fbpx
psychológia šťastia titulka

Winners never lose – cesta do pekla

Perfekcionizmus je zhubný

Perfekcionizmus – presvedčenie, že všetko musí stále dokonale vychádzať – je zhubné. Samovraždy, počet úzkostných a depresívnych mladých ukazujú, že toto presvedčenie o dokonalosti víťaza nie je len na tričkách niekoľkých z nich. Je v každom zdieľaní na sociálnych sieťach, kde sa zachytí najlepší moment, upraví fotografia, či naštylizuje selfíčko. A prežívanie fiktívneho víťazstva ich udržuje na vlne víťazov – aspoň naoko.

Maddy beží o život

blank
Kniha o Maddy.

Týždeň na to, ako som rozmýšľal, že napíšem článok o škodlivom slogane na tričku, som narazil na príbeh o Maddy, ktorej úspešný a potom tragický príbeh otriasol Amerikou. Vznikla o nej aj kniha What Made Maddy Run: The Secret Struggles and Tragic Death of An All-American Teen . Maddy mala 19, bola krásna, inteligentná, mala skvelú rodinu,  ozajstné kamarátky, bola úspešná študentka, futbalistka aj bežkyňa. V januári 2014 skočila z 9 poschodia parkoviska. Jej čin nedával zmysel a bol pre všetkých celkom nečakaný.

Jej príbeh je príbehom víťazky, ktorá v podstate ani nezačala prehrávať. Iba prvý krát po rokoch nedobehla prvá v súťaži, školský basketbal jej nešiel ako si myslela a zrazu nemala najlepšie známky v škole. Iba prestala vyhrávať a byť najlepšia.

A na to nebola pripravená. Veď predsa: Winners Never Lose.

Perfekcionizmus a pochybné pozitívne myslenie ju nakoniec okradlo nielen o šťastie, ale krátko na to aj o život.  Jej príbeh je tragický a je aj extrémny. Stúpajúci počet samovrážd mladistvých nie je však jedinou hrozbou rozvinutých krajín, kde súťaživosť, dokonalosť a perfekcionizmus sú bežnou súčasťou výchovy, školskej kultúry, mediálneho tlaku aj firemných očakávaní.

Pred definitívnym riešením (samovraždou) ako zvládnuť obávaný a preto vytesnený neúspech sa najprv mladým ľuďom mení ich prežívanie seba. Odmietajú svoje telo, opovrhujú svojím životom, znižuje sa im sebavedomie. Následkom sú úzkostné stavy, depresie, poruchy stravovania a ďalšie zdravie a život ohrozujúce psychické prejavy.

Aj keď to bude vyzerať v kontexte predčasne ukončeného života Maddy necitlivo, vrátim sa k sloganom na tričkách, lebo to je podstatou môjho článku.

Našťastie existujú aj iné tričká ak Winners Never Lose:


Nikdy neprehrávam – buď vyhrám alebo sa niečo naučím.

Nikdy neprehrávam – buď vyhrám alebo sa niečo naučím. Trochu lepšia verzia. A pravdivejšia. Dokonca

výskumy ukazujú, že čím je prehra drsnejšia, tak sa nielen viac naučíme, ale ju vyhlasujeme za jednu z tých najúžasnejších vecí, čo sa nám mohla stať. 

Nech žijú obranné mechanizmy. Tie mnohým z nás zabezpečia to, že ak sa nám stane niečo, čo nevieme zmeniť a silno negatívne nás to poznačí, vieme sa z toho pozviechať. A dokážeme poučenie z udalosti brať ako pozitívnu vec, ktorá nasmerovala náš život k lepšiemu. Len musíme prežiť.

Lepšie však je byť si dopredu vedomý, čo sú rôzni zlodeji šťastia. Že nástrahy, ktoré nás oberajú o radosť zo života sa môžu tváriť veľmi pozitívne. Veľmi, veľmi, veľmi dokonale pozitívne.

A to je pasca Porovnávača – jedného zo zlodejov šťastia.

Vyhnete sa mu, keď sa nebudete porovnávať s druhými, ani sa snažiť o dokonalosť.

Viac o Madison Holleran a jej príbehu nájdete tu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore