Ako v živote zvíťaziť aj napriek nepriazni osudu a ťažkým časom
Takto znie podtitul knihy ZO DNA KU HVIEZDAM. A je naozaj výstižný. Definuje jedno z myšlienkových posolstiev celej knihy a pravdepodobne aj celkové vnímanie sveta autora.
Ak je pre vás metaforou života BOJ a SÚŤAŽ (lebo predsa v nich sa víťazí, nie?), tak je pochopiteľné, že sa na svet pozeráte ako na veľký ring a bojové pole. Strety so životnými udalosťami potom vnímate ako výhru alebo prehru. Úspech je víťazstvo a všetko ostatné je porážka.
Vlastne ešte horšie:
BUĎ SI VÍŤAZ
ALEBO
SI PORAZENÝ.
Realita je potom sled krutých súbojov. S takouto optikou života, vzťahov, práce, šťastia a úspechu máte pocit, že ste neustále postrkovaní proti vlastnej vôli do ringu a proti vám stojí Mike Tyson. A ten okrem toho, že vám dáva jednu pecku za druhou, sa vám ešte aj snaží odhryznúť ucho.
A vám neostáva nič iné ako v pude sebazáchovy neustále mlátiť okolo seba rukami, vždy znova a znova sa postaviť na kolená ešte pred tým ako vám rozhodca stihne odpočítať vaše K.O.
MUSÍTE predsa čeliť osudu.
MUSÍTE sa odhodlať,
MUSÍTE sa postaviť sami za seba,
MUSÍTE sa postaviť čelom prekážkam.
MUSÍTE BOJOVAŤ!
Lebo ak to neurobíte, tak ste zbabelo hodili uterák do ringu a odídete s hanbou porazeného.
V takomto svete je všetko osudové. Veľkolepý TRIUMF alebo zdrvujúca PORÁŽKA. Nekonečná SLÁVA alebo ponižujúca HANBA.
Aj keď tomuto citátu úplne nerozumiem, je určite výstižný.
A po prečítaní knihy, kde sa takéto videnie sveta objavuje na každej strane, v každom príbehu a metafore, si skôr myslím, že váš život bude ešte ťažší ako bol predtým.
AK BERIETE ŽIVOT AKO BOJ,
– A. B.
BUDETE STÁLE V STRESE A UPOTENÍ.
Polarizácia videnia sveta
V žiadnej inej knihe som ešte nevidel také brilantné a v podstate neustále polarizovanie sveta. Výsledkom sú však minimálne dve veci.
Bežný život vyzerá ako nekonečný boj DOBRA a ZLA a to v každom aspekte ľudského života. Výsledkom môžu byť len PREHRY alebo VÝHRY. Svet je zložený len z tých, čo sa dostatočne nesnažia a z tých, čo na sebe makajú. Makáááj. Makááj. Nepolehuj!
A za druhé – bežný život vyzerá akoby mal iba dva extrémy – DNO a HVIEZDY. Nič medzi tým.
A tak autor v každom odstavci polarizuje vnímanie čitateľa v tom ako by mal vnímať seba, ako by mal vnímať druhých, ako by mal vnímať svet.
Vymazanie zlatej strednej cesty, normálu, obyčajnosti
Akoby neexistovala obyčajná pôda pod nohami, len hlboké DNO. Akoby neexistovala príjemná všedná obyčajnosť, ale len temná TMA alebo oslnivé HVIEZDY.
Akoby existoval len úspech a neúspech. Akoby neexistovala obyčajná práca na niečom, čo vás baví. Nie vždy, ale väčšinou. To je predsa ÚSPECH! Nie. To nie je úspech.
KEĎ VÁS NIEČO BAVÍ,
– A. B.
TAK NERIEŠITE ÚSPECH.
A čo potom, keď robíte niečo, čo vás nebaví alebo ste v tom neúspešní? To je predsa ZLYHANIE!
Ale ani to nie je úplne pravda. To je iba normálne. Štatisticky nevyhnutné. Niečo sa podarí, niečo iné nie. Niečo viac a niečo menej. A váš výkon nie je meradlom VÁS.
Niekedy nie je kde robiť, nie je ani kde podnikať. Byť sestričkou a starať a o pacientov sa nedá online. Ani venčiť druhým psov sa nedá na diaľku. Je kopec profesií, ktoré sú viazané na miesto a musia byť fyzické. A keď ich nie je dosť, tak ste radi, že máte aspoň nejakú robotu. Aspoň máte ako živiť seba a rodinu. Nemusíte riešiť, či si naplníte svoje kariérne túžby. Mnohí ich nemajú a mnohým na nich nezáleží. Majú zmysluplné aktivity mimo práce.
