psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 5 – zrkadliace neuróny

(menej ako 9 minút zaujímavého čítania, 1176 slov)

V predchádzajúcich článkoch Umelý úsmev 1, 2, 3, 4 – som rozoberal, že usmievanie sa a iné prejavy pozitívneho prístupu majú svoje opodstatnenie. Pri rozhovoroch s klientmi či s kolegami na poradách, pri riešení konfliktov aj problémov, uľahčujú spoluprácu.

Dokonca som si dovolil doložiť, že usmievanie sa ovplyvňuje ako sa dobre cítime. Samozrejme, predpokladom je, čo si o tom vnútorne myslíme. Naše presvedčenia o tom, či usmievať sa je nanútená hlúposť alebo užitočné správanie, zásadne ovplyvňujú, či to budeme chcieť a vedieť robiť. Dokonca aj celkom prirodzene.

Správajte sa tak, ako si myslíte, že to prospeje danej veci, vzájomnému vzťahu, aj vám samotným. Ak má úsmev takú moc, tak ho používajte.

Zrkadliace neuróny

V 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia niekoľko vedcov na Univerzite v Parme skúmalo mozgy makakov. Mali tých chudákov napojených na elektródy, aby sledovali aktivitu konkrétnych neurónov. Zaujímalo ich, ktoré neuróny budú aktívne, keď sa makak načiahne za jedlom, aby si ho dal do úst. Na ich prekvapenie, sa tieto neuróny aktivizovali aj vtedy, keď makak iba pokojne sedel a sledoval iného makaka ako sa načahoval za jedlom. Dokonca aj keď to videl robiť iného človeka!

Mozog makaka bol teda aktívny v tých istých miestach nielen, keď makak sám vykonával nejakú aktivitu, ale aj vtedy, keď ju iba videl vykonávať niekoho iného. To bol úžasný objav, ktorý však vtedy ostal nedocenený. V časopise Nature ho odmietli ako nezaujímavý.

japan+macaques+in+hot+pool
Tieto makaky iste neboli pokusnými zvieratami a užívajú si radosti svojho prirodzeného prostredia.

Dnes vieme, že makaky podobne ako ľudia, majú v mozgu zrkadliace neuróny, ktoré sú nielen citlivé na imitovanie správania (to vyplynulo z tých prvých experimentov), ale aj na sociálnu interakciu a neverbálne emočné prejavy.

Medzi vedcami záujem o zrkadliace neuróny stúpa a tak ich objavujú aj v iných tvoroch (napríklad vtákoch). Iné výskumy zasa objavujú, že v ľudskom mozgu sú zrkadliace neuróny v rôznych centrách. A tak kopírujeme odlišné funkcie – reč, pohyby, výrazy tváre, emócie, atď. Sme sociálne tvory a preto zrkadliace neuróny sídlia na viacerých miestach spojených s ľudskou interakciou.

Zrkadliace neuróny človeka sú veľmi aktívne, keď sledujeme správanie iných ľudí (napríklad tancujú), keď ich vidíme v sociálnej interakcii s inými ľuďmi (hádajú sa a mávajú pri tom rukami) a keď im vidíme dobre do tváre (opakujeme tak zívanie aj úsmevy).

Pamätám si, že sa zrkadliace neuróny so mnou zahrávali, keď som kŕmil svoje deti. Keď som im k ústam dával lyžicu plnú nejakej pomixovanej stravy a hladné otvorili ústa, tak otváralo ústa aj mne. Dokonca som mal problém to ovládať a udržať svoje ústa zavreté! Moja žena sa mi smiala, že to ja mám otvoriť ústa ako prvý a potom ich otvorí dieťa a nie naopak. To tie zrkadliace neuróny!

Dokončenie na ďalšej strane.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore