fbpx

Byť single je nové kváskovanie

Odkladanie manželstva a založenia rodiny sa môže kruto vypomstiť

Napriek robotizácii a digitalizácii, kedy vieme viac práce urobiť za menej času, sa však nedeje to, čo futuristi sľubovali. Lákavá vidina, že keď stihneme viac práce za menej času, tak budeme mať viac voľného času sa nijako nenapĺňa.

Trhové princípy, túžba po ziskoch, presvedčenia o nekonečnom raste a konkurencia spôsobujú, že akcionári a manažéri tlačia na pílu produktivity a výkonu. Stále viac ľudí pracuje v podstate 24 hodín denne a sedem dni v týždni.

Internet a smartfóny umožňujú, že obchod nikdy nespí, firma sa nikdy nezatvára, príležitosť sa môže objaviť hocikedy, reagovať treba okamžite a každý je k dispozícii všetkým na celom svete.

Lenže, keď sa pýtate ľudí na to aké životy žijú, tak sa nikto nesťažuje, že by mohol tráviť viac času v práci, ale skoro všetci vám povedia, že v práci trávia viac času akoby chceli.

Akoby namotivovaní mladí zabúdali, že

vzrušenie z vidiny, čo všetko by sme mohli dosiahnuť,
je prevážené mierou stresu, ktorý kvôli tomu znášame.

Aleš B.

Stres z práce a preťažovanie prácou sú najrýchlejšie stúpajúcimi dôvodmi psychických aj fyzických ochorení.

A stres je preto často katalyzátorom zhoršenia života a je prepojený s najčastejšími smrteľnými ochoreniami – srdcovocievnymi ochoreniami, rakovinou, respiračnými ochoreniami, cirhózami pečene a úrazmi a samovraždami.

A to nehovorím o psychických poruchách (vyhorenie, workoholizmus, úzkosti, depresie…), ktoré bývajú spúšťané práve stresom a nadmernou pracovnou záťažou.

Ako príliš veľa práce súvisí s rodičovstvom a singles?

Odkladanie materstva a otcovstva spôsobuje problémy s počatím. Ženy za celý svoj život vyprodukujú iba obmedzený počet vajíčok, ktoré je možné oplodniť (ovulácia) – cca 300-400 vajíčok za život.

A štúdia University of StAndrews a Edinburgh University v Škotsku ukázala, že po 30-tom roku ženy, jej zostane na splodenie detí, asi iba 12% vajíčok a po 40-tom roku iba 3% vajíčok.

A nielen to – dievčatá za posledné desaťročia prichádzajú do puberty skôr a tak sa im aj skôr minie obmedzený počet vajíčok a sú menej kvalitné.

A keď si zopakujeme ako rastie vek vstupu do manželstva, teda že v roku 2018 už mali občania Slovenska pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), tak niet divu, že stále väčší počet manželstiev má problémy počať.

Avšak nielen pracovný stres, nielen vek, ale aj environmentálne podmienky zhoršujú plodnosť.

A to nielen žien, ale aj mužov. Počet spermií u mužov na Západe klesol medzi rokmi 1973 – 2011 až o 59%. Čoraz častejšie sa objavujú defekty. Buď majú spermie dve hlavičky alebo stratili schopnosť smerovať k vajíčku. Chlapci majú viac genitálnych abnormalít než v minulosti, napríklad nezvyčajne malé penisy.

byť single je nové kváskovanie
Photo by Harry Cunningham on Unsplash

Ako hovorí profesor anatómie, histológie a embryológie na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a odborník na plodnosť Ivan Varga – hlavným vinníkom bude asi náš životný štýl.

Muži, ktorí žijú na vidieku, majú viac spermií ako muži žijúci vo veľkomestách. Muži v mestách majú menej pohybu, viac sedavého zamestnania, inú stravu, ovzdušie a hlavne stres.

V nedávnej dánskej štúdii vedci potvrdili, že mladí a inak zdraví muži, ktorí o sebe referovali, že žijú v psychickom strese, mali o 34 percent menej spermií ako tí, ktorí o sebe tvrdili, že žijú v miernom alebo žiadnom strese. Treba však doplniť, že muži, ktorí žili v strese, zároveň aj viac fajčili a mali nižšiu fyzickú aktivitu ako skupina mužov bez stresu.

Pravdepodobnosť splodenia potomstva a splodenia zdravého potomstva, napriek neuveriteľným možnostiam medicíny a reprodukčnej medicíny, aj preto prudko klesá.

Ešte stále to vyzerá, že byť single je nové kváskovanie a dobrý životný štýl? (čítajte ďalej)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll to Top