fbpx
psychológia šťastia titulka

Zo dna ku hviezdam – recenzia motivačnej knihy

zo dna ku hviezdam dušan kadlec recenzia knihy

Motivačná literatúra je špecifický žáner. Je to kríženec beletrie a pod-žánra kníh Urob si sám. Ako v každom žánri, aj v tomto nájdete hrozné až nebezpečné knihy, ale aj veľmi zaujímavé a múdre knihy. Kam patrí ZO DNA KU HVIEZDAM Dušana Kadleca?

Táto recenzia bude mať dve časti. Začnem s tou motivačnou a pozitívnou. Budem chváliť až ku HVIEZDAM.

A v druhej časti si z pohľadu psychológa (frflavého Aleša) trocha pokritizujem. Ponorím sa až na DNO svojich kritických a odlišných pohľadov na život a čo by sme ne/mali ľuďom odporúčať, keď chceme, aby žili lepší život.

A budem hovoriť špecificky o knihe ZO DNA KU HVIEZDAM, ale aj o širších kontextoch súvisiacich s motivačnou literatúrou.

Aby ste hneď od začiatku vedeli:
  1. Štýl a forma – je vynikajúca pre tých, ktorý potrebujú ľahko stráviteľnú beletriu.
  2. Obsah – Kto už čítal nejaké psychologické (nie motivačné) knihy, tak sa bude čudovať prečo táto je vo forme knihy a nie letáku. Lebo asi toľko je tu obsahu.
Hodnotenie štýlu a formy (motivácia, povzbudenie) –
Hodnotenie obsahu a posolstiev (psychológia) –

Recenzia nebude len o knihe

Ešte raz – recenzia knihy Dušana Kadleca ZO DNA KU HVIEZDAM – je recenziou knihy, ale trochu širšie je aj recenziou motivačnej literatúry ako takej. Ale určite nie je recenziou jej autora. Jeho kniha/knihy sú najmä podnetom k širšej diskusii o myšlienkových posolstvách “motivačníkov”.

A pre srandu králikov sa budem sem-tam snažiť písať štýlom knihy, ku ktorej sa vyjadrujem. Štýl písania iných ma inšpiruje, takže je to pochvala, lebo Dušan Kadlec má naozaj svoj nezameniteľný štýl a to je predsa pre spisovateľa bomba!

Takže, aby som to dal na Kadleca:

“Vybral som pre teba, čo je na tejto knihe absolútne to najlepšie, čerešnička na svadobnej torte, rozhľadňa na vrchole najvyššej hory sveta. Ale potom ti predhodím aj pár vecí na zamyslenie. Ako keď hyena donesie svojim mladým na hranie uchmatnutú korisť. Zamysli sa! Uvedom si dosah svojich slov! Prijmi to, že tvoje myšlienky vytvárajú tvoj svet! Prinesú ti pokoj v duši, ale môžu ti spôsobiť aj hororový a zbytočný stres. Hrozby nie sú tam vonku, ale v tvojej pobláznenej hlavičke.”

Takže, decká, poďme na to!

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

Prameň odkiaľ pozitivita tečie potokmi

O žáner motivačnej literatúry sa zaujímam ako psychológ, ktorý sa venuje šťastiu, emóciám a iracionalite. Preto sa zaujímam aj o náboženskú literatúru, liečiteľstvo, šarlatánstvo, manipuláciu mysle, optické klamy, ezoteriku…

Všetko sú to témy súvisiace s tým ako sa my ľudia dokážeme opájať presvedčeniami, ktoré nám pomáhajú povzbudiť našu dušu a telo v horších časoch.

A dúfame, že nás tie presvedčenia

nielen vytiahnu z bahna života,
ale nás aj vystrelia prinajmenšom
do osvietenia a trvalého šťastia.

U všetkých myšlienkových konceptoch je riziko, že veci nie sú také ako si myslíme. A že nie sú ani také jednoduché a jednoznačné ako nám naše zjednodušujúce presvedčenia hovoria.

Presvedčenia nám pomáhajú chápať svet. Uchopiť ten chaos, v ktorom žijeme. Ale obvykle ho aj kvôli pochopeniu výrazne zjednodušujú. Niekedy až tak, že ho prekrútia.

Naše presvedčenia
nám pomáhajú ovládať svet.
A často ho dokážeme ovládnuť tým,
že si ho prekrútime na svoj obraz.

– A.B.

A to je prirodzené. Naša myseľ vznikla na to. Aby zmyslové vnemy interpretovala a vytvorila z nich schémy, vzory a presvedčenia. Máme takzvaný patterning instinct, čiže inštinkt na vnímanie vzorov. Inak toto je skvelá kniha na túto tému.

patterning instinct jeremy lent

Vynikajúca kniha v štýle Homo Sapiens od Yuvala Harariho. Tým štýlom myslím schopnosť v celej histórii ľudstva abstrahovať veľké procesy. V tejto knihe sú to myšlienkové schémy, ktorými si ľudstvo od Mezopotámie až po dnes hľadá vysvetlenia ako funguje svet.

Nie je až také podstatné, či nás naše presvedčenia zavádzajú, ani či sú iracionálne. Podstatné je, či nám tieto presvedčenia pomáhajú žiť lepší život alebo nás tyranizujú.

Mater všetkých premotivovaných je Jú.eS.andEj

Najviac takýchto “motivačných” myšlienok, bláznivých presvedčení a vyššie spomínaných oblastí (od liečiteľstva až po ezoteriku) priteká zo zahraničia, najmä z USA.

Táto krajina myšlienkovej slobody a neobmedzených možností plodí neuveriteľné kombinácie presvedčení o tom ako funguje človek a svet.

Nájdete tu prepletence pozitívneho myslenia, liečiteľstva čímkoľvek, prepiatej náboženskej viery, neutíchajúceho optimizmu, nadšeného podnikateľstva, narcistického individualizmu, chamtivého materializmu, bohorovných pocitov výnimočnosti a ďalších presvedčení rozdúchavajúcich pozitívneho ducha nadšenia.

Motivační rečníci, guruovia, spisovatelia, duchovní učitelia, biznismani s pozitivitou a kazatelia večnej slávy a úspechov vás burcujú k tomu, aby ste neustále napínali všetky svoje (nekonečné) mentálne sily. A presvedčivo vás vedia nadchnúť, že vďaka nim vyriešite všetky svoje problémy, vzťahy, biznisy, šťastie aj úspechy.

Pozor! Ešte nehovorím o knihe Dušana Kadleca. Skôr o duchu knihy a motivačnej literatúry.

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

Dušan Kadlec je milý chalan

Keďže sledujem najmä pôvodné zdroje, tak sa o reprezentantoch motivačného biznisu na Slovensku dozvedám náhodne. Až keď na nich narazím. A podobne to bolo aj s Dušanom Kadlecom, čiže MOTIVATION-MANom. Do potenciálnej spolupráce na novej knihe ma oslovila jeho marketérka. To ma zaujalo a tak som začal zisťovať, kto ma to vlastne oslovil.

A objavil som svet Dušana Kadleca a jeho dve knihy. Hneď som si ich išiel požičať do Pezinskej knižnice. K dispozícii bola iba ZO DNA KU HVIEZDAM (100 SPÔSOBOV, KTORÝMI… bola požičaná) a tak som ju schmatol ešte aj s novou knihou o Šarlatánoch, ktorá bola medzi novinkami. Tá o šarlatánoch nie je od Dušana Kadleca a že bola po ruke bola náhoda. (Neusmievajte sa, fakt.)

ZO DNA KU HVIEZDAM som začal čítať hneď, aby som si urobil obraz o čom a ako píše Dušan Kadlec. Okrem toho som si pozrel ako vyzerá a hovorí na pár videách a nakoniec sme sa spojili aj naživo cez video-chat.

Dušan Kadlec vyzerá, že je milý chlapec a asi to myslí úprimne a v dobrom. A asi sa po hľadaní v rôznych profesiách naozaj našiel v tom, čo robí teraz. A písanie mu ide naozaj dobre. Niektoré veci z recenzie som mu v osobnom rozhovore už povedal, aj keď som mal vtedy len pár poznámok.

Netajím sa tým, že píšem recenzie kníh, ktoré milujem čítať. A to nezávisle od toho, či súhlasím alebo nesúhlasím s tým, čo sa v nich dočítam. Takže, šup na túto recenziu.

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

ZO DNA KU HVIEZDAM – motivačná časť

Začnem s tým najpozitívnejším. Toto je asi najlepšia slovenská motivačná kniha akú som čítal. Vlastne, z tých všetkých motivačných (aj amerických), ktoré som kedy čítal, je táto určite jedna z tých výborne napísaných!

Dušan Kadlec je básnik medzi motivátormi. Po dvoch stranách viete, čo je jeho štýl. To sa len tak hocikomu nepodarí. Pink Floyd, Modern Talking, Frank Sinatra, Bohumil Hrabal – keď ich poznáte, tak vám potom stačia tri sekundy a okamžite ich rozpoznáte. A to dosiahol Dušan Kadlec svojím vlastným autorským rukopisom.

Ale Dušan Kadlec je aj kondičný tréner, ktorý vám nedá ani sekundu vydýchnuť.

A už cítim ako naskakujem na jeho myšlienkový a písací štýl, ktorý pracuje najmä s metaforami a protikladmi.

Základom je osobný, kvetnatý a konverzačný štýl

Kniha ZO DNA KU HVIEZDAM je plná metafor ľudského života.

Samotný názov knihy je metaforou vystihujúcou princípy ako Dušan Kadlec píše. Vlastne, skoro všetko o čom píše, sú košaté, rozvinuté, kvetnaté a niekoľkonásobné metafory. A často aj vtipné, ako keď opisuje: ako si jeden deň užívaš slnečné pláže na Bali…. a na druhý deň sa čvachtáš zatopenou chodbou doma v tom, čo raňajkovali tvoji susedia, pretože sa vám zapchal odpad v stúpačkách.

Používa hravé slovíčka a vetičky, okolo ktorých bzučia prídavné mená ako včely na kvitnúcej lipe. Juj, ale je to chytľavé, kámo.

(Všetky príklady uvádzam naozaj iba na základe náhodného otvorenia knihy, keď chcem uviesť príklad. Lebo príklady Dušanovho štýlu písania sú na každej strane!)

Dušan Kadlec píše až básnickým a veľmi dramatickým jazykom: “Myslím, že to bolo spôsobené všetkými tými hrôzami, ktoré som našiel v tých hlbinách…. Myslím, že ten nedostatok kyslíka a voda v mojich pľúcach mi pomohli uvedomiť si ako veľmi túžim po čerstvom vzduchu nad hladinou.”

Prihovára sa čitateľovi ako by s ním priamo hovoril, je veľmi bezprostredný, priamy a povzbudzujúci, že kamoško? To dáva čitateľovi pocit akoby s ním Dušan Kadlec hovoril osobne: “Že nesúhlasíš? Spravme si teda malé cvičeníčko, čo ty na to? No skôr ako sa doň pustíme, musíš mi sľúbiť, že sa do príbehu skutočne vžiješ, hej?! Sľubuješ teda? Dobre, poďme na to.”

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

Superlatívy a extrémy

Nepoznám knihu, ktorá by obsahovala toľko superlatívov a emocionálne vzrušených prídavných mien. A tak náhodne otváram knihu.

A podľa Dušana Kadleca sú – rozdiely len OBROVITÁNSKE, ceny sú PRIVYSOKÉ, prekonať utrpenie je ZAKAŽDÝM NEPREKONATEĽNE NÁROČNÉ, životné obdobia sú iba NAJŤAŽŠIE, práca je tá DUŠU VYSÁVAJÚCA A STEREOTYPNÁ DIERA

Ak úspech, tak ZARUČENÝ, ak zodpovednosť, tak na 100% TVOJA, ak sa má niečo zmeniť, tak VŠETKO!

Určite je to kniha, kde nájdete NAJviac, NAJpestrejšie, NAJkrajšie a NAJčastejšie použitú predponu superlatívu NAJ!

Dušan Kadlec je naozaj rozpísaný. Píše mu to. Krátke vety. Povzbudivé slová. Opakovanie myšlienky viac razy po sebe. Burcovanie do akcie. Skrátka, MO-TI-VAČ-NÁ KNI-HA!

Ani Všímavosť tu nie je obyčajná, ale:

TERAZ! Naplno sa ponoriť do prítomného okamihu a prežiť ho celým telom, celým svojim vedomím. Pretože jediná vec, ktorú máš zaručenú, je práve prítomný okamih. Nič iné.

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

Život podľa Dušana Kadleca

Je buď padaním do hlbín alebo lietanie nad vrcholmi veľhôr. Dušan Kadlec má naozaj talent farbisto opisovať výšiny aj hlbiny. Ak by som písal ako on, vyzerala by recenzia asi takto:

Najtalentovanejší motivačný autor medzi dnom a hviezdami ťa uchytí svojimi nadchýnajúcimi vetami! Preletíš stranami jeho knihy ako orol letí medzi korunami stromov. Cítiš to? Užívaš si to? Musíš!

Unesie ťa slovami ako jarný vietor čerešňové kvety. Povzbudivými slovami vybrúsenými ako diamanty ťa nasmeruje. Ako delfín budeš skákať cez odstavce plné úderných myšlienok a citátov svetových velikánov. Jednotlivé kapitoly ťa budú ohrievať na duši ako Golfský prúd Britániu. Neprestaň! Čítaj ďalej! Ešte sme len začali!

Dušan Kadlec slovami nešetrí. A vďaka tomu vám dokáže pád na zem a rozbité kolená priblížiť tak, že vás naozaj začnú bolieť. A potom vám vrelými slovami rany pofúka tak živo, že budete cítiť jeho dych a rany sa vám do nasledujúceho odstavca zahoja.

A nielen to, budete sa cítiť nabití energiou. Budete presvedčení, že každá zahojená rana vás posilňuje a čím viac ste doráňaní, tým viac ste posilnení. Veď zahojená rana je predsa hrubšia a odolnejšia ako jemná a nedotknutá kožička.

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

EXTRÉMY a POLARITY

Autor ZO DNA KU HVIEZDAM má nespornú schopnosť narábať s polaritami. Skoro v každom odstavci stavia proti sebe protiklady. A robí to od nadpisu knihy (DNO a HVIEZDY) až do posledného citátu.

A vďaka jeho schopnosti polarizovať až do extrému, vám pomáha slovami vizualizovať, že to čierne v našich životoch je nielen obyčajne smutné, ale je hrozivo a bezbreho temné. To dobré a svetlé v našich životoch nie je len pozitívne, ale je oslepujúco žiarivé ako poludňajšie slnko uprostred púšte.

V podaní Dušana Kadleca

Pozitívne je super-POZITÍVNE
a negatívne je mega-NEGATÍVNE!

A nielen to.

Keďže je to motivačná literatúra (u nás niekedy vznešene zaradená do kategórie Životný štýl), tak vás vždy znova a znova, na každej strane, aj niekoľkokrát dokáže vyburcovať k tomu, že uveríte, že bude lepšie, že môže byť lepšie, že určite, nevyhnutne MUSÍ BYŤ LEPŠIE!

Pozitivita s rezervovanosťou voči pozitívnemu mysleniu

Dušan Kadlec dokáže byť nekonečne pozitívny a robí to “brutálne pestrým” slovníkom, krátkymi vetami, osobným prístupom, superlatívami, povzbudzovaním a údernými slovesami v druhej osobe jednotného čísla (urobíš, uvidíš, dokážeš, máš na to).

Preto ma milo prekvapil tým, ako sa niekoľkokrát vyhranil voči tvrdeniam hnutia pozitívneho myslenia, že sa “celý vesmír spojí, keď budete pozitívne myslieť”. Díky, Dušan. Som s tebou.

Sám som napísal viacero článkov aj kapitolu vo svojej knihe, kde som vysvetľoval aj kritizoval princípy Hnutia pozitívneho myslenia a ako ich odlíšiť od “obyčajného” pozitívneho myslenia.

Nanešťastie Dušan nie vždy rozumie súvislostiam a nedrží sa toho, čo hovorí. Lebo na konci knihy vám aj tak ponúkne afirmácie, ktoré sú základnou technikou Hnutia pozitívneho myslenia. A druhý krát našťastie, asi nepozná podstatu pozitívnych afirmácií, takže v jeho podaní je to aj tak vždy to, čo nakoniec robí Dušan Kadlec. Pozri do časti Afirmácie, mantry a sľuby.

Dušan kadlec Zo dna ku hviezdam

Citáty, memečka, myšlienkové skratky

Citáty sú obľúbené nielen medzi bežnou populáciou, ale aj medzi “intelektuálmi”. Sociálne siete akoby boli stvorené pre citáty, memečka, krátke a úderné myšlienky. Ale aj tie najserióznejšie knihy mávajú na začiatkoch kapitol nejaké citáty nesúce myšlienku zvyšku kapitoly.

A Dušanovi Kadlecovi sa veľmi dobre darí prepájať svoj vlastný, originálny text s motivačnými citátmi. Nemá ich iba ako začiatok kapitoly, ale ako prirodzenú súčasť textu. Je možné, že viaceré citáty sú jeho vlastné (lebo sú nepriradené iným autorom):

“TVOJ ŽIVOT NEMUSÍ STÁŤ ZA HOVNO.
SPRAV S TÝM NIEČO.”

– s. 122
a mnohé sú z iných zdrojov, lebo im autor priradený je.

“TIE NAJKRAJŠIE SRDCIA
MAJÚ NAJVIAC JAZIEV.”

– Jeff Hood

a niektoré sú označené ako Neznámy autor.

Najviac ma však pobavil citátom, kde autorom je BOH.

“NECHÝBA TI NIČ.
POUŽI TO, ČO SOM TI DAL.”

– Boh

V čase ľahkého vyhľadávania skvelými algoritmami Googlu by som očakával, že si každý dokáže overiť, čo je citát od “Boha”. Za prvé – bohov sú tisíce. Ale ak autor iba neopisoval z internetových memečiek, tak sa v našom kontexte obvykle cituje z Biblie, kde sa dá výrok overiť, lebo je v desiatkach jazykoch kompletne na internete. Ale nedbanlivosť overovania pôvodcov citátov, z ktorých kniha aj autorov blog výrazne ťažia, platí aj pre mnohé iné citáty. Všimol som si, že toto autorovi blogu motivation-man.sk vyčítajú aj iní čitatelia.

Prečo sa takej “prkotine” venujem? Lebo chcem poukázať na jeden z princípov akým je kniha napísaná. Motivačne je naozaj vymakaná, obsahovo je však nedbanlivým kompilátom tvrdení. A tá nedbanlivosť začína halabala citovaním. Ale to už prechádzam do kritiky.

Takže najprv uštipačné varovanie pre pozitívne mysliacich/veriacich.

blank

Posielajte mi pozitívnu energiu, budete ju potrebovať

Kto nezvláda kritiku a myslí si, že je to toxický negativizmus, tak nech radšej prestane čítať tu.

Fanúšikovia motivačných kníh a pozitívneho myslenia reagujú na kritiku zvláštne. Ako keby čelili negatívnej energii, akoby na nich dýchla temná sila, či pozeralo žlto-červené oko z mordorskej veže.

Vtedy často reagujú tým, že mi posielajú veľa pozitívnej energie, lebo ju podľa nich zreteľne potrebujem. Takže pri ďalších riadkoch vás vyzývam: Posielajte mi, prosím, veľa pozitívnej energie!

Ale nie preto, že by som ju potreboval ja. Ale pretože ju budete potrebovať generovať sami pre seba, aby ste sa nebodaj necítili rozrušení. Aj modliaci sa, nech svoje zbožné želania vysielajú komukoľvek, robia koniec-koncov dobre najmä sami sebe.

Mimochodom, v Pezinskej knižnici som sa dostal počas písania tejto recenzie aj k druhej knihe Dušana Kadleca 100 SPÔSOBOV, KTORÝMI SI ZBYTOČNE KOMPLIKUJEME ŽIVOT (2017). A môžem po 100 stranách a 46-tom spôsobe, akým si zbytočne komplikujem život, povedať – že sú si tie dve knihy veľmi, veľmi podobné – štýlom aj posolstvami. Takže je to dvojitá recenzia, aj keď píšem o ZO DNA KU HVIEZDAM (2019).

Kto chce čítať ďalej, mal by si rozmyslieť, či dokáže svojim krehkým egom nabudeným na čistý pozitivizmus, čítať kritiku a ešte ju aj uniesť bez naštrbenia svojho panciera pozitivity. Nemyslím tým konkrétne Dušana Kadleca, ale všetkých priaznivcov motivačnej literatúry.

Takže, šup na kritiku ZO DNA KU HVIEZDAM, ale aj na kritiku bežných posolstiev motivačnej literatúry, ktoré trčia z knihy Dušana Kadleca. Lebo som si istý, že najmä to je žáner, z ktorého čerpá aj Dušan.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore