Výber životného partnera alebo partnerky pokladá skoro každý za jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Ale vyberáme si životných partnerov takými spôsobmi, ktoré nás privedú k najlepšej možnosti? A naozaj vieme, čo robíme, keď tvrdíme, že si vyberáme? Povieme si v sérii niekoľkých článkov.
Začnem vtipom:
Ženy dúfajú, že muži sa po svadbe konečne zmenia k lepšiemu
a muži dúfajú, že ženy ostatnú stále rovnaké.
Znie to ako blbý a z mužskej strany aj sexistický vtip, ale v istej miere kopíruje to, čo si povieme v nasledujúcich článkoch o partnerských vzťahoch.
Na výbere životného partnera záleží
Výber životného partnera zmení zásadne spôsob života oboch. Začnú žiť v spoločnej domácnosti s druhým človekom a časom aj s deťmi. To spôsobí, že vytvoria na dlho dvojicu, ktorá musí spolupracovať a zdieľať ohromné množstvo vecí.
Od tých úplne banálnych, ale nevyhnutných ako je upratovanie a vynášanie smetí až po tie intímne ako sú sex, ale aj problémy spojené s ochoreniami, či psychologické trápenia, keď sa necítime v práci ocenení alebo že nás nerešpektujú vlastné deti.
Životný partner s nami zdieľa asi najviac zo všetkých ľudí, ktorých počas života stretneme.
A nielen to.
Najvýdatnejší zdroj šťastia sú vzťahy
Zdrojov šťastia je okolo tridsať. Učenie sa a sebarozvoj, zmysluplnosť, pozitívne emócie, schopnosť byť v prítomnosti, vďačnosť a mnohé ďalšie zdroje šťastia… O nich som už na tomto blogu písal a ešte všeličo napíšem.
A dobré vzťahy sú štúdiami potvrdzované ako najvýdatnejší zo všetkých zdrojov šťastia.
Medziľudské vzťahy, aj tie partnerské, nás ovplyvňujú na veľa úrovniach pozitívne. Ale na druhej strane, ak ich nemáme (osamelosť), prídeme o ne alebo keď sú partnerské vzťahy zlé, tak spôsobujú najviac utrpenia zo všetkých zdrojov šťastia.
Sme sociálne živočíchy a náš svet
je svet vzťahov s druhými ľuďmi.
Dôležitosť dobrého životného partnera si uvedomujeme a preto sme presvedčení, že výber životného partnera robíme naozaj dôsledne. Je to však naozaj tak? Budem o tom pochybovať.
Výber životného partnera je pre nás dôležitý
Keď sa pozrieme na to aké hodnoty ľudia vyznávajú, tak rodina a životný partner patria medzi naše najdôležitejšie hodnoty.
Keď sa ľudí pýtate na najdôležitejšie rozhodnutia v ich živote, tak sa vždy na prvom mieste alebo aspoň v prvej trojici objavuje výber životného partnera. A to je jedno, či sa pýtate slobodných, ktorých výber životného partnera ešte čaká alebo sa pýtate starších ľudí, ktorí si už vybrali.
Vo odkazovanom článku (Research reveals) je zaujímavý výsledok prieskumu robený na ľuďoch vo Veľkej Británii. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí:
- Štúdia ukázala, že najdôležitejšie rozhodnutia robíme okolo 28-ho roku.
- 20% opytovaných verí, že rozhodnutia súvisiace s milostným životom majú najväčší dopad na ich životy a 16% tvrdilo, že sú to kariérne rozhodnutia.
- Ale celkovo za najdôležitejšie pokladajú rodinné rozhodnutia (rozhodnutia ohľadom detí a rodinných financií).
- Zaujímavé sú aj údaje, ktoré ukazujú ako dlho ľudia rozmýšľajú, kým závažné rozhodnutia urobia: 5 dní sa rozhodujú, či pôjdu na rande, 18 dní sa zaoberajú kúpou domu,
- a rovnako dlho, teda dva týždne, sa rozhodujú o kúpe nového auta a o rozchode s partnerom!
- Traja z desiatich Britov tvrdia, že niektoré rozhodnutia sa nemajú unáhliť a že by asi mesiac strávili rozhodovaním o vstupe do manželstva. (Aspoň že to zvažujú dlhšie ako kúpu auta.)
Najväčšie životné rozhodnutia
V tom istom prieskume aj vznikla hitparáda dôležitosti rôznych rozhodnutí, kde uvažujeme v štýle: Mám alebo nemám? (uvádzam len prvých desať):
1. Mať deti
2. Vstúpiť do manželstva
3. Presťahovať sa
4. Naučiť sa šoférovať
5. Odísť do dôchodku
6. Kúpiť majetok s partnerom
7. Rozísť sa s partnerom
8. Ušetriť alebo minúť väčšiu sumu peňazí
9. Rozvod
10. Výpoveď v práci
Na tomto poradí môžeme vidieť zaujímavé veci:
- polovica závažných rozhodnutí sa týka partnerského a rodinného života,
- je až nepochopiteľné, čo tam robí taká všedná vec ako je šoférovanie,
- ale najmä, že „pozitívne rozhodnutia“ ako mať deti a vstúpiť do manželstva sú pre ľudí závažnejšie ako „negatívne rozhodnutia“ týkajúce sa rozchodu a rozvodu. Viac sa boja vstúpiť do manželstva ako rozviesť?
Pozrime sa ešte na jeden Slovenský a jeden celosvetový prieskum hodnôt, v ktorých figurujú rodinné hodnoty.
V jednom zo slovenských prieskumov osobných hodnôt, sme v rebríčku hodnôt rodinu až tak vysoko nedali (je až na 7. mieste).
Viac nás zaujímajú naše individuálne potreby (bezpečie, kvalita života, dôvera, pohoda, sebestačnosť a zdravie), čo nie je až takým pekným rodinným obrazom občanov našej konzervatívnej krajiny.
To môže naznačovať jeden z možných dôvodov, prečo si ľudia tak ťažko hľadajú životných partnerov a možno aj ponúka jedno z vysvetlení, prečo s vybranými partnermi dlhodobo nevydržia. (Viac uprednostňujú seba ako rodinu?)
Vo veľkom prieskume osobných hodnôt je však pre pol milióna ľudí rodina na prvom mieste.
Aké je najčastejšie a najzávažnejšie rozhodnutie?
A ponúkam ešte jeden výsledok prieskumu psychológa Adriana R. Camilleriho, ktorý sa pýtal nielen na závažnosť, ale aj rozšírenosť životných rozhodnutí (ako veľa ľudí ich robí).
V podstate získaval dva výsledky a v oboch figuruje výber životného partnera.
Pýtal sa ľudí, ktoré rozhodnutia sú najbežnejšie a v zátvorkách je vidieť aké percento ich uviedlo:
- Vziať novú prácu/pozíciu (alebo nie) – 60%
- Vstúpiť do manželstva (alebo nie) – 59%
- Získať titul (alebo nie) – 52%
- Mať/adoptovať dieťa (alebo nie) – 44%
A pýtal sa aké rozhodnutie pokladajú ľudia za najzávažnejšie:
- Rozviesť sa (alebo nie)
- Mať/adoptovať dieťa (alebo nie)
- Vstúpiť do manželstva (alebo nie)
- Presťahovať sa do inej krajiny (alebo nie)
Spojením týchto dvoch údajov môžete vidieť (vpravo hore modrým Get married), že:
rozhodnutie vstúpiť do manželstva je najčastejším a najzávažnejším rozhodnutím medzi ľuďmi.
Myslím, že som vás o tom až tak veľmi presviedčať nemusel, ale nestačí poznať iba vlastné názory ☺, je dobré vidieť ako to majú aj tisícky ostatných. Potom sa dá serióznejšie tvrdiť: „Vieš, ľudia to majú takto…“
Robíme výber životného partnera adekvátne tomu ako nám na tom záleží?
Vyberanie a rozhodovanie je zámerná činnosť. Počas rozhodovania hľadáme dostupné možnosti a z nich si potom vyberáme tú, ktorú pokladáme za optimálnu. Snažíme sa takéto zodpovedné a dôležité rozhodnutie urobiť vedome a nie náhodne.
Ale naozaj postupujeme so zámerom a naozaj sa rozhodujeme vedome,
keď si vyberáme životných partnerov?
A znova opakujem, že toto budem najmä v nasledujúcom článku spochybňovať.
Na základe akých predstáv robíme výber životného partnera?
Spýtajte sa hocikoho nezadaného a obvykle vám začne celkom plynule rozprávať o svojich predstavách ideálneho partnera/partnerky.
Mal by byť/mala by byť:
- predstavy o fyzickom vzhľade od vlasov, cez oči, krk až po prsty na nohách (blond, bruneta, štíhly, vysoká, svalnatý, hnedé oči…)
- predstavy o type (táto je úplne môj typ, tento nie je môj typ)
- predstavy o osobnosti (extrovert, spontánna…)
- predstavy o charaktere a cnostiach (čestný, verná, pravdovravný, pracovitá…)
- predstavy o hodnotách a preferenciách (veriaca, rodinný typ…)
- predstavy o spoločne trávenom čase a budúcnosti (aby rada cestovala, pomôže mi v mojom podnikaní…)
- predstavy o materiálnom a finančnom zabezpečení (aby bol „usadený“, nech má stabilnú prácu, či našetrené). Toto vám povedia tak pomimo a často im je trápne to priznať otvorene.
- Mnohí vám dokonca budú aj vymenovávať, aký nesmie budúci partner byť a dozviete sa všelijaké podivnosti od tvaru nechtov až po hlučný smiech.
Z toho by mohlo vyplývať, že ľudia nad svojimi budúcimi partnermi rozmýšľajú o niečo viac a poctivejšie ako pri výbere auta, pracovnej ponuke či možnosti sa presťahovať do cudziny.
Lenže si možno už niektorí hovoríte: To je teda celkom dosť veľký zoznam očakávaní a niektoré sú aj celkom vysoké. Ako si chcú s toľkými očakávaniami nájsť partnera/partnerku?
Nuž, môžem vám povedať, že výber životného partnera si robíme ešte o stupeň zložitejší dvoma rozšírenými presvedčeniami.
Dve presvedčenia o životných partneroch
Prekvapivo, skoro úplne každý, kto uvažuje/sníva o svojom budúcom životnom partnerovi, hlboko verí a dúfa v dve utopistické veci:
- Niekde tam vonku na mňa čaká ideálny partner, moja spriaznená duša.
Verím, že existuje niekto, kto ma doplní a keď sa stretneme, tak budeme kompletní a šťastní. - Jasným dôkazom, že TO JE ON! (ten pravý) a TO JE ONA! (tá jediná) bude to, že medzi nami hneď preskočí iskra, že si padneme do oka, podlomia sa nám kolená a obaja sa zamilujeme.
A to je častá podmienka pre výber životného partnera.
Táto romantická predstava o spriaznenej duši a zamilovanosti je krásna a je skoro až rúhačské ju kritizovať, ale to sa chystám urobiť v nasledujúcom článku.
V ňom prejdem základné kritériá, či spôsoby (napríklad z výskumov Davida M. Bussa), akými robíme výber životného partnera a ukážem na tom aj to, že hovoriť o rozhodovaní pri výbere životného partnera je naozaj prehnané, optimistické a pochybné.
A do budúceho týždňa si odpovedzte na tieto otázky:
- Kde ste stretli svojho životného partnera?
- Bola to náhoda?
- Zamilovali ste sa na prvý pohľad?
- Bol z ďaleka alebo z vášho blízkeho okolia?
- Spĺňa všetky kritériá, ktoré ste si predstavovali?
- Robili ste si predstavu a zoznam charakteristík životného partnera ako keby ste kupovali auto?
A ak ste svojho životného partnera ešte nestretli, tak vám v ďalšom článku poviem ako sa vám to pravdepodobne stane. ☺