psychológia šťastia titulka

Sila zvyku prispieva ku šťastiu


KONKRÉTNE ZMENY

Konkrétne zmeny, nie všeobecné odporúčania

Keď lekári odporúčajú pacientom s nadváhou, cukrovkou, fajčiarom a alkoholikom, aby zásadne zmenili svoju životosprávu a životný štýl – tak im povedia: „Mali by ste zmeniť životosprávu. Začnite jesť viac zeleniny a ovocia, viac sa hýbte.“ To by však znamenalo urobiť naozaj komplexnú zmenu. Nie iba prestať jesť sladké, či nefajčiť a nepiť alebo ukočiť iný zlozvyk. Skoro žiadni pacienti, ani tí v priamom ohrození života, s takouto inštrukciou k zmene ju často ani nezačnú robiť. Pretože je to taká veľká zmena, že nevedia, čo skôr. Alebo aj keď začnú, tak robiť toľko nových vecí a prestať robiť toľko starých vecí je tak namáhavé, že po čase to už nevydržia a vrátia sa k pôvodným zlozvykom.

Starý zvyk je silnejší ako nový pokus.

Jednou z vyskúšaných efektívnych a konkrétnych techník zmeny životosprávy je viesť si denník. Napríklad, čo počas dňa zjem. Zaznamenávať si zjedenú stravu je jedna jednoduchá, konkrétna zmena. Ovplyvňuje však to, že tí, čo si denník viedli, začali sami meniť svoje zvyky tak, ako im to prišlo vhodné. Výsledkom je, že do polroka ľudia, čo si viedli denníky schudli dvakrát toľko ako tí, čo ich nemali.

Malé výhry

Potrebujeme aj náznak, že naše správanie okamžite zaberá. Uspokojenie prichádza aj vtedy, keď vnímame okamžitú zmenu. Napríklad zapisovanie jedla prináša uspokojenie, lebo začíname mať prehľad, čo všetko konzumujeme. Začíname mať nad tým kontrolu. Jasné, prináša to aj zhrozenie z toho, čo sme zistili. Druhá zmena je, ak zistíme, čo vieme bez problémov v našom stravovacom návyku zmeniť.

Malé výhry sú niečo iné ako odmena. Odmena je uspokojenie. Malá výhra je dôsledok v realite. Niečo, čo zmeníte, vidíte to a prináša to prospech.

Malé výhry súvisia so zvykmi. Ak si zavediete niekoľko zvykov počas dňa, tak iba ich splnenie bude prinášať pocit malých výhier. Napríklad pre mňa je vstávať o šiestej ráno malá výhra. Nie pre to, že by som vôbec vstal. Ale preto, že mám dlhšie ráno a to bolo pre mňa vždy cenné (odmena). Môj pracovný deň začína o deviatej a končí medzi 18-19. Mať teda ráno tri hodiny na prípravu raňajok, uvarenie kávy, rozcvičku, vyjsť von skontrolovať hríby (dnes dokonca za dažďa), popíjať kávu, čítať si, zjesť raňajky, ísť na záchod, čítať si, umyť si zuby… a ešte stále nie je 9 hodín! To je niekoľko malých výhier ešte pred tým ako sa pustím do práce – a tak to je skoro každý deň. Už večer sa teším na ráno!

Malé výhry sú ďalším dôvodom, prečo malé zmeny ovplyvnia tie ďalšie.

Slobodná vôľa

Zvyky a zlozvyky nás oberajú o slobodnú vôľu a preto je dobré vedieť aké zvyky a zlozvyky máme. Pri zlozvykoch si bezmyšlienkovite ubližujeme. Nie sme schopní vlastnou vôľou sile zlozvyku odolať. Zlozvyk nás o našu slobodnú vôľu obral – či už je to závislosť na návykových látkach, alebo závislosť na hazardných hrách či siahanie po mobile.

Na druhej strane, zvyky sú automatické správania, ktoré nám aj pomáhajú dobre fungovať – či už sa obzrieme pri prechádzaní cez cestu, každé ráno pobozkáme manželku alebo si umyjeme pred spaním zuby.

Je dobré uvedomovať si, čo robíme (všímavosť), a je dobré sa tešiť, že sme si vypestovali zvyky, ktoré sú nám užitočné (vďačnosť), lebo nás potom naše správanie a každodenný život nestojí veľa rozmýšľania, rozhodovania a namáhania. Lebo vo zvykoch vykonávame veci, v ktorých sme majstri.

Najťažšie náš zlozvyk ukončiť a nahradiť ho dobro-zvykom.

Zlozvyk sa dá zmeniť len vtedy, keď si uvedomíme,
že ho máme a rozhodneme sa ho zmeniť.

Je to ako v záverečnom vtipe knihy Sila zvyku:
Plávajú dve rybky v mori a oproti nim sa veselo vlní jedna veľká a zdraví ich:
Tak čo baby, aká je dnes voda?
Rybky ešte chvíľu prekvapene plávajú ďalej a nakoniec sa jedna pýta druhej:
Čo je, dokelu, tá voda?

Voda sú tie naše nepremyslené rozhodnutia, automatické reakcie a zvyky, ktoré si ani neuvedomujeme, že ich máme.

Ešte pár zaujímavostí

V tejto knihe sa dozviete aj o tom prečo predajná sieť Target a dnes skoro všetci predajcovia služieb a produktov vedia predvídať, čo vám ponúknuť. A to ešte skôr ako sami viete, že to chcete.

Zistíte, ako je možné, že pieseň, ktorú opakovane hrajú v rádiu a lezie vám na nervy, vlastne aj tak máte radi. Prečo sa Hey Ya od Outcast stala medzinárodným hitom aj keď sa nikomu nepáčila?

V tejto knihe sa dozviete ako vedci naučili jesť počas druhej svetovej vojny americké rodiny držky, pečienku, či iné vnútornosti alebo prečo v telocvičniach YMCA oslovujú zákazníkov krstným menom?

A mnohé iné príklady, ktoré súvisia so zvykmi, ich vytváraním a menením.

sila zvyku duhigg

Charles Duhigg má aj ďalšiu výbornú knihu na našom trhu Rozumnejšie, rýchlejšie, lepšie – Transformačná sila skutočnej produktivity.

V nej tiež spája vedecké výskumy a podrobné až napínavé príbehy z vnútra organizácií, či z rozhovorov s konkrétnymi ľuďmi o ich osobných príbehoch transformácie.

Kniha hovorí o tom ako rôzne rozhodnutia, rôzne ciele a preferencie vedú k vyššej produktivite a úspechu.



Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore