Pozitívne myslenie a optimizmus
Aj optimizmus sa často zamieňa s nádejou a s pozitívnym myslením. Je to aj preto, že sú dosť prepojené. Optimizmus je špecifický spôsob zvládania situácie, nastavovania cieľov a pozitívneho naladenia – prejavuje sa zameraním na pozitívne informácie, aktívnym nasadením, pozitívnym výkladom vecí a zameraním na riešenie vecí (Positive Psychology, The Science of Happiness and Human Strengths – Alan Carr, 2004).
Optimizmus je komplexné správanie – kombinuje myslenie, vnímanie, emocionalitu a aj angažované správanie.
Pesimizmus ako protiklad optimizmu je nastavenie človeka, ktorý sa zameriava na negatívne informácie, negatívne ich interpretuje a vidí skôr problémy ako riešenia, čo ho vedie k pasivite.
Špecifickú definíciu optimizmu zaviedol po svojich výskumoch naučenej bezmoci a naučeného optimizmu Martin Seligman, zakladateľ Pozitívnej psychológie. Seligman skúmal ako ľudia interpretujú svoje úspechy a neúspechy, tzv. explanatory style.
O tom som písal viac v samostatnom článku tu. Optimista vníma svoj úspech ako výsledok svojej snahy, verí, že úspech bude pokračovať a bude sa mu dariť aj v iných oblastiach. Na druhej strane, svoj neúspech optimista vníma ako dôsledok vonkajších príčin, ako niečo dočasné a ohraničené na danú oblasť. Čiže nemá pocit celkového zlyhania, na rozdiel od pesimistu.
Optimisti majú podľa štúdií:
- lepšie vzťahy ako pesimisti,
- sú zdravší ako pesimisti,
- rýchlejšie sa zotavujú z neúspechov aj z chorôb,
- prežívajú menej stresu ako pesimisti,
- majú viac úspechov v škole, v športe aj v práci,
- lepšie sa im darí naučiť sa niečo nové alebo urobiť zmenu vo svojom živote
- a dokonca žijú dlhšie.
Optimizmus však nemá iba výhody. Optimizmus sa pohybuje na škále od pesimizmu (nedostatok optimizmu) až po nadšený optimizmus.
Výskumy ukazujú, že „tí veľkí optimisti“ majú tendenciu prehliadať varovné signály aj informácie, idú do väčšieho rizika, šetria menej peňazí, menej pracujú, ľahšie a viac míňajú peňazí, podceňujú riziko úrazu aj ochorenia a majú tendenciu sa rozhodovať pre veci, čo ich nadchnú aj napriek prevažujúcim negatívam, ktoré majú tendenciu prehliadať alebo bagatelizovať.
Takto nadšení optimisti sú často podobní ľuďom, ktorí sa nadchli presvedčeniami, ktoré propaguje hnutie pozitívneho myslenia a zameriavajú sa iba na to pozitívne.
Pozitívne myslenie a pozitívna psychológia
Najviac ma však mrzí, keď sa Hnutie pozitívneho myslenia a ich myšlienkový svet, presvedčenia a techniky zamieňajú s Pozitívnou psychológiou.
Pozitívna psychológia je súčasť psychológie – teda vedy skúmajúcej ľudské správanie, mentálne a telesné procesy človeka a ich vzájomnú interakciu a vplyv. Pozitívna psychológia je tá časť psychológie, ktorá sa venuje skúmaniu oblastí, ktoré prinášajú človeku šťastie, spokojnosť a zmysel v živote. Pozitívna psychológia skúma aké myslenie, prežívanie a správanie nám prispieva k tomu, že žijeme život, ktorý stojí za to žiť.
Hnutie pozitívneho myslenia nie je súčasť psychológie a ani nič neskúma. V hnutí pozitívneho myslenia sú podnikatelia, motivační rečníci, ľudia z new age hnutia, kazatelia a spisovatelia motivačnej literatúry (to je mimochodom druh beletrie) a ďalší psychologickí laici, ktorí pochopili, že pozitívne myslenie je pre ľudí príťažlivá téma, na ktorej sa dá dobre zarobiť.
Nič proti podnikaniu. Všetci podnikáme alebo sme zamestnaní a robíme prácu za peniaze. To je úplne v poriadku. Podnikanie v pozitívnom myslení je podnikanie v istom žánri literatúry, v istom filozofickom rámci a uspokojuje časť publika, ktoré hľadá lepší život a vyriešenie svojich problémov. V cieľoch – teda pomôcť ľuďom – je to naozaj príbuzné s Pozitívnou psychológiou.
Pozitívne myslenie a Pozitívna psychológia však majú spoločné asi iba toľko, že sa zhodnú, že má zmysel byť pozitívny. Majú toho spoločného asi toľko ako má astronómia a astrológia – tí sa tiež zhodnú iba na tom, že vesmírne telesá existujú a pohybujú sa vo vesmíre. Inak sa vo všetkom ostatnom líšia – a niekedy celkom diametrálne.
Vysvetlím prečo.
Presvedčenia a filozofia Hnutia pozitívneho myslenia idú totiž ešte oveľa ďalej ako len k obyčajnému pozitívnemu mysleniu, čiže vedomému presmerovaniu svojho myslenia k niečomu pozitívnemu.
O tom však napíšem v ďalšom článku, kde si povieme niečo o vesmíre, zákonoch príťažlivosti, úspechu a bohatstve, sile mentálnej energie, zázračnom uzdravovaní, narcistickej domýšľavosti, zbožštení človeka a ďalších oblastiach, ktorým sa venuje Hnutie pozitívneho myslenia. Budem sa trochu venovať aj jednotlivým autorom, ktorí sú reprezentantmi tohoto zaujímavého žánru literatúry a najúspešnejšími bestselleristami tohoto myšlienkového smeru.
Ak vás minula literatúra pozitívneho myslenia, tak je možné, že ste aj tak neprehliadli „akože dokument“ a knihu Tajomstvo (Secret) od Rhondy Byrne.
Tento bestseller a jedna z najpredávanejších kníh v žánri self-help je aj vlajkovou loďou typických presvedčení hnutia pozitívneho myslenia, ktorým sa budem venovať.
Takže myslite pozitívne a vydržte s tým do ďalšieho týždňa. Lebo ďalší článok bude kritickejší.
Neustále plný pohár
PS: Ak ste nezabudli, tak tu je dôkaz, prečo je každý pohár vždy plný.
Poriadne si ho najprv prezrite.
Možno niektorí z vás povedia, že je poloplný kávy a niektorí poviete, že je poloprázdny.
Lenže je úplne plný!
Polovica je káva a polovica je vzduch!
Niekedy nezáleží na tom, či myslíte pozitívne alebo negatívne. Niekedy sa stačí držať faktov a reality.