Odkladanie manželstva a založenia rodiny sa môže kruto vypomstiť
Napriek robotizácii a digitalizácii, kedy vieme viac práce urobiť za menej času, sa však nedeje to, čo futuristi sľubovali. Lákavá vidina, že keď stihneme viac práce za menej času, tak budeme mať viac voľného času sa nijako nenapĺňa.
Trhové princípy, túžba po ziskoch, presvedčenia o nekonečnom raste a konkurencia spôsobujú, že akcionári a manažéri tlačia na pílu produktivity a výkonu. Stále viac ľudí pracuje v podstate 24 hodín denne a sedem dni v týždni.
Internet a smartfóny umožňujú, že obchod nikdy nespí, firma sa nikdy nezatvára, príležitosť sa môže objaviť hocikedy, reagovať treba okamžite a každý je k dispozícii všetkým na celom svete.
Lenže, keď sa pýtate ľudí na to aké životy žijú, tak sa nikto nesťažuje, že by mohol tráviť viac času v práci, ale skoro všetci vám povedia, že v práci trávia viac času akoby chceli.
Akoby namotivovaní mladí zabúdali, že
vzrušenie z vidiny, čo všetko by sme mohli dosiahnuť,
Aleš B.
je prevážené mierou stresu, ktorý kvôli tomu znášame.
Stres z práce a preťažovanie prácou sú najrýchlejšie stúpajúcimi dôvodmi psychických aj fyzických ochorení.
A stres je preto často katalyzátorom zhoršenia života a je prepojený s najčastejšími smrteľnými ochoreniami – srdcovocievnymi ochoreniami, rakovinou, respiračnými ochoreniami, cirhózami pečene a úrazmi a samovraždami.
A to nehovorím o psychických poruchách (vyhorenie, workoholizmus, úzkosti, depresie…), ktoré bývajú spúšťané práve stresom a nadmernou pracovnou záťažou.
Ako príliš veľa práce súvisí s rodičovstvom a singles?
Odkladanie materstva a otcovstva spôsobuje problémy s počatím. Ženy za celý svoj život vyprodukujú iba obmedzený počet vajíčok, ktoré je možné oplodniť (ovulácia) – cca 300-400 vajíčok za život.
A štúdia University of St. Andrews a Edinburgh University v Škotsku ukázala, že po 30-tom roku ženy, jej zostane na splodenie detí, asi iba 12% vajíčok a po 40-tom roku iba 3% vajíčok.
A nielen to – dievčatá za posledné desaťročia prichádzajú do puberty skôr a tak sa im aj skôr minie obmedzený počet vajíčok a sú menej kvalitné.
A keď si zopakujeme ako rastie vek vstupu do manželstva, teda že v roku 2018 už mali občania Slovenska pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), tak niet divu, že stále väčší počet manželstiev má problémy počať.
Avšak nielen pracovný stres, nielen vek, ale aj environmentálne podmienky zhoršujú plodnosť.
A to nielen žien, ale aj mužov. Počet spermií u mužov na Západe klesol medzi rokmi 1973 – 2011 až o 59%. Čoraz častejšie sa objavujú defekty. Buď majú spermie dve hlavičky alebo stratili schopnosť smerovať k vajíčku. Chlapci majú viac genitálnych abnormalít než v minulosti, napríklad nezvyčajne malé penisy.
Ako hovorí profesor anatómie, histológie a embryológie na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a odborník na plodnosť Ivan Varga – hlavným vinníkom bude asi náš životný štýl.
Muži, ktorí žijú na vidieku, majú viac spermií ako muži žijúci vo veľkomestách. Muži v mestách majú menej pohybu, viac sedavého zamestnania, inú stravu, ovzdušie a hlavne stres.
V nedávnej dánskej štúdii vedci potvrdili, že mladí a inak zdraví muži, ktorí o sebe referovali, že žijú v psychickom strese, mali o 34 percent menej spermií ako tí, ktorí o sebe tvrdili, že žijú v miernom alebo žiadnom strese. Treba však doplniť, že muži, ktorí žili v strese, zároveň aj viac fajčili a mali nižšiu fyzickú aktivitu ako skupina mužov bez stresu.
Pravdepodobnosť splodenia potomstva a splodenia zdravého potomstva, napriek neuveriteľným možnostiam medicíny a reprodukčnej medicíny, aj preto prudko klesá.
Dobry den p. Bednarik
Ocenujem clanok, nasiel som si tam viac ako mi treba. Avsak neda mi nevyjadrit sa. Nakolko poznam Vas styl pisania, trochu mi to pripada ako kritika pre tych co su singles, aby sa zobudili.
Preto sa chcem spytat: Mam 35 rokov, vlastnim nehnutelnost v Bratislave a mam stabilnu pracu s nadstandardnym platom na Slovensku. Cely svoj zivot som sa snazil pracovat na sebe aby som nieco dosiahol. To sa mi podarilo. Moj osobny zivot nebola TOP priorita, ale socializoval som sa a snazil sa niekoho najst. Zijem v Bratislave viac ako 6 rokov a pozorvanim som dospel k tymto zaverom:
Dievcata by som rozdelil do 2 kategorii: tym ktore zivot beru lahkovazne, ziju zo dna na den, bez vizie, ciela, bez odhodlania. Ich cielom je najst si chlapa ktory ich zabezpeci. Po 30-ke su ochotne skoncit aj s niekym, koho by predtym nechceli
Druha kategoria su dievcata ktore su uspesne, maju stabilne miesto, pracu ktora ich uzivi a zarabaju, ze si mozu dovolit vela materialnych veci. Taketo dievcata maju vysvihnute EGO, hraju sa na nedostupne, tvaria sa ze oslobodili svet. Pre nich ste zaujimavi vtedy ak ste financne zabezpeceni, verejne znamy s vysokym statusom resp nejaky influencer. Chcu sa zviditelnit pri niekom kto je velmi uspesny a profitovat z toho.
Preto sa pytam, urobil som nieco vo svojom zivote zle ze som sa osamostatnil, zabezbecil a vytvoril si istotu na prezitie?
Milý Dano,
ďakujem, že si napísal.
Áno, článok je v istej miere upozornenie, že byť single znižuje mieru spokojnosti so životom. Samozrejme, partnerské vzťahy nie sú jediné, ktoré nám dokážu dať pocit, že niekam patríme, že spolu s nikým niečo dlhodobé rozvíjame, že naše vzťahu sú zmysluplné, prežívame intimitu a pod. Aj mnohé priateľské vzťahy nám dokážu tieto prirodzené spoločenské potreby naplniť.
A úplne chápem, že ak stretávaš tieto dve kategórie dievčat, že si z nich nevieš/nechceš vybrať.
Nie som si však istý, či všetky dievčatá patria do týchto dvoch kategórií. Viem si predstaviť dievča, ktoré je v istej miere kombináciou oboch – ľahkovážne, ale stále dostatočne zodpovedné a cieľavedomé, samostatné, ale aj hľadajúce oporu – ľudskú aj ekonomickú. A viem si predstaviť aj dievčatá, ktoré do týchto kategórií nezapadajú. Napríklad dievča, ktoré je zodpovedné, hľadá dobrého muža, ktorý by ju miloval (súčasťou miloval je aj – mal o ňu starosť a chcel sa o ňu starať, keď to potrebuje) a ona jeho. Má svoju obyčajnú prácu, má svoje radosti aj starosti.
K tomu ako vidíš dievčatá v dvoch kategóriách iste máš svoj dôvod a svoje skúsenosti. Môže však byť, že tvoja kategorizácia vedie k odsudzovaniu dievčat do dvoch zlých kategórií. Existujú aj dievčatá, ktoré by mohli byť v dobrých kategóriách?
K poslednej vete – Nie, nemyslím si, že osamostatniť sa, zabezpečiť sa a vytvoriť si istotu na prežitie je zle. Kľúčové však je, či pri zameriavaní sa na ekonomickú stabilitu nezanedbáme aj iné oblasti života – vzťahy (priatelia, romantické vzťahy, rodina…), zdravie a podobne.