Počet singles vo všetkých krajinách rastie
Správa OSN z roku 2018 tvrdí, že celosvetovo, teda ako priemer všetkých sledovaných štátov, dnes žije 4,3 percenta žien vo veku medzi 45-49 už celý život bez partnera. To predsa nevyzerá ako kalamita.
Lenže medzi jednotlivými regiónmi sveta sú obrovské rozdiely:
- najviac, teda 14.1% žien žije sama v Austrálii a na Novom Zélande (teda každá siedma žena)
- a 13.4% žien Latinskej Ameriky a Karibiku je bez partnera.
- V Európe a severnej Amerike žije sama skoro 11% žien (1 z 11 žien).
- Najmenej – 1,1% žien žije sama v strednej a južnej Ázii (1 zo 100 žien).
- Ďalšie regióny sa pohybujú medzi tým.
A nielen to.
Medzi tými, čo sa rozhodnú vstúpiť do partnerstva/manželstva stále stúpa vek, na ktorý toto rozhodnutie odkladajú. Priemerný vek Európana, kým sa rozhodne vstúpiť do manželstva, stúpol na takmer 30 rokov. Európanka sa vydáva v 27 rokoch.
Neženieme sa do ženenia
Slovenskí muži, ktorí sa ženili v roku 2009, mali takmer 32 rokov, u žien to bolo necelých 29 rokov. V roku 2018 už mali Slováci pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov (34,2) a ženy vyše 31 rokov (31,3), potvrdil Štatistický úrad.
Ale aj medzi Slovenskými regiónmi sú veľké rozdiely – najstarších ženíchov máme (v priemere 37 rokov a dva mesiace) aj nevesty (34 rokov a 5 mesiacov) v Bratislavskom kraji. Naopak, najmladšie páry vstupovali do manželstva v Prešovskom kraji, hovoria údaje Štatistického úradu SR za rok 2020.
V minulosti patrila SR medzi krajiny, v ktorých bol pre obyvateľstvo typický skorý vstup do manželstva. V posledných dekádach dochádza k zmene sobášneho správania, najmä k odkladom sobášov do vyššieho veku. Od roku 1993 sa vek snúbencov zvýšil u mužov aj žien v priemere o deväť rokov.
hovorí riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
V súčasnosti sa síce ešte najčastejšie sobášime vo veku od 25 do 29 rokov, ale dlhodobo rastie podiel mužov ženiacich sa až po tridsiatke a rovnako pribúda žien vydávajúcich sa až po 25-tych narodeninách. Výrazne sa znížil počet aj podiel ženíchov a neviest v najmladších vekových skupinách (od 16 do 24 rokov).
V iných krajinách už vidíme kam to môže smerovať
Viac ako 50% domácností vo Švédsku, Dánsku či Litve tvorí jedna osoba, niečo medzi 40 až 50 percent jednočlenných domácností sa nachádza v Nemecku, Fínsku, Estónsku, Holandsku, Francúzsku či Rakúsku, píše portál Quartz.
Na Slovensku už po predposlednom sčítaní v roku 2011 bola 1/3 domácností jednočlenná. Predpokladá sa, že po desiatich rokoch a tohtoročnom sčítaní to číslo bude zase vyššie.
Jedna vec je stav, druhá vec je želanie ho zachovať
Lenže jedna vec je štatistika. Druhá vec sú konkrétne životy milióny singles po celom svete. A môžeme na základe tohto vývoja diskutovať o viacerých témach:
- Kam takýto vývoj bude smerovať?
- Ako to bude ovplyvňovať vývoj spoločnosti?
- Ako to bude vplývať na život singles aj ostatných?
- Mali by sme s tým niečo aktívne robiť?
- A kto? V ktorých oblastiach? A ktorým smerom?
Avšak to, že sa mení pohľad na singles, čo je dobre, nie je jediná zmena v postoji. Mení sa aj samotný pohľad singles na žitie v partnerských vzťahoch. A na to sa chcem pozrieť v tomto článku.
Dobry den p. Bednarik
Ocenujem clanok, nasiel som si tam viac ako mi treba. Avsak neda mi nevyjadrit sa. Nakolko poznam Vas styl pisania, trochu mi to pripada ako kritika pre tych co su singles, aby sa zobudili.
Preto sa chcem spytat: Mam 35 rokov, vlastnim nehnutelnost v Bratislave a mam stabilnu pracu s nadstandardnym platom na Slovensku. Cely svoj zivot som sa snazil pracovat na sebe aby som nieco dosiahol. To sa mi podarilo. Moj osobny zivot nebola TOP priorita, ale socializoval som sa a snazil sa niekoho najst. Zijem v Bratislave viac ako 6 rokov a pozorvanim som dospel k tymto zaverom:
Dievcata by som rozdelil do 2 kategorii: tym ktore zivot beru lahkovazne, ziju zo dna na den, bez vizie, ciela, bez odhodlania. Ich cielom je najst si chlapa ktory ich zabezpeci. Po 30-ke su ochotne skoncit aj s niekym, koho by predtym nechceli
Druha kategoria su dievcata ktore su uspesne, maju stabilne miesto, pracu ktora ich uzivi a zarabaju, ze si mozu dovolit vela materialnych veci. Taketo dievcata maju vysvihnute EGO, hraju sa na nedostupne, tvaria sa ze oslobodili svet. Pre nich ste zaujimavi vtedy ak ste financne zabezpeceni, verejne znamy s vysokym statusom resp nejaky influencer. Chcu sa zviditelnit pri niekom kto je velmi uspesny a profitovat z toho.
Preto sa pytam, urobil som nieco vo svojom zivote zle ze som sa osamostatnil, zabezbecil a vytvoril si istotu na prezitie?
Milý Dano,
ďakujem, že si napísal.
Áno, článok je v istej miere upozornenie, že byť single znižuje mieru spokojnosti so životom. Samozrejme, partnerské vzťahy nie sú jediné, ktoré nám dokážu dať pocit, že niekam patríme, že spolu s nikým niečo dlhodobé rozvíjame, že naše vzťahu sú zmysluplné, prežívame intimitu a pod. Aj mnohé priateľské vzťahy nám dokážu tieto prirodzené spoločenské potreby naplniť.
A úplne chápem, že ak stretávaš tieto dve kategórie dievčat, že si z nich nevieš/nechceš vybrať.
Nie som si však istý, či všetky dievčatá patria do týchto dvoch kategórií. Viem si predstaviť dievča, ktoré je v istej miere kombináciou oboch – ľahkovážne, ale stále dostatočne zodpovedné a cieľavedomé, samostatné, ale aj hľadajúce oporu – ľudskú aj ekonomickú. A viem si predstaviť aj dievčatá, ktoré do týchto kategórií nezapadajú. Napríklad dievča, ktoré je zodpovedné, hľadá dobrého muža, ktorý by ju miloval (súčasťou miloval je aj – mal o ňu starosť a chcel sa o ňu starať, keď to potrebuje) a ona jeho. Má svoju obyčajnú prácu, má svoje radosti aj starosti.
K tomu ako vidíš dievčatá v dvoch kategóriách iste máš svoj dôvod a svoje skúsenosti. Môže však byť, že tvoja kategorizácia vedie k odsudzovaniu dievčat do dvoch zlých kategórií. Existujú aj dievčatá, ktoré by mohli byť v dobrých kategóriách?
K poslednej vete – Nie, nemyslím si, že osamostatniť sa, zabezpečiť sa a vytvoriť si istotu na prežitie je zle. Kľúčové však je, či pri zameriavaní sa na ekonomickú stabilitu nezanedbáme aj iné oblasti života – vzťahy (priatelia, romantické vzťahy, rodina…), zdravie a podobne.