Je veľa oblastí života, kde metafora boja a víťazstva nedáva zmysel
- Učenie sa nových vecí a poznávanie
- Hra
- Tvorivosť
- Zážitky
- Ľudské vzťahy
Keď do týchto oblastí života vstupujete s cieľom podať výkon, niekoho prekonať, získať odmenu, súťažiť a bojovať, tak sa vytratí:
- radosť z poznávania,
- bláznovstvo z hry,
- ľahkosť z tvorenia,
- pôžitok zo zážitku
- a blízkosť z ľudských vzťahov.
Keď žijete vo svete, kde platí vo vašich predstavách VŠETKO ALEBO NIČ, tak je prirodzené, že ste totálne vystresovaní. Lebo vám stále pôjde o česť, o sebaúctu, o holý život. Aspoň si to budete myslieť. A to je ten problém.
Uvoľnite sa
Pritom by stačilo zmeniť vnímanie sveta.
Ak vidíte svet ako skladačku proti sebe stojacich polarít, tak lietate z extrému do extrému. Nemáte pokoja, nenájdete rovnovážny stav.
Svet je aj plný priaznivcov a spolupracujúcich ľudí. Nie každý, kto s vami nesúhlasí, vás nenávidí, nie každý, kto s vami nechce spolupracovať je zradca, ktorému sa máte vyhýbať, lebo je „toxický“.
Ľudia a vlastne čokoľvek na svete, nie je BUĎ DOBRÉ ALEBO ZLÉ.
Všetko je mixom
– A. B.
kladnejších a zápornejších kvalít,
ktoré sa dokonca
časom neustále menia.
Ako je to s osudom
Stále vychádzam z podtitulky knihy a mnohých tvrdení knihy. Vyzerá to, že osud vám ide po krku (dramatická verzia Kadlecova).
Alebo osudu môžete byť ľahostajní. Alebo môžete byť jeho miláčik. Je to veľmi rôzne. Pretože v princípe:
Osud sa bude správať podľa toho
– A. B.
ako si vykladáte svoj životný príbeh
v dejinách okolností.
Ťažšie alebo ľahšie časy prebiehajú často nezávisle od toho, čo robíte a ako žijete. Karma-nekarma.
Uvoľnite sa. Do zápasníckeho trička a boxerských rukavíc vás oblieka imaginácia autora. Na štadión, kde skandujú tisíce Kadlecov, môžete a nemusíte vstúpiť. Nenechajte sa zlákať tým, ako vie strhujúco rozprávať. Lebo jeho štýl je magneticky poetický, ale posolstvá knihy sú neprestajným trúbením do boja o život.
Uvoľnite sa. Väčšina toho, čo zažívate je bežný deň bez zásadných dramatických výkyvov.
Motivačný cheerleading
Existuje taká spoločenská hra – ľudia sedia v kruhu a dávajú jeden druhému prostredníctvom metafor spätnú väzbu na to ako ich vnímajú. Napríklad: Čím by bol Aleš, keby bol zelenina? Bol by paprika. Lebo si nikdy pri ňom nemôžeš byť istý, či ďalšie sústo nebude štipľavé.
Akou športovou disciplínou by teda bola kniha ZO DNA KU HVIEZDAM, keby bola športom? Bola by súťažným cheerleadingom, čiže vrcholovým roztlieskavaním.
Brutálne tréningy, neustále povzbudzovanie. Vždy znova a znova ideš na matrac, posilňuješ, drieš. Nikdy neostaneš sedieť. Stále si s úsmevom na pľaci. V hlave len totálna oddanosť myšlienke zvíťaziť.
SI NAJLEPŠÍ ALEBO NEEXISTUJEŠ!
V tejto časti som sa pôvodne doširoka rozpísal, lebo som chcel ukázať podobnosti motivačného prístupu, cheerleadingu a televíznych kazateľov. Ale bolo to také rozsiahle, že som si to radšej odložil na samostatný text. Nech nezahlcujem, ale sústredím sa na recenziu.
Psychológia „motivačného“ prístupu
Motivačný prístup naozaj mnohých ľudí povzbudí, nakopne, vzpruží, nabudí a naplní novou energiou, sebadôverou a nádejou. Darí sa mu to vďaka ľahko čitateľnému, povzbudivému a romantizujúcemu štýlu. Ten obvykle ukazuje nekonečné schopnosti a možnosti ľudskej mysle. Motivačný prístup burcuje osobnými príbehmi, citátmi osobností, nadchýnajúcim jazykom.
Pri živých stretnutiach motivátori využívajú spevy a hudbu, chodenie medzi oddanými, spoločné skandovanie, časté potlesky, či dokonca chodenie po pahrebe. A ono to funguje! Ľudia sa cítia povznesene!
Pochopiteľne. Skupinová emocionálna nákaza a fyzické nabudenie naozaj výrazne pôsobia aj na psychologické nadšenie.
A v povzbudzovaní je Dušan Kadlec naozaj skvelý. Vlastne, som ešte nikoho nezažil, aby dokázal písanými slovami takto intenzívne, vytrvalo a počas celej knihy povzbudzovať.
Ideš! Ideš! Ideš! Musíš! Musíš! Musíš!
Už po prvých stranách som mal pocit, že ma povzbudzuje neustále. Mal som pocit akoby som stál na motivačnom cvičisku a autor na mňa megafónom pokrikoval citáty motivačnej literatúry, ktoré mi predsa jasne ukazujú ako mám žiť, že sa NEMÁŠ ľutovať, že sa MUSÍŠ odraziť od dna, že MUSÍŠ… doplň si čokoľvek, z ktorejkoľvek strany knihy.
Ale urobím to aj za teba – náhodný vyber strany 98. Citujem: musíme psychicky zosilnieť, musíme sa naučiť vyrovnať s ťažkými časmi… Tu netradične hovorí v 1 osobe množného čísla, ale inak je to – nebudeš, nedokážeš, budeš, nezískaš, rovno ti hovorím…
A k tomu ešte na tej istej stránke tie absolútne vymedzovacie zámená ako všetci, nikdy, vždy, každý, neustále (5x), každej, iba takto (3x)… (toto je iba z jednej strany, ale je to v knihe naozaj všade!).
Dušan mi ešte aj hovorí – Ver mi, ak sa naučíš tieto techniky, tak bez ohľadu na obtiažnosť situácie vždy dokážeš vrátiť život do svojich koľají, buď šťastný, uvedom si, preber zodpovednosť, prestaň sa ľutovať… BOJUJ! ZVÍŤAZÍŠ!… len MUSÍŠ toto a toto a tamto a hento.
Kto hľadá znamenia, vždy ich niekde vidí
Som kritický k pomáhaniu ľuďom rôznymi „alternatívnymi“ štýlmi liečenia. Napríklad liečenia energiami (reiki), prostredníctvom posielania modlitieb, vykladaním tarotových kariet, čítaním horoskopov, homeopatiou. Vrátanie motivačnej literatúry a pozitívneho myslenia.
Na moju kritiku prichádza obvykle takáto prvá reakcia: Veď mi veľa ľudí hovorí a píše, že im to naozaj pomáha. A čitatelia a prijímatelia týchto služieb takisto hovoria: Veď mne to pomohlo.
Súhlasím. Keď hľadáte, keď tápate, keď ste stratení, keď sa neviete rozhodnúť, keď potrebujete nasmerovanie, keď čakáte na „znamenie“, tak vám naozaj môže pomôcť hocičo.
Oserie vás holub
a vidíte v tom znamenie.
Lebo veľa vecí nezáleží od toho, čo robí motivátor, liečiteľ, guru (alebo holub), ale ako k tomu pristupujú veriaci a hľadajúci. A preto má motivačná literatúra stále svojich čitateľov.
Je veľa hľadajúcich, ktorí potrebujú niekoho, kto ich nasmeruje.
A s tým Dušan Kadlec, mladý chlapec pred tridsiatkou, nemá veru žiadny problém. Nielen to. Ide mu to nadmieru dobre. Bez ostychu. Bez váhania.
Pozor na nadšenie
Po takejto nakladačke nabudzovania budete mať najprv chuť vyskočiť zo stoličky a víťazoslávne vybozkávať knihu ako vojenské záložky po povýšení. Ste napumpovaní nadšením a rozhodnutí, že sa konečne MUSÍTE pozviechať zo svojho obyčajného života plného problémov.
Pod vplyvom emócií a hormónov sa rozhodnete konečne si niekoho nájsť alebo odísť zo všedného vzťahu. Začnete písať biznis plán bohovského start-upu, ktorý v predstavách o 5 rokov predávate za 10 miliónov. Popri tom si tlačíte svoju výpoveď v práci a už sa vidíte ako ju víťazoslávne a s pohŕdaním otrepete šéfovi o hlavu. Máte hneď vytvorený zoznam, čo všetko chcete najbližší rok zažiť a voláte realiťákovi, že prenajímate svoj byt, lebo idete precestovať celý svet.
A nielen to, rozhodnete sa nebyť smutní, ale šťastní. Rozhodnete sa prestať byť negatívni, ale že budete navždy pozitívni. Rozhodnete sa byť úspešní a svojho vnútorného lúzra vyhadzujete von oknom.
Lenže povzbudzovanie nie je motivácia
Keby však stačilo iba sa rozhodnúť. Keby na zmenu stačil záchvev nadšenia. Tak to by bolo super!
Určite ste už zažili, že ste:
- Fajčiara napomenuli: Nefajči, veď je to škodlivé!
- Mlsného zahriakli: Nejedz toľko sladkého!
- Negativistovi povedali: Začni byť pozitívny a konštruktívny!
- A skleslého povzbudili: Vzchop sa!
To ste určite už niekedy niekomu povedali. A im to konečne došlo a okamžite vás na slovo poslúchli. Však?
Ale kdeže! Dokonca vám často odpovedali: Ja to tiež veľmi chcem, skúšam to, ale nejde mi to!
Pochopiteľne. Lebo sa nestačí rozhodnúť, nestačí ani dlhodobo chcieť. Nestačí od motivátora počuť sloveso v druhej osobe jednotného čísla v rozkazovacom spôsobe: Tak sa do toho pusti! Prestaň robiť toto… Začni robiť toto… Neplač… Odpusti… Nezabudni… Sľúb si… Pochop… Ver mi…
Keby sme nemali tisícky návykov myslenia a správania. Keby sme nemali neurologicky hlboko vybudované schémy. Keby sme nemali desaťročiami opakovane natrénované prepojenia v mozgu! Tak vtedy by sme sa vedeli takto poľahky meniť.
Motivátori si to predstavujú ako keby ste v mozgu inovovali program na novú verziu alebo doinštalovali aplikáciu do mobilu. Ale človek tak nefunguje.
Návyky sú super. Ale zmeniť svoje dlhoročné návyky a životné okolnosti nedokážeme ani najsilnejším rozhodnutím pod vplyvom ošiaľu z motivačných citátov.
Je pravda, že v ošiali vieme urobiť rozhodnutia, na ktoré inak nemáme odvahu. Ošiaľ nám pomôže prekonať ten strach. Ale či budú tie rozhodnutia dobré, to v ošiali zvážiť nevieme.
Motivácia je vnútorný program organizmu
S motiváciou ste sa narodili. Stále vo vás existuje a dokonca sa rýchlo obnovuje. Máte ju v sebe ako inštinkt. Len potrebujete nájsť, ČO vás bude lákať a priťahovať. Potrebujete objaviť, ČO sú tie činnosti, ktoré vás láka robiť, lebo vás uspokojujú. Je to ako zisťovať, ktoré jedlo vám najviac chutí a robí vám aj dobre. Motiváciu v sebe pociťujete rovnako prirodzene ako hlad a smäd.
K tomu nepotrebujete pohoniča ani roztlieskavačky, ani chlapíka čo behá s mikrofónom po pódiu.
Povzbudzovanie a nadchýnanie – to všetko ide zvonka. Z motivačných kníh, citátov, memečiek a od „motivačných“ rečníkov. Motivačný rečník a motivačné knihy sú v podstate veľmi nepresný a zavádzajúci názov. Rečník vás dokáže maximálne nadchnúť, motivovať vás však nemá ako.
Ako hovorí Ivo Toman, rečník a spisovateľ, mne bližší tým, čo hovorí a aj svojím frflavým prístupom: Motivace zvenčí je jako smrad… …za pár hodin se vyvětrá.
Zlyhal si? Tvoja chyba!
Ale po pár dňoch, keď knihu ZO DNA KU HVIEZDAM odložíte, sa snáď trocha upokojíte. Stále budete single alebo zostanete vo vzťahu, neotrepete šéfovi o hlavu výpoveď, biznis plán vám už nepríde taký fantastický a uskutočniteľný, realiťáka odvoláte a letenku na cestu po celom svete stornujete.
