboch jeho častiach.

Byť sám sebou nie je až tak super

Myslím si o sebe, že som celkom slušný človek, že som bol dobre vychovaný a stále sa vychovávam, a že sa obvykle viem ovládať, aj keď nie vždy. Keby som bol úplne sám sebou a sledoval všetky svoje impulzy – tak by som nepozeral dievčatám do očí, ale do výstrihov, v obchode by som ukradol, čo sa mi zapáči, lebo sa mi nechce platiť (to bolo naposledy na výške) a ráno by som spontánne nešiel do roboty, lebo niekedy sa mi nechce (aj keď svoju robotu milujem).

Byť sám sebou nie je až také super.
Znamenalo by to reagovať na aktuálne impulzy, objavujúce sa emócie
a nutkavé myšlienky.

Znamenalo by to neovládať sa, a reagovať iba na aktuálne pohnútky. A tie často vedú k ubližovaniu sebe aj druhým a spôsobujú prekračovanie spoločenských noriem aj zákonov. Znamená to aj to, že potom často nerobíme to, čo pokladáme za vhodné a dobré z dlhodobého hľadiska.

Lepšie je uvedomovať si, akí sme, keď sme sami sebou,
ale potom regulovať, čo prežívame a nakoniec aj urobíme.

spontánnosť

Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Buďte spontánni, keď sa to hodí

Keď hovorím, že nebuďte sami sebou, nehovorím, že nebuďte spontánni. Niekedy sa ovládajte celkom, niekedy trochu a inokedy buďte aj spontánni. Rozlišujte kedy sa ovládať a kedy byť spontánny. A ešte inak – v niečom sa ovládajte a v niečom buďte spontánni.

Spontánnosť odporúčam – prestaňte sa ovládať,
keď svojím správaním prinesiete radosť sebe aj druhým.

Buďte spontánni:

  • keď ste veselí, radostní, milujúci, dojatí, vďační, hrdí…
  • keď máte chuť vyznať nahlas svoje pozitívne emócie, náklonnosť…
  • keď máte chuť oceniť, pochváliť, obdivovať…
  • keď ste nabití energiou a chcete poskakovať, tancovať, jasať, pískať si, či spievať…
  • keď chcete niekoho potľapkať, objať, šibalsky žmurknúť…
  • keď máte tvorivé a bláznivé nápady…
  • keď vaše bláznivé, veselé a radostné správanie nemá negatívne dôsledky.

 

Ublížim alebo poteším? To je jeden z ľahkých návodov, ktorý pomáha rozlíšiť, kedy sa ovládať a kedy sa nechať uniesť impulzom.

Buďte spontánni, keď prežívate myšlienky a emócie, ktoré sú k druhým láskavé. Prejaviť náklonnosť, prejaviť spontánne pozitívne myšlienky o druhom je v poriadku. Samozrejme zasa závisí od okolností a od formulácie – šéfke nehovorte, že ju milujete, dcére nehovorte, že je fááákt sexy kočka…

 

pretvárka

Photo by Emma Backer on Unsplash

Nikto nie je sám sebou. Všetci sa v nejakej miere „pretvarujeme“.

Byť sám sebou je vždy prechodný stav

Všetci sme vychovaní rodičmi, školou, rovesníkmi, médiami a najmä životnými skúsenosťami, takže nikto z nás nie je sám sebou. To, že sme takí akí sme teraz, je výsledkom toho, že sme sa učili a menili svoje JA do súčasnej podoby a každý deň niečo zažijeme, niečo sa naučíme a pod týmito vplyvmi sa meníme a o pár rokov budeme mať iné JA. Budeme inými sami sebou.

Sme skrátka kombináciou genetických predispozícií, výchovy v detstve, nazbieraných životných skúseností, prevzatých a vytvorených morálnych presvedčení, písaných aj nepísaných pravidiel. Sme v roliach otcov a matiek, bratov a sestier, synov a dcér, šéfov a šéfiek. Sme kombináciou prirodzeného a ideálneho JA, očakávaní od seba aj očakávaní druhých…

Byť sám sebou – v zmysle byť stále spontánny, nenechať sa obmedzovať spoločnosťou či očakávaniami druhých – je v podstate nezmysel. Možno vo vás túto túžbu hucká marketing a reklama, možno vás lákajú proklamácie guruov seba-rozvoja, možno s nadšením čítate motivačnú literatúru a dvojriadkové dojímavé krásne vyhlásenia z motivačných webov.

Zaujímavé čítanie  HEROÍN, HRACÍ AUTOMAT, KRIVÉ ZRKADLO A SAMOTKA V JEDNOM (Smartfóny časť 3 - heroín)

Znie to krásne oslobodzujúco, ale je to hlúposť, lebo je to nemožné aj nevhodné.

Riadenie impulzov je seba-ovládanie

Ale nenechajte sa zmiasť – žijete v rodine, v komunite, v spoločnosti, medzi priateľmi, chodíte do práce, chcete niekam zmysluplne smerovať svoj život – a to sa dá vtedy, ak viete kombinovať spontánnosť so sebadisciplínou. Sebadisciplína je seba-regulácia, sebaovládanie, potláčanie momentálnych pohnútok s cieľom venovať sa vedome niečomu dlhodobejšiemu alebo dôležitému. Je to zameranie pozornosti na to, čo naozaj chcete, nie na to, kam vás spontánne myšlienky, emócie, pudy a iné impulzy zvonka (napr. smartfón) smerujú.

Aj keď chcem napísať tento riadok, tak musím ovládať niekoľko impulzov zároveň – vonku v okne sa mi mihajú motýle a musím sa kontrolovať, aby som tam nepozrel (pátrací reflex), lebo stratím myšlienku a ešte by som musel aj hľadať, kde som prestal písať. Zároveň mi napadajú myšlienky o tom, čo som čítal pred chvíľou a akú faktúru mám zaplatiť. Ale ja chcem udržať svoj úmysel na dopísanie tejto vety, tak sa musím ovládať. Zároveň si uvedomujem svoju nutkavú zvedavosť a chce sa mi prepnúť myšou na niekoľko otvorených okien v internetovom prehliadači. Mám chuť si ísť ľahnúť a pustiť si film, ale odolávam tomu, lebo chcem dopísať tento článok.

Čo z toho je, že som sám sebou? Všetko. Aj tie moje impulzy, aj vnímanie vonkajšieho prostredia, aj snaha dopísať článok a podriadiť tomu svoju pozornosť. Ide vždy o to vedieť si vybrať, čo pokladám za dôležité. A to, čo je dôležité, sa aj počas dňa mení – cez deň chcem písať a nenechať sa vyrušovať, večer bude viac dôležité prestať písať a ísť si poleňošiť. Z dlhodobého hľadiska sú niektoré veci dôležité stále rovnako – robiť, čo ma baví a živí, striedať činnosti, pri ktorých sa namáham psychicky s tými, kde sa namáham fyzicky…

 

sám sebou, spontánnosť, pretvárka

Photo by Elijah O’Donell on Unsplash

Pretvárka nie je sebakontrola

Sociálne siete a smartfóny s fotoaparátmi, ktoré dokážu v okamihu uploadovať selfíčka spustili lavínu verejnej pretvárky. Umelé úsmevy, naštylizované celé fotografie, často vybrané z desiatok menej dokonalých záberov a ešte navyše upravené softvérom, aby vyzerali sexy, cool a happy.

Selfíčka nastavili pre veľkú časť mladej generácie nový štandard pretvárky, ktorá ale zároveň cez zosilnené nadšenie, dobrú náladu a úžasnú atmosféru predvádza ako sú všetci „Sami-sebou“. Tento tlak na predvádzanie nadšených priateľstiev a super párty atmosféry však podľa prieskumov vytvára skôr opak – zvyšuje stres, úzkosti, depresie aj nespokojnosť so svojím telom a životom. Viac si o tom prečítajte v odkaze na štatistiky psychologičky Jean M. Twenge skúmajúcej 20 rokov typické črty generácií.

Keď hovoríme o tom, že sa niekto pretvaruje – myslíme to tak, že niečo iné prežíva a niečo iné prejavuje navonok s cieľom nás zavádzať, manipulovať a tak tým niečo pre seba získať. A naozaj – sú ľudia, ktorí sa pretvarujú – v tom zmysle, že nás klamú. Nedovolia nám nahliadnuť do ich vnútra a ešte aj úmyselne vytvárajú mylný obraz o sebe.

Na sociálnych sieťach a v médiách tomu pokrivenému obrazu často bez rozmýšľania veríme a ešte aj pod jeho vplyvom meníme svoje správanie. Nakupujeme, obliekame sa aj meníme názory a postoje na seba a na iných podľa toho, čo každý deň vidíme na obrazovkách.

Niektorí ľudia sa pretvarujú zo strachu a nemajú zlý úmysel. Boja sa, že ak budú sami sebou, že sa odkryjú, a tak budú zraniteľní a zranení. Ich pretvárka je obrana pred ublížením. Iní sa pretvarujú preto, lebo svoje emócie a myšlienky už zakrývajú roky a dnes už ani spontánni a otvorení byť nevedia.

Ale u všetkých vyššie spomenutých maskovaní úprimnosti, pretvárok, či masiek nemám na mysli seba-kontrolu správania, regulovanú úprimnosť, z ktorej by mali mať prospech obe strany.

Kompletná a regulovaná úprimnosť

Regulovaná úprimnosť je, keď niekto nehovorí všetko, čo si myslí a cíti, ale hovorí z toho iba tú časť, ktorá sa hodí, ktorá posúva rozhovor k úspešnému cieľu. Regulovaná úprimnosť znamená, že človek povie to, čo sa v danej situácii hodí, použije slová, ktoré sú konštruktívnejšie a menej hodnotiace, a zároveň je v tom úprimný. Takýmto spôsobom je užitočná regulovaná úprimnosť, ktorá pomáha viesť zmysluplné a kooperatívne aj osobné rozhovory.

A ako by vyzerala kompletná úprimnosť?

„Čau. Ako sa máš?“ – pýta sa ma ráno kamarát. A ja spontánne a celkom úprimne odpovedám: Na hovno. Ráno som sedel dlho na záchode a keď som sa pozrel do misy, tak som videl, že…“ (a ďalej by ste sa už mali báť, čo idem napísať).
Preto je skôr odporúčaná kontrolovaná a ritualizovaná odpoveď:
Čau. Som celkom v pohode. A ty?“

Tak takýto je rozdiel medzi pretvárkami z rôznych dôvodov, spontánnosťou a regulovanou úprimnosťou.

V ďalšej časti Umelého úsmevu si povieme o tom ako výraz tváre ovplyvňuje naše prežívanie. Usmievaj sa – budeš sa cítiť lepšie.

Fakt to tak funguje? 

1078total visits,17visits today

You may also like...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.