fbpx
psychológia šťastia titulka

Umelý úsmev 2 – Prečo nám vadí?

SI OPTIMISTA? PODOZRIVÉ.

Optimistov podozrievame

Stále dobre naladených, srdečných a optimisticky naladených ľudí – dokonca aj keď je situácia náročná a ostatní sú už pesimistickí a nahnevaní – tak tých vnímame skôr ako pretvarujúcich sa, neúprimných a podozrivých, či dokonca ako naivných šašov, čo sa predvádzajú a ich úsmev je nemiestny.

Oveľa väčší rešpekt (aspoň navonok) si u nás získa niekto, kto sa hnevá a je podráždený, než ten, čo je pokojný a optimistický. To však hovorí viac niečo o nás, než o optimistovi. Sme skôr naučení rešpektovať niekoho zo strachu (dlhodobý výcvik v školách robí svoje) ako prechovávať úctu a obdiv voči niekomu kto vie s pozitívnym prístupom znášať aj náročné situácie.

Lenže práve náročné situácie vyžadujú ľudí, čo sa vedia ovládať. A aj v čase pohody je lepšie si užiť spoločnosť s veselými a optimistickými ľuďmi, u ktorých súčaťou ich naladenia je aj úsmev.

Optimizmus je hnacím motorom pokroku

Bez optimistického predpokladu, že sa vedcovi podarí objaviť niečo nové, start-up-istovi spustiť dobre fungujúcu firmu alebo športovcovi zvíťaziť, by sa nikto z nich nepúšťal do riskantnej situácie bádať, podnikať či súťažiť. Platí to aj pri všetkých sociálnych situáciách, kedy chceme v rozhovoroch s druhými byť úspešní – či už ide o dobrý vzťah, dohodu alebo tvorivú diskusiu.

Byť milý (a prípadne sa pri tom usmievať) je dôležitou súčasťou spolupráce. Dávať najavo snahu dobre spoločne vychádzať je nevyhnutným predpokladom k vytváraniu dohôd, riešení konfliktov či udržiavaniu partnerstva/manželstva.

Dávať najavo, že máme nádej, že sa veci dajú riešiť, umožňujú pristupovať k veciam tvorivo, byť vytrvalí pri prekonávaní prekážok a trpezliví, keď sa nám nedarí.

pokrok
Photo by Lindsay Henwood on Unsplash

Byť optimistický neznamená iba ísť slepo ku priepasti.
Optimista je schopný 
ju nielen dostatočne včas uvidieť,
ale je aj otvorený hľadať iné možnosti,
keď sa tá jeho preferovaná ukáže ako nezmysel.

Šťastnejší sú tí ľudia, ktorí stojac pred problémom, konfliktom, či inou náročnou situáciou, sa snažia hľadať riešenia, nie rozčuľovať sa nad problémom.
Spokojnejší sú tí ľudia, ktorí nehľadajú v problémoch ďalšie prekážky, ale hľadajú ako sa z neho dostať.

Buď si sám sebou alebo sa pretvaruješ

V ďalšom článku budem písať o ďalšom presvedčení, ktoré ľuďom zvykne brániť v tom, aby boli vytrvalo optimistickí a dobre naladení.

Je to pokrivené presvedčenie o tom, že byť sám sebou je super dôležité pre naše šťastie. Je to však ďalšie mylne pochopené a dokonca škodlivé presvedčenie.
A na druhej strane budem spochybňovať, či pretvarovať sa je iba niečo zlé a nemorálne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore