fbpx
psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 4 – Čo na tvári, to na duši

paul ekman mimika

Poznaj sám seba a budeš viac sám sebou

predchádzajúcom článku som písal o skreslenej predstave, čo to znamená byť sám sebou. Bol som kritický k tomu, ako skreslene sa v motivačnej literatúre a marketingu vykresľuje dôležitosť „buď sám sebou“. Takto mylne vykresľovaný obraz slobody byť sám sebou podporuje sebastrednosť a zvyšuje nezmyselný konzum.

Byť sám sebou:

  • neznamená robiť si, čo chceme (veď sa môžem správať slobodne!),
  • neznamená podliehať impulzom (kúpim si, čo chcem a to hneď!),
  • a ani to neznamená ignorovať ostatných (nebudem brať ohľad na názory druhých!).

Avšak takéto mylné posolstvá, že byť sami sebou znamená nebrať do úvahy, čo si o vás myslia ostatní, vám marketing aj motivačná literatúra prinášajú – a vo veľa príťažlivých podobách (Napríklad Štyri dohody kvázi-šamana Ruiza). Moju podrobnejšiu recenziu si môžete prečítať tu.

Radšej ako
„nechajte sa unášať svojimi najvnútornejšími túžbami a snami“
venujte svoj čas a energiu na „poznávajte sami seba“.

Vyjde vás to lacnejšie ako nakupovanie a naučíte sa odlišovať svoje aktuálne impulzy od vecí, ktoré naozaj a dlhodobo chcete. Dokonca si uvedomíte, že moc toho nechcete a ani nepotrebujete.

Byť sám sebou znamená skôr – poznaj sám seba a slobodne prežívaj aj reaguj.

Venujte sa svojim snom, potrebám a záujmom a berte zároveň do úvahy ostatných ľudí. Niekedy je to ťažšie ako byť sám sebou bez ohľadu na druhých (čiže bez-ohľadný). Avšak, keď poviete nahlas, čo vás trápi, čo vás zaujíma, čo by ste chceli, po čom túžite, a čo by ste radi – tak vás niekto vypočuje a dokonca vám bude rád pomáhať alebo vám prestane prekážať. Naše sny, potreby, túžby sú zmysluplnejšie, keď sú zdieľané a vytvárané spolu s ostatnými a môžu prospievať vám aj ostatným.

Áno, keď sa cítite celý život obmedzovaní, utláčaní a prehliadaní, tak túžba po slobode, neobmedzovanom sebauspokojovaní, impulzívnom a spontánnom konaní – čiže „byť konečne sám sebou“ – môže byť veľká. Podobne ako hlúposti, ktoré počas danej spontánnosti narobíte – nakúpite nepotrebnosti, vyspíte sa človekom, čo vás očaril, otehotniete z pochabosti, opijete sa z nadšenia…

Ale veci nie sú čierno-biele – keď sa ovládate môžete byť aj spontánni a slobodní. Len je múdre vedieť odhadnúť, kedy je čo lepšie – pre vás aj pre druhých.

Sebaovládanie je oslobodzujúce

Ak chceme pristupovať k činnostiam, ľuďom a udalostiam pozitívne, s dobrým naladením, ústretovo a optimisticky, to naozaj znamená ovládať sa. Teda správať sa tak, aby to prospievalo obom stranám a aby naše správanie pomáhalo prekonať náročné situácie či správanie sa klientov.

Vtedy je profesionálne a užitočné tváriť sa ústretovo aj keď vás ide šľak trafiť, byť milý aj k nepríjemnému človeku, vážiť slová aj keď druhá strana na vás vykrikuje, byť pokojný aj keď vás druhý znervózňuje, byť slušný aj keď je druhý arogantný.

S predsavzatím, že sa ako rozumní a citliví ľudia
chcete nejakým spôsobom správať, je oslobodzujúce.
Podliehať impulzom a emóciám vyvolaných správaním druhých
naozaj prináša pocity uväznenia
 a neslobody.

A o tom budem písať viac v ďalšom článku Umelý úsmev 5 – Nezrkadlite, vysielajte.


Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore