Mladí ľudia dnes považujú za tajomstvo šťastného života bohatstvo (80%) a slávu (50 %). Ak by sa však ako starci a starenky mohli obzrieť späť a posúdiť znovu ako prežili svoj život, tak na základe celoživotných skúseností by sa mnohí rozhodovali inak.
Čo ak si dal niekto tú prácu miesto nás a priebežne skúmal ako žili ľudia počas celého svojho života?
A čo ak niekto miesto nás zistil, čo najviac zaváži, že sme aj vo vysokom veku nielen šťastní, ale aj spokojní so svojím životom?
To by bolo super – potom by sme vlastne už od mladosti vedeli ako na to.
Možno rozmýšľate, kam najlepšie nasmerovať svoju energiu a čas. Iste z času na čas uvažujete, čo by malo byť náplňou vášho života a aký by mal mať váš život zmysel.
Ak ste presvedčení, že vzťahy sú pre vás dôležité a podľa toho sa aj správate, tak potom určite robíte veľa pre svoje šťastie.
Podľa vedcov z Harvardu nás práve vrelé vzťahy udržiavajú zdravými a šťastnými do vysokého veku. Vyplýva to z najdlhšej a najrozsiahlejšej štúdie dospelého človeka, ktorú dnes vedie psychiater Robert Waldinger, profesor na Harvard Medical School.
V štúdii bol aj budúci prezident
Do štúdie postupne zahrnuli dve skupiny mužov v 30-tych a 40-tych rokoch minulého storočia. Štúdia začala počas Veľkej ekonomickej krízy v USA a najprv do nej zapojili iba vtedajších študentov Harvardu. Boli to iba muži, lebo ženy vtedy na univerzitách neštudovali(!).
V druhej skupine k elitným študentom pribudli muži z chudobnejšej štvrti v Bostone z rôzneho sociálneho prostredia – dokonca aj chlapci z chudobných rodín, kde nemali ani len pitnú vodu. Spolu to bolo 724 ľudí, mužov, vo veku od 11-19 rokov.
Dnes je v štúdii už okolo 1.500 účastníkov, lebo do nej zapojili aj manželky a potomkov pôvodných účastníkov. Dodnes žije niekoľko desiatok pôvodných účastníkov a majú cez 90 rokov.
Niektorí účastníci skončili ako právnici, doktori, biznismani a iní ako alkoholici či schizofrenici.
Ktorý prezident bol vo výskumnej vzorke? Dozviete sa na druhej strane.