Keď vyrúbeme posledný strom, tak ľudstvo po chvíli vymrie. Keď ľudstvo vymrie, stromy sa vrátia v plnej sile a kráse. Kto je teda ozajstným pánom sveta? V románe V korunách stromov vám to nikto priamo nepovie. Ako rozvetvujúci sa chodník v korunách stromov vás príbehy, myšlienky aj štruktúra románu budú viesť k vašej vlastnej odpovedi. A stane sa z vás stromofil.
Tento článok si môžete aj vypočuť ako audio:
Vyše 500 stranový román Richarda Powersa V korunách stromov (Overstory) som si z pezinskej knižnice požičal len preto, že som chcel čítať o stromoch. Od jesene, potom ako u nás v Kučišdorfskej doline malokarpatské stromy zhodia listy, mi napriek tomu, že žijem obklopený brezami, topoľmi, dubmi, bukmi, jelšami, lipami, ostrovmi tvorenými borovicami a jedľami, chýbajú tie miliardy zelených listov, ktoré vytvárajú dojem bujného života.
A tak v zime zvyknem čítať viac o prírode alebo pozerať prírodopisné dokumentárne filmy. Keď som uvidel obálku V korunách stromov, tak napriek tomu, že od vysokej školy beletriu skoro nečítam, som si povedal, že si knihu ovenčenú Pulitzerovou cenou iste prečítam. A ešte som paralelne s ňou čítal aj populárnovedeckú knihu The Secret Life of Trees, How They live and Why They Matter od Colina Tudgeho. Myslel som si, že neunesiem, že čítam „iba“ beletriu. Ale ako som sa ja mýlil! (mimochodom, miesto knihy od Colina Tudgeho si radšej prečítajte niektorú Wohllebenovu knihu o stromoch. Je v preklade a je výborná)
Román V korunách stromov je epický! Taký epický ako je počet stromov dôkazom toho, kto stvoril svet a kto ho udržuje v chode. Text sa rynie ako chodník v korunách stromov a neviete kam sa skôr dívať.
Malá odbočka od knihy, ale nie od témy stromov
Ľudia – počet
Ľudia, ľudia, ľudia, ľudia, ľudia, ľudia, ľudia, ľudia (každé slovo je za miliardu človekov – 109) – iba 8 miliárd.
Stromy – počet
Stromy, stromy, stromy (3 trilióny podľa amerického systému – trilión je 1018[1]). Stromov je tri milióny biliónov (bilión 1012= milión miliónov)[2] – stromov je teda asi 3 milióny miliónov miliónov. Na jedného človeka sa odhaduje asi 422 stromov.
Režeme a rúbeme do vlastnej krve
- Denne vyrúbeme asi 42 miliónov stromov a ročne je to 15 miliárd!!![3]
- Stromy sú najväčšími rastlinami na svete a stromy tvoria najväčšie živé komplexy na svete.
- Ponúkajú obrovské množstvo obživy pre ľudí, cicavcov, vtákov, hmyz, huby, lišajníky aj baktérie.
- Stromy poskytujú obydlie nielen pre človeka, ale v dutinách, na konároch a pod ich koreňmi sú skrýše aj pre všetko živé na svete.
- Tvoria, zúrodňujú a chránia pôdu.
- Produkujú kyslík, bez ktorého nikto živý nedokáže dýchať.
- Odstraňujú zo vzduchu CO2, ktoré by nás zadusilo.
- Stromy od svojich koreňov, cez kmeň, konáre až po listy, kvety a plody kŕmia milióny živočíchov a tak podporujú ich biodiverzitu. Biodiverzita = rôznorodosť = väčšia stabilita aj bohatosť života.
- Malé aj veľké stromy spolupracujú nielen medzi sebou, ale aj s inými živočíchmi. Miera spolupráce fauny a flóry je taká bohatá a pestrá, že o nej zatiaľ vieme minimum.
- Stromy sťahujú z oblohy vlhkosť a udržujú ju aj v zemi. Stromy pumpujú vlhkosť zo zeme a vypúšťajú do vzduchu aj 50 litrov denne (na strom), aby malo z čoho pršať. Kde sú stromy, tam rastie aj všetko ostatné.
O vplyve prírody som už v minulosti na tomto blogu napísal viacero článkov (vždy v zime :-)). Písal som články o liečivej sile prírody a špeciálne lesa, o vplyve prírody na duševnú pohodu, o knihe Walden, v ktorej autor žije v lese, a aj som napísal vlastnú ódu na hríby a les Meditácie o hríboch a pohybe.
Prečo som sa tak rozvášnil?
Príbehový chodník v korunách stromov – o knihe samotnej
Román V korunách stromov je úžasne angažovaná literatúra prepájajúca nádherný jazyk (ďakujem za úžasný preklad Samo Marec!), so spletitým príbehom rôznorodých ľudí, množstvom múdrych viet, že máte chuť si ich vypisovať do denníčka (a to ich autor trúsi len tak mimochodom) s odbornosťou o živote stromov aj s ich pestrými menami.
Forma akou Powers knihu poskladal vás spočiatku zaskočí. Mňa teda zaskočila. Má štyri časti – Korene, Kmeň, Koruna a Semiačka.
Časť Korene je zložená z ôsmych poviedok s názvami hlavných postáv. Všetky postavy majú svoj životný príbeh rôznym spôsobom spojený so stromami alebo s jedným konkrétnym „rodinným“ stromom. Na prvý pohľad sa zdá, že postavy v poviedkach (som si myslel, že sú to poviedky) nijako spolu nesúvisia okrem jednej veci – a to že ich životy sú od detstva, aj cez niekoľko generácií ovplyvnené stromami.
Lenže v časti Kmeň sa príbehy všetkých postáv z „poviedok“ začnú stretávať a preplietať v spoločnom angažovanom proteste proti výrubu stromov. Ich spoločný boj vrcholí nečakanou tragédiou.
Traumatický zážitok všetkých zúčastnených spôsobí, že sa aj v knihe z Kmeňa stane kapitola Koruna a životy hrdinov sa opätovne rozvetvia ako konáre stromu do samostatných príbehov. Na knihe je však pre mňa najúžasnejšie to, že až po jej celom prečítaní a premýšľaní o nej mi dochádzajú veci, ktoré v nej boli (alebo rozrástli v mojej fantázii). Napríklad, že najkrajšiu (aj keď najstrastiplnejšiu) časť života zažili všetky postavy počas svojej angažovanej etapy v kapitole Kmeň a potom už v kapitolách Koruna a Semiačka ich život smutne doznieval. Akoby stratili zmysel života.
Posledná časť Semiačka bola pre mňa najmenej pochopiteľná, lebo som nevedel kam autor smeruje. Rozumel som však jednému – bola pesimistická. Ochrancovia stromov neuspeli a stromy nemá kto chrániť.
Životy románových postáv sú prepletené so stromami…
…rovnako ako sú životy každého z nás prepletené so stromami. Bez stromov by tu nebol život, bez stromov by tu nebolo ľudstvo, bez stromov by tu nebola civilizácia.
Vrele odporúčam. Pri čítaní románu vás rozvetvený chodník V korunách stromov bude viesť cez košaté príbehy s miliardami nádherných slov, častými múdrymi myšlienkami, vyvolá vo vás lásku ku stromom a nutkanie ich chrániť. Ponoríte sa do ľudských príbehov a neustále budete stovkami spôsobov konfrontovaní ako je život ľudstva spojený so životom stromstva.
[1] https://environment.yale.edu/news/article/Yale-study-reveals-there-are-3-trillion-trees-on-earth
[2] https://blog.sme.sk/hlavacka/ekonomika/billion-vs-miliarda
[3] https://globe-conscious.com/trees-cut-down-each-day-year/