fbpx

Byť single je nové kváskovanie

Na záver cyklu článkov o partnerských vzťahoch sa budem venovať fenoménu singles, čiže ľudí nežijúcich v partnerských vzťahoch. Keď si budete čítať niektoré časti, budete mať pocit, že byť single je nové kváskovanie. Avšak trend byť single je iba sčasti spôsobený „módou“ podporovanou napríklad žánrom motivačnej literatúry. Z veľkej časti je spôsobený spoločenskou a ekonomickou situáciou.

Módne trendy sú vlnou, ktoré rýchlo a dočasne ovplyvnia správanie veľkej časti populácie. Obvykle ide doslova o módu (teda obliekanie a účesy), ale inokedy ide o nadšenie pre hračky (Bionicle), či pre firemné značky (ľudia sa už fakt nemajú s čím/s kým identifikovať?). Avšak najčastejšie je za tým všetkým nejaké presvedčenie, ktoré je pre ľudí príťažlivé (mém).

Z trendu hodnotový systém

Niektoré módne trendy sa nakoniec stanú dlhodobými trendami. Ale niekedy je to naopak. Dlhodobý trend, spôsobený spoločenskými okolnosťami, postupne zmení postoje populácie voči trendu. Nastane zmena myslenia, zmena očakávaní, vytvorenie hodnotového systému. V našom prípade je to premena negatívneho hodnotenia starého mládenca a starej dievky na to, že byť single je životný štýl.

Že sa spoločnosť pozerá menej odsudzujúco na ľudí nežijúcich v partnerských vzťahoch je len dobre. Avšak tento článok je najmä o tom, ako samotní singles zmenili pohľad na samých seba.

A ukážeme si, že byť single sa netýka len mladých ľudí, ktorí sa stále častejšie zameriavajú na kariéru a materiálne zabezpečenie. Týka sa aj mnohých ľudí s deťmi, ale bez partnera.

Byť single je nové kváskovanie

Samotná zmena pohľadu verejnosti na ľudí bez partnerov hovorí za veľa.

Ešte za mojich mladých čias (pred 40 rokmi) boli tridsiatnici bez rodiny a partnerského vzťahu vnímaní negatívne – ako staré dievky a starí mládenci. Boli to pomenovania, ktoré obsahovali množstvo iných znehodnocujúcich a ponižujúcich súvislostí. Napríklad, že sú čudáci, že s nimi určite niečo nie je v poriadku, keď „ich nikto nechce“. A napríklad, ak povedali alebo urobili niečo, čo sa iným nepáčilo, tak hneď v prvej vete ste mohli počuť: „Ale veď chápeš, to preto, že je to stará dievka/starý mládenec.

Asi ste si v tých časoch museli vypočuť veľa hrozných vecí navyše len za to, že ste boli bez partnera. Byť single bolo ešte pred dvoma generáciami ako prekliatie. Kvôli presvedčeniam o tom, že byť v manželstve je norma a nebyť ženatý/vydatá a byť bezdetný je nenormálne, tak singles boli v podstate neustále posudzovaní a odsudzovaní. Spoločnosť vie byť krutá voči menšinám. Lenže svet sa mení.

Dnes je ľudí bez partnerských vzťahov stále viac a viac. A prestávajú byť menšinou. A miesto starej dievky a starého mládenca sa používa neutrálnejší pojem singles a vďaka tomu sa našťastie vytráca aj ten degradujúci pohľad a hodnotenie. A to je dobre.

Avšak to, že počet singles rastie nemusí byť dobrá správa ani pre singles, ani pre spoločnosť. Byť single je nové kváskovanie. Ľudia si to častejšie dobrovoľne vyberajú. Preferujú byť sami pred záväzkom vzťahu. A dokonca si viaceré aspekty života bez stáleho partnerského vzťahu užívajú.

Ostatní takýto život viac akceptujú a prijímajú spôsob života mimo partnerský vzťah ako novú normu. Dokonca ako životný štýl.

Určite je to lepší prístup ako na niekoho zazerať za to, že si nenašiel partnera.

Lenže…

Počet singles vo všetkých krajinách rastie (čítajte na ďalšej strane)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top