fbpx
psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 4 – Čo na tvári, to na duši

Mimika ako súhra tvárových svalov

Paul Ekman sa aj snažil zmapovať, ktoré svaly na tvári vytvárajú jednotlivé emócie. Spolu s Wallaceom Friesem vytvorili Systém kódovania tvárových pohybov (zaujímavé ukážky aj s pohybmi tvárí môžete vidieť  tu) a urobili z neho katalóg – Facial Action Coding System (FACS). Každý sval, ktorý sa pri rôznych emóciách pohne, pomenovali a naučili sa ním vedome hýbať. Na obrázku je vidieť pod Ekmanovými portrétmi číselné označenia svalov, ktoré sa podieľajú na vytvorení emočného prejavu. (pre istotu – Paul Ekman je ten pán v hornom rade).

mimika paul ekman
Paul Ekman a jeho mechanická mimika. Pod obrázkami sú číselne označené jednotlivé svaly vytvárajúce mimický výraz. V spodnom riadku obrázkov sú adekvátne emočné výrazy aké sa prejavujú u šimpanzov.

Človek má 600 svalov a na tvári má 43 svalov – najviac so všetkých živočíchov.
Vieme vytvoriť asi 3.000 výrazov tváre
.

Som sa tváril a bolo mi skvele

Dokonca existuje príhoda, ktorú vo svojej vynikajúcej knihe Mžik (aj v českom preklade), spomína úspešný a zaujímavý autor Malcom Gladwell. Hovorí v nej zážitok Paula Ekmana s Wallaceom Frieseom počas toho, ako mapovali svaly pre jednotlivé emočné výrazy. Ako tak mapovali, tak niekoľko dní sa tvárili a robili rôzne úsmevy. Vtedy si Paul Ekman uvedomil, že pri simulovaní pozitívnych mimických výrazov bol nadšený a Friese mu hovoril o tom istom. Potom generovali mimické výrazy hnevu a smútku a cítili sa zle. Skrátka umelo vytvárané mimické výrazy ovplyvňovali ich autonómny nervový systém. Nevedeli výrazy tváre odpojiť od toho ako sa začali cítiť.

Chápete? Robili pohyby tváre celkom mechanicky. Len mapovali jednotlivé svaly. Aj ich samotných prekvapilo aký má umelo vytváraná mimika dopad na ich vnútorné prežívanie.

Po niekoľkých rokoch toto isté prepojenie skúmali aj na fyziologickej úrovni – napojili dobrovoľníkov na elektródy a merali im tep a teplotu tela. Jedným dobrovoľníkom dali inštrukciu vyvolať si v sebe stresujúci zážitok a druhých naučili ako vytvárať výrazy pre stres, smútok a hnev. Skupina, ktorá emóciu iba hrala mala rovnaké fyziologické prejavy ako skupina, ktorá ho naozaj prežívala!

To ako sa cítime, sa prejavuje na tvári.
Aj to ako sa tvárime, ovplyvňuje ako sa cítime.
Telo a duša jedno sú.

Sociálna a emocionálna inteligencia

Sociálna inteligencia sa prejavuje tak, že vieme rozlišovať rôzne spoločenské situácie – sme na úrade, sedíme s klientom nad projektom, stojíme na pódiu pred divákmi, sme na rodinnej oslave – a podľa toho meníme svoje správanie. Zo svojho repertoáru správania vyberáme tie časti, ktoré sa hodia k danej situácii a pomôžu z nej urobiť to najlepšie, čo sa dá a prospeje to všetkým zúčastneným. To platí aj pre usmievanie sa, usmievame sa v situáciách, kedy sa to hodí – keď chceme dať najavo ústretovosť, pripravenosť spolupracovať, poskytnúť pomoc, prejaviť porozumenie, dokonca aj súcit.

Emocionálna inteligencia sa prejavuje zasa tak, že si uvedomujeme a rozumieme, čo sa v nás deje – aké máme myšlienky, emócie, napätia aj potešenia – a vieme ich vhodnou formou prejaviť a komunikovať ostatným. Alebo ich aj neprejaviť, keď sa nehodia. Keď sa vo vnútri cítime dobre, keď sa cítime užitoční, robíme niečo zmysluplné, keď sa chceme naladiť pozitívne, tak sa môžeme a vieme usmievať.

A keď nechceme byť veľmi umelí, tak si vieme vyvolať predstavy a myšlienky, presvedčenia a situácie, dobré ciele a dobré úmysly, ktoré v nás automaticky a prirodzene vyvolajú emócie, ktoré v nás vyvolajú úsmev a ďalšie prejavy správania, ktoré iní budú vnímať ako láskavé, prívetivé a spolupracujúce.

Aby sme sa cítili dobre, je dôležité, aby mimika bola v súlade s tým ako sa cítime. A to ako sa cítime vieme sami aktívne ovplyvňovať.

Dokončenie na ďalšej strane.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore