fbpx
psychológia šťastia titulka

Byť single je nové kváskovanie

Prečo chcú byť singles sami?

Podľa Pew Research center:

  • 50% singles nechce vzťah a dokonca ani randiť!
  • 10% singles chce len náhodné jedno-rázovky!
  • Štvrtina singles chce krátkodobé a nezávislé vzťahy!
  • Iba 14% singles chce vážny vzťah!

A toto sa naozaj podobá na to, že byť singles je nové kváskovanie.

Po každom sčítaní, a to nielen v USA, ale v každej krajine a teda aj na Slovensku, percentá aj absolútne čísla jednočlenných domácností rastú. A nielen to. Rastie počet rozvedených (okolo 50%), rastie počet ovdovelých, lebo žijeme dlhšie a rastie aj počet mladých, ktorí sú singles. Celkovo tak rastie v každej krajine a celosvetovo počet všetkých ľudí, ktorí žijú v domácnosti sami.

Odhaduje sa, že kým dnešní mladí dosiahnu 50-tku, tak každý štvrtý z nich nikdy nežil v partnerskom vzťahu.

Ale sú aj ďalšie trendy:

  • tí, čo už boli ženatí a vydaté už nechcú ísť znova do vzťahu (56%)
  • vdovci a vdovy nechcú ísť do ďalšieho vzťahu (74%)
  • čím sú ľudia starší, tým sú neochotnejší ísť do vzťahu
    (18-29 roční – 37%, 30-49 roční – 39%, 50-64 roční 50%, 65 plus – 75%)

Čo je zaujímavé, tak asi 2x toľko žien ako mužov nechce ísť do manželstva alebo romantického vzťahu. V mladosti je to medzi ochotou mužov a žien žiť v páre skoro vyrovnané, ale k 50-tke sa ten rozdiel zdvojnásobuje.

Prečo singles nechcú ísť do partnerských vzťahov?

Z výskumov motivácií pre single život vidíme posledných 15 rokov, že to asi prechodná móda nebude. Takže to asi nebude úplne tak, že byť single je nové kváskovanie a o tri mesiace sa všetci vrhnú na otužovanie.

Je to stabilnejší trend.

Najčastejšie uvádzanými dôvodmi prečo ľudia nechcú vstúpiť do partnerského zväzku sú:

  • mám iné priority (61% medzi 18-49 rokov)
  • vyhovuje mi to (41% singles do 50 a 46% nad 50 rokov)
  • som zaneprázdnený (20%)
  • nemali sme šťastie v minulosti (18% singles)
  • mám obavy, že by sa o mňa nik nezaujímal (17% singles, ale 2x toľko žien ako mužov)
  • cítim sa na to už starý/stará (17%)
  • nie som na to pripravená po ovdovení, či rozchode (17%).

Muži aj ženy majú v podstate rovnaké dôvody.

Mladí muži aj ženy odolávajú spoločenskému tlaku a glorifikácii manželstva a rodiny. Viac ich láka sloboda, sebarealizácia, finančné a materiálne zabezpečenie. Pre mladých, ktorí vstupujú do veku, kedy by mohli začať žiť v trvalejších partnerstvách a zakladať rodiny to naozaj vyzerá tak, že byť single je nové kváskovanie.

Ale nie preto, že by to bola móda, ale vystačia si sami. Podobne ako kváskovači nepotrebujú pekárne. Je to pre nich viac voľba ako nevyhnutný dôsledok okolností.

Zaujímavé je, že

ak je niekto ochotný ísť do manželstva,
tak je to vyše polovica tých,
ktorí už v partnerstve žijú.

Táto časť informácie je naozaj zaujímavá – akoby hovorila: „Až keď si vyskúšate žiť v páre a dokážete ho udržať, tak pochopíte, aké je to dobré.

Lenže akoby stále menej mladých chcelo a dokázalo žiť v dlhodobejšom partnerstve. A tak dobrú skúsenosť, ktorá by ich motivovala, nikdy nezískajú.

Ekonomická samostatnosť umožňuje, že si stále viac ľudí vystačí samo. Celé dejiny ľudstva sme nedokázali prežiť ako nezávislí jednotlivci. Všetko si spoločne dorábali skupiny, kmene, dediny. Dnes sa však dá v jednom zamestnaní zarobiť toľko, že si všetko ostatné dokážeme kúpiť.

Kultúra individualizmu a sebarealizácie

Ďalším dôvodom prečo stúpa preferencia byť single je silná kultúra individualizmu, materializmu a sebarealizácie.

Mladí sa chcú najprv sebarealizovať – uplatniť, preraziť, uspieť alebo pocestovať a užiť si slobody.

Mladí sa chcú najprv zabezpečiť materiálne. Mať byt, splatenú hypotéku, mať pozíciu vo firme, meno v spoločnosti.

Mladí prijímajú posolstvá marketingu, kapitalizmu a motivačnej literatúry – že najlepším priateľom si ty sám sebe, jediné rameno, o ktoré sa môžeš oprieť je to tvoje, a sám si si zodpovedný za svoje šťastie aj úspech.

A stále viac z nich si takúto nezávislosť môže dovoliť, či už kvôli podpore rodičov alebo vďaka vlastným schopnostiam. Mladí sa chcú postarať sami o seba. A len o seba.

Aké sú dopady života singles a odkladania manželstva a rodinného života?

(čítajte na ďalšej strane)

2 názory na “Byť single je nové kváskovanie”

  1. blank

    Dobry den p. Bednarik

    Ocenujem clanok, nasiel som si tam viac ako mi treba. Avsak neda mi nevyjadrit sa. Nakolko poznam Vas styl pisania, trochu mi to pripada ako kritika pre tych co su singles, aby sa zobudili.

    Preto sa chcem spytat: Mam 35 rokov, vlastnim nehnutelnost v Bratislave a mam stabilnu pracu s nadstandardnym platom na Slovensku. Cely svoj zivot som sa snazil pracovat na sebe aby som nieco dosiahol. To sa mi podarilo. Moj osobny zivot nebola TOP priorita, ale socializoval som sa a snazil sa niekoho najst. Zijem v Bratislave viac ako 6 rokov a pozorvanim som dospel k tymto zaverom:

    Dievcata by som rozdelil do 2 kategorii: tym ktore zivot beru lahkovazne, ziju zo dna na den, bez vizie, ciela, bez odhodlania. Ich cielom je najst si chlapa ktory ich zabezpeci. Po 30-ke su ochotne skoncit aj s niekym, koho by predtym nechceli

    Druha kategoria su dievcata ktore su uspesne, maju stabilne miesto, pracu ktora ich uzivi a zarabaju, ze si mozu dovolit vela materialnych veci. Taketo dievcata maju vysvihnute EGO, hraju sa na nedostupne, tvaria sa ze oslobodili svet. Pre nich ste zaujimavi vtedy ak ste financne zabezpeceni, verejne znamy s vysokym statusom resp nejaky influencer. Chcu sa zviditelnit pri niekom kto je velmi uspesny a profitovat z toho.

    Preto sa pytam, urobil som nieco vo svojom zivote zle ze som sa osamostatnil, zabezbecil a vytvoril si istotu na prezitie?

  2. blank
    Aleš Bednařík

    Milý Dano,
    ďakujem, že si napísal.
    Áno, článok je v istej miere upozornenie, že byť single znižuje mieru spokojnosti so životom. Samozrejme, partnerské vzťahy nie sú jediné, ktoré nám dokážu dať pocit, že niekam patríme, že spolu s nikým niečo dlhodobé rozvíjame, že naše vzťahu sú zmysluplné, prežívame intimitu a pod. Aj mnohé priateľské vzťahy nám dokážu tieto prirodzené spoločenské potreby naplniť.
    A úplne chápem, že ak stretávaš tieto dve kategórie dievčat, že si z nich nevieš/nechceš vybrať.
    Nie som si však istý, či všetky dievčatá patria do týchto dvoch kategórií. Viem si predstaviť dievča, ktoré je v istej miere kombináciou oboch – ľahkovážne, ale stále dostatočne zodpovedné a cieľavedomé, samostatné, ale aj hľadajúce oporu – ľudskú aj ekonomickú. A viem si predstaviť aj dievčatá, ktoré do týchto kategórií nezapadajú. Napríklad dievča, ktoré je zodpovedné, hľadá dobrého muža, ktorý by ju miloval (súčasťou miloval je aj – mal o ňu starosť a chcel sa o ňu starať, keď to potrebuje) a ona jeho. Má svoju obyčajnú prácu, má svoje radosti aj starosti.
    K tomu ako vidíš dievčatá v dvoch kategóriách iste máš svoj dôvod a svoje skúsenosti. Môže však byť, že tvoja kategorizácia vedie k odsudzovaniu dievčat do dvoch zlých kategórií. Existujú aj dievčatá, ktoré by mohli byť v dobrých kategóriách?
    K poslednej vete – Nie, nemyslím si, že osamostatniť sa, zabezpečiť sa a vytvoriť si istotu na prežitie je zle. Kľúčové však je, či pri zameriavaní sa na ekonomickú stabilitu nezanedbáme aj iné oblasti života – vzťahy (priatelia, romantické vzťahy, rodina…), zdravie a podobne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore