psychológia šťastia titulka

Magický Zákon príťažlivosti

zákon príťažlivosti
Photo by Arthur Poulin on Unsplash

PSYCHOLÓGIA ODPORÚČA NIEČO INÉ

Celý tento blog sa venuje psychologickému poznaniu, čo náš život robí lepším, šťastnejším a zmysluplnejším. Takže na záver pridám niekoľko rád, ktoré vychádzajú z výskumov a praxe psychológie. Vyberiem len tie odporúčania, ktoré sú v kontraste s ideológiou hnutia Pozitívneho myslenia.

Nie všetko, čo chcete je pre vás prospešné

Smerovať svoje myslenie, čas a energiu na hmotné statky, kariéru a ďalšie materialistické túžby vás k šťastiu nedovedie. Myslite na to, že množstvo túžob, ktoré máte, nie sú vaše ozajstné potreby. Sú to túžby vyvolané kultúrou, v ktorej žijete, ale najmä umelo vyvolané marketingom na služby a produkty.

Čím viac žijete v spoločnosti, kde je nerovnosť, tým viac budete nespokojní s tým ako žijete, lebo sa porovnávate s tými bohatými a zožiera vás nespravodlivosť.

Určite by bolo super, keby sme všetci mali toľko, čo potrebujeme. Tak akurát. Nemuseli by sme tráviť toľko času v práci len kvôli príjmom. Na druhej strane, ak žijete v Európe, tak je veľmi pravdepodobné, že patríte do strednej vrstvy – máte kde bývať, máte auto, chladničku aj práčku, máte čo jesť aj si čo obliecť. Máte televízor, smartfón, platíte si káblovku aj mobilné dáta. Nemáte skôr pocit, že máte všeličo zbytočne navyše?

Samozrejme, v každej krajine sú naozaj chudobní ľudia. Ale tí nemajú ani na to, aby si kúpili knihu alebo seminár o Pozitívnom myslení.

Viac ako materiálny blahobyt vás urobí šťastnými pestovanie dobrých vzťahov, rozvoj vašich silných stránok, ponorenie do činností, čo vás bavia, pomáhanie druhým a ďalšie veci, ktoré Pozitívne myslenie dosť prehliada.

Nikto na smrteľnej posteli neľutuje, že mohol mať luxusnejšie auto, väčší dom alebo vyššie postavenie vo firme. Ľutujeme niečo úplne iné a nie sú to materiálne veci.

Negatívne veci nám prospievajú tiež

Negatívne veci sú nám nepríjemné. Chápem. Ale vyhýbať sa negatívnemu je nezmysel.

Nielen, že to nejde, ale podobne ako pozitívne skúsenosti aj tie negatívne skúsenosti, myšlienky aj emócie sú pre náš život užitočné. Učíme sa na chybách, všímame si prekážky a ohrozenia, aby sme ich vedeli prekonať. Neúspech buduje charakter a rozvíja našu trpezlivosť, odhodlanosť a vytrvalosť. Negatívne emócie nám pomáhajú uvedomovať si, ktoré naše potreby sú ohrozené alebo neuspokojené.

Je oveľa užitočnejšie naučiť sa ovládať hnev, vedieť spracovať smútok a dokázať odpustiť miesto toho, aby sme sa negatívnym emóciám a myšlienkam vyhli a potlačili ich pozitívnym myslením.

Omieľanie, frflanie, pesimizmus a úzkostné myšlienky sú naozaj nepríjemné a neužitočné. Ale ignorovať negatívne je nerozumné a škodlivé.

Prijmite to, nad čím nemáte kontrolu

Snažiť sa byť aktívny, učiť sa zvládať vzťahy, prácu, seba a život je základným prejavom života. Keď sa objavujú prekážky a náročné životné situácie, tak je dobré voči nim aktívne reagovať. Aj keď sa nič negatívneho nedeje, je rovnako dôležité byť aktívny a rozvíjať to pozitívne.

Tak či onak – v živote každého sa objavujú aj negatívne udalosti, ktoré nedokážeme nijako ovplyvniť. Tragédie, choroby, nešťastia a rozchody sú často mimo našu kontrolu. Je dobré byť aktívny takým spôsob, aby sme sa naučili so situáciou žiť.

Ľudia, čo vedia prijať a zmieriť sa s nezmeniteľným, sú šťastnejší ako tí, čo takéto situácie ignorujú (a teda nespracujú) alebo s nimi vytrvalo, ale bez úspechu bojujú.

blank
Photo by Vonecia Carswell on Unsplash

Vizualizujte proces nielen výsledok

Využívanie techník vizualizácie naozaj pomáha – špičkoví tenisti si predstavujú ako podávajú a odpaľujú loptičky, svetoví lyžiari si predstavujú ako idú celý slalom, klavírni virtuózovia si predstavujú ako odohrajú celú symfóniu. A to isté robia aj amatéri. Predstavujú si každý pohyb tela aj mysle. Vizualizované pohyby tela pomáhajú trénovať tie reálne pohyby.

Vizualizovať reálne pohyby však dokážete iba vtedy, keď ich aj naozaj robíte. Aj miliónkrát. Keď ste nikdy nelyžovali, nehrali tenis, ani nehrali na klavíri, tak si neviete ani vizualizovať, ako to robíte. Keď však máte natrénované, tak aj vizualizovať ako trénujete vám naozaj pomáha sa ešte lepšie pripraviť.

Nestačí si však predstavovať ako stojíte s víťaznou medailou na stupienku víťazov, ako nadšene dvíhate ruky v cieli alebo sa klaniate skandujúcemu publiku. Predstavovať si iba hotový výsledok naozaj nepomáha.

Funguje predstavovať si, čo robíme a to, čo robíme potom vedie k výsledku. Funguje predstavovať si to, čo už viete robiť, nie to čo by ste chceli vedieť. Oveľa účinnejšia je vizualizácia toho, čo robíte pre to, aby ste uspeli.

Narcizmus a seba-strednosť je na škodu

Žijeme v dobe, ktorá výrazne podporuje seba-strednosť.

Rozšírená je individualistická výchova s nekonečnou podporou, ale bez nárokov a pravidiel – Si jedinečný! A môžeš všetko!

Showbiznis celebrít, ktorých najväčším úspechom je, že získali od rodičov gény dobrej postavy a krásy, na vás vyskakuje z každého bulváru.

Filmové posolstvá typu: Môžeš byť kýmkoľvek chceš! Každý je výnimočná osobnosť! – znejú skvele, sú motivujúce a určite pomáhajú nesmelým a utláčaným, aby sa nevzdali a zabojovali. Nevadí, že to je veľké zjednodušenie. Nevadí, že v realite nemôžete byť čím len chcete. Nevadí, že osobnosť sa dlhodobo buduje tým, čo robíte a nie tým, kým ste sa narodili.

A aj marketing na nás búši zo všetkých strán sloganmi typu: Všetko môžeš mať, stačí len chcieť! Splň si každú túžbu hneď!

Digitálne a sociálne médiá posledné desaťročie toto všetko ešte zintenzívnili a pridali možnosť predvádzať sa každému, kto má smartfón a nemá sebareflexiu.

Presvedčenie, že sme stredom vesmíru a vesmír je Aladin pripravený plniť každé naše želanie, tak výrazne skresľuje náš pohľad na seba, kriví pohľad na to, ako funguje reálny svet, a klamlivo dvíha naše sebavedomie bez reálnych schopností.

Ak máte očakávanie, že sa svet bude okolo vás točiť, len preto, že existujete, tak vás čaká hlboké sklamanie alebo mentálna slepota.

Pocit, že sme božské bytosti s nadprirodzenými schopnosťami nás neučí pokore, ani usilovnosti, ani láske k druhým.

Narcizmus a sebastrednosť môže prinášať dočasne falošný pocit úspechu aj sebavedomia, ale v dlhodobom horizonte vám aj vášmu okoliu bude opakovane ubližovať.

Sebarozvoj miesto materializmu

Zameranie hnutia Pozitívneho myslenia na materiálne bohatstvo je enormné.

Výskumy šťastia však dlhodobo a opakovane ukazujú, že mať viac vecí nám nijako šťastie nezvyšuje. Väčší príjem zvyšuje šťastie len tým, ktorí sú naozaj chudobní. Všetci ostatní sa novému autu, väčšiemu domu a vyššiemu príjmu tiež potešia, ale do troch mesiacov to bude pre nich nová norma a budú chcieť viac.

Kto nie je spokojný s tým, čo má,
nebude spokojný s tým, čo bude mať.

Investovať svoj čas, energiu, úsilie a pozitívne nastavenie má zmysel do dobrých vzťahov, sebarozvoja, zážitkov a spolupráce s druhými.

V literatúre Hnutia Pozitívneho myslenia nenarazíte na to, aby ste jeho moc využili na to, aby ste boli lepšími partnermi a trpezlivejšími rodičmi, aby ste pomáhali tým, čo to potrebujú, aby ste vedeli hrať na klavír, zažili dobrodružstvá alebo dokázali robiť svoju prácu lepšie a s väčšou radosťou.

Avšak toto je pre šťastný a zmysluplný život oveľa podstatnejšie ako mať bazén a stotisícový príjem. Nielen to – tí s bazénom, Jeepom v dvoj-garáži a stotisícovým príjmom majú rovnaké partnerské a zdravotné problémy ako tí bez bazéna, s obyčajným autom a polovičným príjmom.

Takže, aj tak skončíte tam, kde ste začali.

Pomáhať druhým miesto sebectva

Pozitívne afirmácie, čiže nahlas povedané myšlienky, ktoré majú spúšťať Zákon príťažlivosti – sú výroky, ktoré tvrdia, že to, čo si želáte, už existuje. (Som úspešná, Som zdravý. Vonku mám auto…)

Ešte som však nevidel afirmáciu, ktorá by chcela u niekoho rozvíjať nejaké zručnosti (Som skvelý klavirista a mnoho ľudí robím šťastných, keď ma počúvajú.), alebo aby sa niekto stal lepším človekom (Som láskavý a milujúci rodič. Deti mi veria a zbožňujú ma.), či dokonca, že by využil silu svojej mysle a prial niečo dobré iným ľuďom (Ste všetci šťastní a spokojní.).

Na rozdiel od kresťanského modlenia, či budhistickej meditácie, v ktorých sa modliaci venujú aj prianiu všetkého dobrého blízkym aj cudzím, chorým aj núdznym, tak hnutie Pozitívneho myslenia vás bude smerovať odlišným smerom. Pozitívne myslenie v ich poňatí je materialistické a sebecké myslenie na vlastné blaho.

Literatúra Pozitívneho myslenia je výkvet self-help literatúry. Svoj-pomocná literatúra slúži na to, aby poskytla ľuďom návody ako vďaka svojím vlastným silám zvládnuť svoje problémy. A to je v poriadku. Ak však iba silou mysle dokážeme uzdravovať a zhmotňovať čokoľvek – je trápne, ak pri tom myslíme iba na seba.

Zhrnutie

Hnutie Pozitívneho myslenia používa niekoľko dobrých princípov – zamerajte sa na to pozitívne, rozumejte svojim túžbam a cieľom, nalaďte sa pozitívne…

Zákon príťažlivosti však nefunguje ako Zákon – je to skôr iba taký princíp. Princíp, ktorý niekedy funguje a inokedy nie.

Keď neveríte na automaticky fungujúci Zákon príťažlivosti, ale na princíp, tak ste bližšie realite.

Ten princíp hovorí – že keď ste pozitívne naladení, optimisticky pozeráte na ľudí, na seba a na svet, tak budete v problémoch skôr vidieť riešenia, v nevhodnom správaní ľudí skôr rozpoznáte dobrý úmysel a v náročných životných situáciách skôr uvidíte aj príležitosť sa niečo naučiť.

Hnutie Pozitívneho myslenia predkladá nezmyselné presvedčenia:

  • že vieme vyslať myšlienky až do vesmíru (tak načo máte mobily?),
  • že vesmír na myšlienky reaguje (tak načo chodíte ešte do obchodu?),
  • že vieme myšlienky premeniť na hmotu (stavebníctvo ani automoilový priemysel už nemusí vyrábať?)
  • a že myslením sa dokážeme uzdraviť (tak načo si platíte zdravotné poistenie?).

Že je to hlúposť, to by ešte nevadilo – ľudia veria všeličomu. Nezáleží na tom, čomu veria, pokiaľ tým neškodia sebe alebo druhým. Tento článok mal varovať práve pred možnými zdravotnými, psychickými a morálnymi škodami.

Pozrime sa v krátkosti, čo je lepšie verzia ako narábať s pozitívnym aj negatívnym v našich životoch.

AKO TEDA SPRÁVNE MYSLIEŤ?

  • Myslite, cíťte a prežívajte emócie tak, aby ste ich vedeli spracovať a pomáhali vám lepšie rozumieť sebe aj druhým.
  • Negatívne sa učte spracovať. Neignorujte to. Je to zdravšie a budete vďaka tomu múdrejší.
  • Čo neviete ovplyvniť, toho sa vzdajte alebo situáciu prijmite tak, ako je.
  • Keď ste dobre naladení, tak ste viac otvorení svetu a ste aj viac schopní vidieť to negatívne. Pozitivita pomáha lepšie spracovať to negatívne.
  • Starajte sa o svoje zdravie – a keď ochoriete, dôverujte lekárom.
  • Majte svoje túžby, ale nelipnite na nich.
  • Majte svoje túžby a každý deň robte niečo pre to, aby ste ich napĺňali. Konajte.
  • Úsilie vedie k cieľu.
  • A nielen to – bezprácne dosiahnutý cieľ vás neuspokojí.
  • Majte svoje túžby – zamerajte ich na rozvoj svojich zručností a posilňovanie charakteru. To vám bude pomáhať, aby ste napredovali a mali zo seba dobrý pocit.
  • Pestujte dobré vzťahy – to nás uspokojuje oveľa viac ako dom plný harabúrd z obchodov.

PS: Pri písaní tohoto článku som sa snažil využiť kritické myslenie a bol som aj niekoľkokrát ironický a sarkastický. Chcel som, aby bol článok aj zábavný. Napriek tomu, že by mohol niekto tieto myšlienkové postupy pokladať za negatívne, tak som sa cítil pri tom ohromne pozitívne. Zákon príťažlivosti nejako nefungoval.

PS2: Police kníhkupectiev so self-help a New Age literatúrou sa prehýbajú pod množstvom titulov, ktoré vám sľubujú, že vám odhalia definitívne tajomstvo úspechu, šťastia a zdravia. Ak by ktorákoľvek z tých kníh mala pravdu, že našla jednoduchý a fungujúci recept, tak by celý tento žáner zanikol. Všetkým by nám stačilo to pravé Tajomstvo používať. A je vybavené. Ale nejako sa to nedeje a kníh so zaručenými receptami neustále pribúda.

1 názor na “Magický Zákon príťažlivosti”

  1. Pingback: Ľudskosť je povaha človeka ⋆ Je to naozaj tak? ⋆ Psychológia šťastia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore