fbpx

Byť single je nové kváskovanie

Počet singles vo všetkých krajinách rastie

Správa OSN z roku 2018 tvrdí, že celosvetovo, teda ako priemer všetkých sledovaných štátov, dnes žije 4,3 percenta žien vo veku medzi 45-49 už celý život bez partnera. To predsa nevyzerá ako kalamita.

Lenže medzi jednotlivými regiónmi sveta sú obrovské rozdiely:

  • najviac, teda 14.1% žien žije sama v Austrálii a na Novom Zélande (teda každá siedma žena)
  • a 13.4% žien Latinskej Ameriky a Karibiku je bez partnera.
  • V Európe a severnej Amerike žije sama skoro 11% žien (1 z 11 žien).
  • Najmenej – 1,1% žien žije sama v strednej a južnej Ázii (1 zo 100 žien).
  • Ďalšie regióny sa pohybujú medzi tým.

A nielen to.

Medzi tými, čo sa rozhodnú vstúpiť do partnerstva/manželstva stále stúpa vek, na ktorý toto rozhodnutie odkladajú. Priemerný vek Európana, kým sa rozhodne vstúpiť do manželstva, stúpol na takmer 30 rokov. Európanka sa vydáva v 27 rokoch.

byť single je nové kváskovanie
Photo by Sonnie Hiles on Unsplash

Neženieme sa do ženenia

Slovenskí muži, ktorí sa ženili v roku 2009, mali takmer 32 rokov, u žien to bolo necelých 29 rokov. V roku 2018 už mali Slováci pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), potvrdil Štatistický úrad.

Ale aj medzi Slovenskými regiónmi sú veľké rozdiely – najstarších ženíchov máme (v priemere 37 rokov a dva mesiace) aj nevesty (34 rokov a 5 mesiacov) v Bratislavskom kraji. Naopak, najmladšie páry vstupovali do manželstva v Prešovskom kraji, hovoria údaje Štatistického úradu SR za rok 2020.

V minulosti patrila SR medzi krajiny, v ktorých bol pre obyvateľstvo typický skorý vstup do manželstva. V posledných dekádach dochádza k zmene sobášneho správania, najmä k odkladom sobášov do vyššieho veku. Od roku 1993 sa vek snúbencov zvýšil u mužov aj žien v priemere o deväť rokov.

hovorí riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

V súčasnosti sa síce ešte najčastejšie sobášime vo veku od 25 do 29 rokov, ale dlhodobo rastie podiel mužov ženiacich sa až po tridsiatke a rovnako pribúda žien vydávajúcich sa až po 25-tych narodeninách. Výrazne sa znížil počet aj podiel ženíchov a neviest v najmladších vekových skupinách (od 16 do 24 rokov).

V iných krajinách už vidíme kam to môže smerovať

Viac ako 50% domácností vo Švédsku, Dánsku či Litve tvorí jedna osoba, niečo medzi 40 až 50 percent jednočlenných domácností sa nachádza v Nemecku, Fínsku, Estónsku, Holandsku, Francúzsku či Rakúsku, píše portál Quartz.

Na Slovensku už po predposlednom sčítaní v roku 2011 bola 1/3 domácností jednočlenná. Predpokladá sa, že po desiatich rokoch a tohtoročnom sčítaní to číslo bude zase vyššie.

Jedna vec je stav, druhá vec je želanie ho zachovať

Lenže jedna vec je štatistika. Druhá vec sú konkrétne životy milióny singles po celom svete. A môžeme na základe tohto vývoja diskutovať o viacerých témach:

  • Kam takýto vývoj bude smerovať?
  • Ako to bude ovplyvňovať vývoj spoločnosti?
  • Ako to bude vplývať na život singles aj ostatných?
  • Mali by sme s tým niečo aktívne robiť?
  • A kto? V ktorých oblastiach? A ktorým smerom?

Avšak to, že sa mení pohľad na singles, čo je dobre, nie je jediná zmena v postoji. Mení sa aj samotný pohľad singles na žitie v partnerských vzťahoch. A na to sa chcem pozrieť v tomto článku.

Prečo chcú byť singles sami? Čítajte na ďalšej strane.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top