Lenže usmiaty Dušan Kadlec na zadnej strane obálky vás bude stále strašiť, že ste zradili sami seba a neodleteli ste ku hviezdam. Budete ho musieť založiť medzi ostatné motivačné knihy, aby ste nemali pocity viny.
A tak iba chodíte ďalej do roboty, pre deti do škôlky, večer si dáte pohár vína, idete na tajnú cígu na balkón a nikam vás to neženie. Máte iba obyčajné želania na najbližšie dni, ale žiadne veľké sny, čo zmenia svet. Sem-tam si idete zabehať, sadnete na bike, dáte 30 brušákov pred telkou alebo sa len vyvenčíte so psom.
A niekedy sa vám ani nič z toho nechce. Sem-tam sa beriete moc vážne a inokedy sú vám aj tie vážne veci na smiech.
Ale väčšinu času si budete len tak normálne žiť. A boli by ste spokojní aj s tým.
Len keby ste sa dokázali vyhnúť
tomu nekonečnému bombardovaniu motivátorov,
že máte na viac,
že si musíte plniť svoje sny,
ak chcete byť šťastní.
Sem-tam sa objaví príležitosť a niektorú využijete a inú nie. Sem-tam vás niečo nové napadne, vytvoríte si sami príležitosť a urobíte to. Môže to byť drobnosť ako inak zalievať kvety alebo aj väčší nápad ako niečo predávať cez internet. Sem-tam sa niečo naučíte a sem-tam niečo zase zabudnete.
Nemusíte mať pocit zlyhania, ktorý vám podsúvajú motivátori.
Nik vám nemusí nahovárať,
že vás niekde bolí,
aby vám potom dal svoje nezištné rady
a k tomu špeciálny bio čajík za 10 eur.
Čo chcete mať na náhrobku?
A že na náhrobku nebudete mať napísané žiadne bombastické memečko AKÝ ÚŽASNÝ ŽIVOT ste žili? To vám môže byť úplne u prdele, lebo budete po smrti.
Ale kým ešte žijete, tak si radšej prečítajte knihy psychologické. Autori vás nebudú ohurovať svojím osobným príbehom, ale desaťročia trvajúcou praxou a výskumami. Ich cieľom nebude vás motivovať, ale informovať.
Pochopíte vďaka nim aj to, že motivácia ide zvnútra a motivátori nemotivujú, ale nadchýnajú.
Afirmácie, mantry a sľuby
Afirmáciám veľmi nefandím, hovorí Dušan Kadlec. Ale potom im venuje 7 strán. To je zase taktika protikladov alebo čo?
A nielen to.
To, čo opisuje ako afirmácie, ani afirmácie nie sú. Sú to len ďalšie memy napísané do Kadlecovských rád. A uvádza až 20 afirmácií. Ako napríklad č. 18. – Nie je hanba spadnúť, ale ostať na kolenách.
Avšak Pozitívna afirmácia alebo pozitívne uistenie je špecifická technika pozitívneho myslenia, pri ktorej si myslíte alebo hovoríte nahlas vetu, ktorá opisuje vami želaný stav akoby už nastal. Napríklad: “Moje telo je zdravé a silné. Uzdravujem sa rýchlo a ľahko.”
A veríte tomu, že keď si to myslíte a hovoríte, tak sa vaša sformulovaná túžba premení na realitu.
O technikách hnutia pozitívneho myslenia píšem viac vo svojej knihe Sila pozitívnych emócií.
A to stále nie je všetko! V knihe Sila pozitívnych emócií vysvetľujem silu sugescie a prečo pozitívne afirmácie až tak dobre nefungujú a hneď potom vysvetľujem v čom sa afirmácie líšia od mantier.
Mantry
A na moje prekvapenie aj Dušan Kadlec, hneď po afirmáciách (čo nie sú afirmáciami) uvádza aj mantry! Wau!
Meditačné mantry môžu byť zvuky, slová alebo celé vety. Mantra môže byť myšlienka, ktorú si opakujeme v hlave alebo ako vyslovenú vetu. Je veľa prístupov k mantrám a niektoré majú navodiť relaxovaný, meditatívny až hypnotický stav mysle. Väčšinou práve tým, že sa dookola opakujú.
A v knihe ZO DNA KU HVIEZDAM je mantrám venovaných šesť strán a 15 mantier. Lenže ani Kadlecove mantry, nie sú mantrami. Sú to zase memečkové výroky! Napríklad „mantra“ č. 13 – Nie je koniec, až kým nevyhrám! alebo „mantra č. 14. – Vždy spravím svoje maximum!
A potom ešte nasledujú sľuby, ktoré si máte dať. Na 10 strán! Napríklad sľub č. 10. – Nič si nebudem vyčítať. A sľub č. 25. – Začnem byť konečne vďačný. (Mimochodom, toto je výčitka samému sebe a nie sľub.)
Dušan Kadlec nijako nerozlišuje afirmácie, mantry ani sľuby. Takže nedáva zmysel ani to, že prečo má tri kapitoly s odlišnými názvami, ale rovnakými typmi motivačných výrokov.
Porovnávaj sa s najlepšími
Prečo motivátori (a všetci, čo chcú mať zaujímavé prezentácie) chcú stále nás bežných ľudí motivovať tými najextrémnejšími úspechmi? Veď každý nemôže byť miliardár, každý nezvládne Harvard, nie každý má absolútny sluch, dokonalé telo manekýnky a IQ 160. A nie každý sa narodil do vyššej spoločenskej triedy v rozvinutej krajine ako dieťa mužského pohlavia.
Dušan Kadlec spomína, že sa máme inšpirovať Microsoftom, Apple, Harley Davidsonom, či Amazonom, lebo ich zakladatelia boli mladí, naivní chalani začínajúci v garážach.
Lenže Bill Gates (Microsoft) študoval Harvard, ale odišiel po druhom ročníku. Jeho spolužiak Steve Ballmer, ktorý po ňom viedol Microsoft ten Harvard dokončil. Steve Jobs (Apple) bol naozaj chudobný a začínal v garáži. Jeff Bazos (Amazon) študoval na Princeton Univesity. William S. Harley (bol tiež univerzitný inžinier) s Arthurom Davidsonom robili motorky, takže kde inde by ste ich montovali ako v garáži?
Tieto príklady známych podnikateľov z USA fakt nemám rád
Často sú zavádzajúcou metaforu, o tom ako sa niekto z chudoby vyšvihol medzi najbohatších ľudí. Garáž býva symbolom toho, že začínali z ničoho. Lenže obvykle to nie je pravda. Sú to skoro vždy muži, deti z lepšie postavených rodín a z rozvinutej krajiny. Takže mali náskok a dobrú štartovaciu dráhu.
Ja nechápem prečo jedni z najväčších svetových vykorisťovateľov a workholikov by mali byť vzorom v tom ako žiť dobrý život.
Mimochodom, výsledkom ukazovania príkladov z najextrémnejšej špičky môže byť aj totálna demotivácia. Ako sa stotožniť so špičkami, ktorí sú TOP 10 ľuďmi sveta v akomkoľvek odbore? Navyše všetci uvádzajú príklady len zo športu, pop-kultúry, politiky a podnikania. Akoby celé spektrum v čom sa dá uspieť bolo len v 4 ľudských činnostiach, z ktorých 3 sa týkajú mediálnej zábavy (sorry celebritní športovci, muzikanti, herci a politici).
V tejto súvislosti mi dovoľte parafrázovať vetu Čo ťa nezabije, to ťa posilní:
ČO ŤA NEMOTIVUJE,
– A.B.
TO ŤA DEMOTIVUJE!
Povrchnosť verzus porozumenie zložitosti
Keď budete čítať knihy vychádzajúce z poznania, že človek je súčasťou vzťahov s druhými, že sme stále závislí od všetkých okolo nás, že spoločnosť, v ktorej žijeme stále ovplyvňuje aký život žijeme, tak sa budete čudovať prečo niekto od vás chce, aby ste druhých nebrali do úvahy, boli sami sebe jediným najlepším priateľom a mali 100% zodpovednosti za svoj život.
Keď budete čítať knihy, diskutovať s múdrymi ľuďmi, tak zistíte, že vymyslené citáty Budhu a herečiek nestačia na to, aby ste rozumeli tomu ako žiť lepší život.
Učme sa takto?
Toto videjko je roztomilé. Je z Facebookovej stránky Motivation-man Dušana Kadleca. Ukazuje presne to, o čom hovorím. Ak je pre Dušana vzorom chlapec, ktorý listuje stránky a vkladá si ich rukami do hlavy, tak je to krásny príklad „učenia“. Preberať veci mechanicky, doslova, bez kontextu, bez premýšľania.
Nehovoriac o tom, že to video je ukradnuté, bez uvedenia zdrojov (ako pri mnohých citátoch) a je v štýle zlodejiny Andy Winsona (kráľa slovenských motivačníkov). Mám dokonca pocit, že takýto systém vytvárania memečiek z ukradnutých videí s pridaním motivačného výroku navrch a loga s reklamou na spodok, dokonca A. W. pred časom predával ako marketingový produkt. A tieto videá z motivation-man sú akoby im z oka vypadli.
Keď si dáte tú námahu vidieť svet vo svojej zložitosti a pestrosti, tak vám jednoduché memečka a jednovetové citáty slávnych ľudí a aj krásne napísané povzbudzujúce slová talentovaného motivačného spisovateľa budú pripadať tak zjednodušujúce, že sa budete čudovať ako vám toto má nejako pomôcť.
Motivačná literatúra vás navyše prekvapivo potrápi tým, že váš vlastný život vám bude pripadať, že nie je taký dobrý ako by mohol byť. A že vy sami ste určite nedosiahli toľko koľko vám tvrdia, že MUSÍTE.
A tak sa vlastne budete cítiť horšie.
A prekvapujúco z toho nebudete viniť motivačnú literatúru, lebo predsa oni píšu tak pekne, pozitívne, povzbudzujúco, optimisticky. Veď oni predsa nemôžu byť zodpovední za to, že sa mi nedarí vyhrabať z problémov!
Motivačná literatúra vo vás posilní pocit, že za vlastný úspech a zlyhania si môžete sami. Ako keby neexistoval vonkajší svet a jeho vplyvy, akoby neexistovali naprd náhodné tragédie, choroby, čo z vás urobia invalidov, hluční susedia, ktorých neutíšite, nespoľahliví kamaráti, tyranizujúci šéfovia, zdierajúce korporácie, či dokonca ignorantský a ubližujúci štát.
A kto pomôže nešťastníkom?
Takže ako ti pomôže motivačná literatúra, ktorá tvrdí, že za všetko si si zodpovedný sám?
Len taký príklad, o ktorom som písal nedávno v článku o singles.
Stačí sa pozrieť na posledné dáta (Eurostat) – na Slovensku žije 200-tisíc detí v rodine s jedným rodičom a takýchto rodičov je 150-tisíc. Až 20% osamelých rodičov so zamestnaním má príjem pod rizikom chudoby. 84% osamelých rodičov sú ženy, výška výživného je 33 euro na dieťa. Ženy majú na Slovensku mzdu nižšiu v priemere o 19,4 percenta ako muži.
A týmto ľuďom povedzte, nech sa pozviechajú, preberú za seba zodpovednosť a letia ZO DNA KU HVIEZDAM. A takýchto skupín je nielen na Slovensku oveľa viac.
Záverom – Desatoro knihy ZO DNA KU HVIEZDAM
- Si buď na dne alebo na vrchole!
- Život je boj!
- Nikdy sa nevzdávaj!
- Musíš, musíš, musíš, hop, hop, hop, makaj, makaj, makaj!!!
- Spoliehaj sa iba na seba!
- Všetko je tvoja zodpovednosť – úspech aj zlyhanie!
- Buď si porazený alebo si víťaz.
- Nič medzi tým!
- Musíš sa s tým vyrovnať!
- Ver mi!
Ďakujem Dušanovi Kadlecovi, že do svojich kníh dal esenciu motivačnej literatúry. Bolo to inšpiratívne čítanie. Kebyže sa neovládam, tak o tom napíšem celú knihu. Aj tak je to jeden z najdlhších článkov a ostalo mi ešte na dva ďalšie.
Dušan, naozaj ti prajem, nech sa tvoje knihy aj naďalej dobre predávajú. Prajem ti to preto, aby si mal dostatok času čítať aj psychologickú literatúru, lebo to je oblasť, o ktorej píšeš. Prajem ti to preto, lebo ak máš ozajstnú túžbu pomáhať ľuďom dostať sa z problémov, tak aby si mal aj psychologické, nielen motivačné nástroje.
Prajem ti to preto, aby si svoj spisovateľský talent a strhujúci štýl využil aj na ďalšie knihy. Rád si ich prečítam. Aj keď neviem, či ťa to po tejto recenzii práve poteší.