fbpx
psychológia šťastia titulka

Byť single je nové kváskovanie

Dopady života singles a odkladania manželstva a rodinného života

Celosvetové odkladanie manželstva a rodičovstva ponúka výhody mužom aj ženám. Ale oveľa viac ženám.

Profesný a odborný rozvoj a ekonomická stabilita

Všetkým singles ich nezávislý spôsob života umožňuje ľahšie dokončiť alebo si predĺžiť vzdelávanie. Ľudia bez záväzkov získavajú dlhší časť na profesionálny rozvoj, môžu dosiahnuť pevnejšie postavenie na pracovnom trhu aj vo svojej profesionálnej oblasti. A nadobudnú tak pre seba finančnú a materiálnu výhodu.

Čím sa skôr ženy vydávajú, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zo všetkých týchto parametrov profitujú ich partneri, ktorí sa nestarajú doma o deti. A vďaka odkladaniu manželstva a vychovy detí tieto výhody nestrácajú.

Vyzerá to tak, že materializmus a individualizmus sa výrazne prejavuje v presvedčeniach singles. Nemyslím to teraz negatívne hodnotiaco, iba to, že sa to deje.

Ja zaujímavé, ako málo sa tejto situácii venuje štát a ako veľmi z takejto situácie profitujú zamestnávatelia.

Ako som písal v minulom článku – singles ľudia sú najlepšia pracovná sila. Sú lacní , doma ich nikto nečaká, nechodia na OČR-ky, ich životné hodnoty sa ľahšie prepájajú s firemnými a kolegovia sú ich priatelia, rodina aj milenci.

Tí, čo nechcú byť singles sú na tom teraz horšie

Časť singles, ale nechce ostať sama.

Chcú žiť s niekým v partnerskom vzťahu, chcú si založiť rodinu. Lenže ich možnosti sa im vďaka ostatným singles prudko zmenšujú. Nemusia poznať tieto štatistiky, ale okrem všetkých prekážok, ktoré majú všetci ostatní singles, majú tí túžiaci po partnerstve jednu prekážku navyše – nejsou lidi.

Ak 50% singles nechce ísť do vzťahu a ďalších 35% chce len krátkodobé a nezáväzné vzťahy, tak sa potom singles hľadajúci trvalý vzťah ocitajú medzi samými ľuďmi, ktorí nemajú čas a ani nechcú ísť na rande s vážnymi úmyslami!

Ako si máte vybrať partnera, keď nie je koho?

Takíto single ľudia sú so svojím stavom nespokojní. A nielen to.

Často si neúspechy vo vzťahoch vzťahujú na vlastnú hodnotu a to poškodzuje ich sebavedomie. Majú pocit, že nie sú dosť atraktívni pre ostatných, že v nich musí byť nejaká chyba, keď si nevedia nájsť partnera.

Avšak aj tí ostatní singles, ktorí tvrdia, že chcú byť dobrovoľne sami, tí tiež vidia, aké náročné je nájsť si vzťah a udržať ho. A mám podozrenie, že mnohí z nich to preto radšej vzdali.

A navyše, urobili vo svojich presvedčeniach kotrmelec, aby si zachovali pozitívny seba-obraz a nevyzerali ako ľudia, s ktorými nikto nechce žiť.

Radšej si povedali, že nikoho nehľadajú,
než by mali žiť s tým, že ich nikto nechce.

A takýto obranný kotrmelec je pochopiteľný. Slúži na to, aby sme netrpeli. Avšak takto sa bude pomer singles voči ľuďom žijúcim v partnerstvách stále zväčšovať. Špirála osamelých sa bude roztáčať ďalej.

A budeme trpieť stovkami iných spôsobov. (čítajte ďalej)

2 názory na “Byť single je nové kváskovanie”

 1. blank

  Dobry den p. Bednarik

  Ocenujem clanok, nasiel som si tam viac ako mi treba. Avsak neda mi nevyjadrit sa. Nakolko poznam Vas styl pisania, trochu mi to pripada ako kritika pre tych co su singles, aby sa zobudili.

  Preto sa chcem spytat: Mam 35 rokov, vlastnim nehnutelnost v Bratislave a mam stabilnu pracu s nadstandardnym platom na Slovensku. Cely svoj zivot som sa snazil pracovat na sebe aby som nieco dosiahol. To sa mi podarilo. Moj osobny zivot nebola TOP priorita, ale socializoval som sa a snazil sa niekoho najst. Zijem v Bratislave viac ako 6 rokov a pozorvanim som dospel k tymto zaverom:

  Dievcata by som rozdelil do 2 kategorii: tym ktore zivot beru lahkovazne, ziju zo dna na den, bez vizie, ciela, bez odhodlania. Ich cielom je najst si chlapa ktory ich zabezpeci. Po 30-ke su ochotne skoncit aj s niekym, koho by predtym nechceli

  Druha kategoria su dievcata ktore su uspesne, maju stabilne miesto, pracu ktora ich uzivi a zarabaju, ze si mozu dovolit vela materialnych veci. Taketo dievcata maju vysvihnute EGO, hraju sa na nedostupne, tvaria sa ze oslobodili svet. Pre nich ste zaujimavi vtedy ak ste financne zabezpeceni, verejne znamy s vysokym statusom resp nejaky influencer. Chcu sa zviditelnit pri niekom kto je velmi uspesny a profitovat z toho.

  Preto sa pytam, urobil som nieco vo svojom zivote zle ze som sa osamostatnil, zabezbecil a vytvoril si istotu na prezitie?

 2. blank
  Aleš Bednařík

  Milý Dano,
  ďakujem, že si napísal.
  Áno, článok je v istej miere upozornenie, že byť single znižuje mieru spokojnosti so životom. Samozrejme, partnerské vzťahy nie sú jediné, ktoré nám dokážu dať pocit, že niekam patríme, že spolu s nikým niečo dlhodobé rozvíjame, že naše vzťahu sú zmysluplné, prežívame intimitu a pod. Aj mnohé priateľské vzťahy nám dokážu tieto prirodzené spoločenské potreby naplniť.
  A úplne chápem, že ak stretávaš tieto dve kategórie dievčat, že si z nich nevieš/nechceš vybrať.
  Nie som si však istý, či všetky dievčatá patria do týchto dvoch kategórií. Viem si predstaviť dievča, ktoré je v istej miere kombináciou oboch – ľahkovážne, ale stále dostatočne zodpovedné a cieľavedomé, samostatné, ale aj hľadajúce oporu – ľudskú aj ekonomickú. A viem si predstaviť aj dievčatá, ktoré do týchto kategórií nezapadajú. Napríklad dievča, ktoré je zodpovedné, hľadá dobrého muža, ktorý by ju miloval (súčasťou miloval je aj – mal o ňu starosť a chcel sa o ňu starať, keď to potrebuje) a ona jeho. Má svoju obyčajnú prácu, má svoje radosti aj starosti.
  K tomu ako vidíš dievčatá v dvoch kategóriách iste máš svoj dôvod a svoje skúsenosti. Môže však byť, že tvoja kategorizácia vedie k odsudzovaniu dievčat do dvoch zlých kategórií. Existujú aj dievčatá, ktoré by mohli byť v dobrých kategóriách?
  K poslednej vete – Nie, nemyslím si, že osamostatniť sa, zabezpečiť sa a vytvoriť si istotu na prežitie je zle. Kľúčové však je, či pri zameriavaní sa na ekonomickú stabilitu nezanedbáme aj iné oblasti života – vzťahy (priatelia, romantické vzťahy, rodina…), zdravie a podobne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore