psychológia šťastia titulka

Magický Zákon príťažlivosti

zákon príťažlivosti

Hnutie pozitívneho myslenia (HPM) má základný zámer pozitívny – aby sme sa zamerali na to pozitívne, milovali seba aj svoj život, boli vďační a dobre naladení. Ale základné princípy HPM ako je Zákon príťažlivosti tento pozitívny zámer krivia až tak, že šíria bludy a veľmi pochybné morálne odkazy.

(6390 nie vždy pozitívnych slov, 5 strán)

Pozývam vás do najdlhšieho, ale aj jedného z najčítanejších článkov tohto blogu.

Varujem dopredu – tento článok je kritický. Hnutie pozitívneho myslenia preniklo svojimi lákavými posolstvami do širokej pop-kultúry medzi milióny ľudí. HPM hlása konečné riešenie vašich problémov a propaguje rýchly a ľahký návod na dosiahnutie všetkého, čo vám len napadne.

Na mojich prednáškach a školeniach o šťastí v práci a v živote sa ma na môj názor na pozitívne myslenie často pýtajú. Uprednostňujem veciam rozumieť, ako im slepo veriť. A preto som sa pozitívnemu mysleniu, ako ho prezentuje hnutie Pozitívneho myslenia, nejaký čas venoval, prečítal si niekoľko kníh aj recenzií.

Pozitívne emócie majú väčšiu silu ako pozitívne myslenie

V predchádzajúcom článku som Pozitívne myslenie odlíšil od Pozitívnej psychológie aj od podobných prístupov spojených s pozitívnym pozeraním na svet – patria k nim nádej, optimizmus, „normálne“ zameranie sa na to pozitívne alebo vďačnosť.

Napríklad taká vďačnosť sa zameriava na to pozitívne, na to dobré v našich životoch a pomáha upriamovať pozornosť na to, čoho sme príjemcami a podporuje naše nastavenie to dobré okolo nás oceňovať.

O vďačnosti sa dozviete veľa v online video kurze a o optimizme, nádeji a ďalších pozitívnych emóciách v knihe a audio-knihe Sila pozitívnych emócií.

V tomto článku chcem odkryť ozajstné riziká a nebezpečenstvá, ktoré Hnutie pozitívneho myslenia svojimi presvedčeniami prináša.

Povieme si niečo o vesmíre ako katalógu produktov, o zákone príťažlivosti, o úspechu, bohatstve a sile mentálnej energie. Dočítate sa niečo o zázračnom uzdravovaní, narcistickej domýšľavosti a premene človeka na boha a ďalších oblastiach, ktoré vo svojej ideológii Hnutie pozitívneho myslenia s kazateľským nadšením odkrýva svetu ako dlho utajované tajomstvo. Budem sa trochu venovať aj jednotlivým autorom hnutia, ktorí sú reprezentantmi tohto špecifického literárneho a myšlienkového žánru.

Superkrátka história

Začiatok Hnutia pozitívneho myslenia sa obvykle spája s iným hnutím v USA, ktoré sa formovalo na začiatku 19. storočia – s hnutím New Thought (Nové myslenie). Ich myšlienky siahajú až do liečiteľských experimentov Franza Mesmera, ktorý skúmal účinky magnetizmu na liečenie.

New Thought je to dodnes nábožensko-liečiteľské hnutie, ktorého podstatou je presvedčenie, že viera v boha vás dokáže vyliečiť z každej choroby a dostať z každej ťažkej životnej situácie.

Mysli a zbohatni

Na ich základné presvedčenia (že mysľou vieme zmeniť svet) nadviazali Dale Carnegie s jemnými náznakmi pozitívneho myslenia a naostro to rozbalil Napolen Hill s knihou Mysli a zbohatni (1937). Obaja sa venovali najmä tomu ako byť vďaka mentálnemu nastaveniu úspešný a bohatý.

Kniha mala oslovovať najmä Američanov frustrovaných z ekonomickej krízy – čo boli v tom čase skoro všetci.

Sila pozitívneho myslenia

Po druhej svetovej vojne sa portfólio ideológie Pozitívneho myslenia rozšírilo z úplne odlišnej strany. Tak ako boli Carnegie a Hill zameraní na podnikanie a bohatstvo, tak kniha kazateľa Normana Vincenta Pealeho – Sila pozitívneho myslenia (1952), bola zameraná na bežný život, zdravie a mala (logicky) silný náboženský tón.

Peale prepájal autosugeciu, podvedomie a sebavedomie, modlenie a afirmácie, a zdôrazňoval schopnosť sebauzdravovania. Kniha je silne evanjelizujúca a mala oslovovať najmä veriacich – čo boli skoro všetci.

V 80-tych rokoch 20. storočia už boli podobné myšlienky prirodzenou súčasťou rozmáhajúceho sa hnutia New Age. Spoločné presvedčenia týchto hnutí (New Thought, New Age, Pozitívne myslenie) prepájajú náboženské presvedčenia (kresťanské aj nekresťanské), holistické psychologické pohľady na človeka (napr. Jung), ale aj pohanské viery v duchov, liečivé sily prírody, astrológiu a ďalšie.

Spoločnú majú aj nedôveru v civilizáciu a vedu, z ktorej im však nevadí vziať si moderné a „spirituálne“ príťažlivé pojmy kvantovej fyziku a mnohé ďalšie poznatky vedy, ktoré si však prekrúcajú na svoj obraz.

Miluj svoj život

V 90-tych rokoch sa k pozitívnemu mysleniu pridala Louise Hayová s knihou Miluj svoj život (1984), ktorá je takisto najmä o psychickom a fyzickom sebauzdravovaní vlastnými myšlienkami. Louise Hay bola liečiteľkou v cirkvi Christian Science (pekný oxymoron, teda protirečenie, však?), ktorá vychádza práve z myšlienok New Thought.

Louise Hay po úspechu svojich prvých dvoch kníh založila vydavateľstvo Hay House, ktoré je dodnes vlajkovou loďou ideológie Pozitívneho myslenia.

Kniha Miluj svoj život je cielená najmä na ženy a na všetkých, čo sa cítia v živote utlačení, chcú sa oslobodiť od ťažkostí a komplexov nazbieraných počas života a chcú byť psychicky aj fyzicky zdraví. Hm, a to sú vlastne všetci.

Tajomstvo

A aby som super-krátku históriu Hnutia pozitívneho myslenia uzavrel – tak posledným super-hitom (2006) sa stal filmový kvázi dokument a mini-kniha Rhondy Byrne s jednoduchým názvom – Tajomstvo. Obe prekonali rýchlosťou šírenia, vplyvom na pop-kultúru aj predajom všetky predchádzajúce bestsellery pozitívneho myslenia.

Kniha je zjednodušeným extraktom všetkých hlavných presvedčení hnutia Pozitívneho myslenia a jej centrom je práve Zákon príťažlivosti.

Tajomstvo sa vracia k posolstvám Napoleona Hilla – úspech a bohatstvo je dostupné pre všetkých, ktorí budú pozitívne myslieť. Kniha „odkrýva tajomstvo“ úspešných ako spojiť sily mentálnej energie (pozitívneho myslenia) s energiou vesmíru, aby ste pre seba zhmotnili hojnosť materiálneho bohatstva.

Film aj kniha Tajomstvo sú jednoduchým extraktom a priamočiarym propagátorom kľúčových myšlienok Hnutia pozitívneho myslenia.

Je zacielená na všetkých,
čo túžia mať to, čo má bohatší sused.

Dobrý úmysel a jeho nepozitívne prekrútenie

Len pre istotu. Niektoré myšlienky, z ktorých hnutie Pozitívneho myslenia vychádza majú svoje opodstatnenie:

  • človek je naozaj prepojením telesného a psychického, ale psychické nemá takú nadvládu nad fyzickým ako mu prikladá HPM
  • vo vesmíre je viacero energií (pre človeka obvykle smrteľne nebezpečných), a nie sú dôkazy, že by sme ich vedeli ovládať mysľou ako tvrdí HPM,
  • príroda pôsobí na človeka liečivo (ale môže ho aj stovkami spôsobov zabiť),
  • spôsob nášho myslenia naozaj ovplyvňuje ako sa cítime a má vplyv na imunitný systém (ale nie tak ako ho opisuje HPM).

V tomto článku však chcem poukázať na to, ako hnutie Pozitívneho myslenia tieto poznatky a presvedčenia preháňa a zjednodušuje až do takej miery, že prestávajú byť pravdivé a sú dokonca aj škodlivé.

Pre HPM je typické kradnutie pojmov a myšlienok zo všetkých strán ako keď Psíček s Mačičkou piekli tortu. Pridali všetko, čo by mohlo iným chutiť. Zamiešali všetko, čo doma našli a upiekli to. Niekomu z toho môže byť zle, podobne ako čiernemu psovi, ktorý im tortu zožral. Ale mnohí vďaka týmto presvedčeniam o človeku a o svete konečne našli niečo, čo nasýtilo ich hladnú dušu.

Ak niekto tvrdí, že veriť v Zákon príťažlivosti a pozitívne myslieť mu pomohlo, ešte to neznamená, že presvedčenia Hnutia pozitívneho myslenia sú pravdivé a že Zákon príťažlivosti naozaj funguje.

Znamená to obvykle to, že ľudia si z prečítaného tiež vyberajú, čo sa im chce. Znamená to aj to, že keď sa začneme pozerať na svet inými očami, tak vidíme iné veci. Nemuseli sme pozitívnym myslením zmeniť svet, ale zmenili sme svoj pohľad na neho. A tak sme zrazu uvideli príležitosti, či udalosti, ktoré sme dovtedy prehliadali. Nevytvorili sme ich svojim pozitívnym myslením, iba uvideli.

Takže sa pozrime aké sú základné presvedčenia v pozadí New Thought, New Age a Hnutia Pozitívneho myslenia. A potom si ich rozoberieme.

Hlavné myšlienky hnutia Pozitívneho myslenia sú:

  • Základom všetkého a prenikajúce všetko je Nekonečná inteligencia, Boh, duch všetkého. Je všemocný a všadeprítomný – a je jedno ako ho voláte – je to TO ONO všemocné a všadeprítomné.
  • Základom reality je duch, energia, myšlienka. Nie hmota.
  • Pravou ľudskou podstatou je božskosť.
  • Božsky naladené myslenie človeka je tvorivou silou.
  • Všetky choroby majú psychický základ.
  • Správne myslenie má liečivý efekt.

Takže sa na jednotlivé presvedčenia pozrime bližšie. Najprv však dva dôvody, prečo je ponuka New Age a hnutia Pozitívneho myslenia taká atraktívna.

(pokračuj na ďalšiu stranu)

1 názor na “Magický Zákon príťažlivosti”

  1. Pingback: Ľudskosť je povaha človeka ⋆ Je to naozaj tak? ⋆ Psychológia šťastia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore